Háztartást vezetni mindenki tud, de ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne újat tanulni. Ha rendszeresen előfordul, hogy megromlik a felvágott a hűtő mélyén, vagy alig bírod beszuszakolni a hétvégi nagybevásárlást, akkor a következő tippek segíthetnek.
1. Tárolót a hűtőbe!
Ha a szekrény belsejében vagy a fiókokban elosztókat és tárolóedényeket használunk, akkor miért pont a hűtőben ne tennénk? Kisebb dobozok, kosarak vagy kihúzható fiókok segítségével jobban hasznosíthatjuk a helyet. Így csoportosíthatóak az ételek és egy mozdulattal kivehetőek a sajtok, a felvágottak vagy épp a lekváros üvegek. Ha pedig ételérzékenységre is ügyelni kell a háztartásban, akkor ezzel a megoldással egyszerűen elkülöníthetőek a laktózmentes vagy tejmentes termékek, és a család minden tagja könnyedén eligazodik rajta.
2. Tartsd szemmel a sonkákat!
A felvágottak, sonkák és sajtok tárolása során gyakran előfordul, hogy a halom alján maradó vagy hűtő hátuljába szorult darabokról megfeledkezünk és megromlanak. Ha egy nyitott tárolódobozban, függőlegesen egymás mellé állítva tároljuk ezeket az ételeket, akkor egyrészt nagyon sok helyet megspórolhatunk, másrészt lejárati dátum szerint sorba rendezhetjük őket és egy pillantással áttekinthetjük a felhozatalt.
3. Ügyelj a hőfokra!
Gondoskodj arról, hogy a hűtő belső terében átlagosan 2-3 fok közötti hőmérséklet uralkodjon. 4-6 fok felett nincs elég hideg és az ételek könnyedén romlásnak indulhatnak, 0 fokhoz közelítve pedig fagyasztót kreálunk a hűtőszekrényből. Jobb, ha a jégkocka inkább a mélyhűtőben készül…
4. A leghidegebb hely nyomában
Ahhoz, hogy minél tovább frissen tarthasd az élelmiszereket, tapasztald ki, hogy hol van a hűtődben a leghidegebb pont. Ez az adott modelltől is függ, vagy például attól, hogy van-e felül fagyasztórekesz vagy sem. A lényeg, hogy a leghűvösebb helyen tárold a tejet, a könnyen romlandó ételeket és a tojást pedig ott, ahol a legegyenletesebb a hőmérséklet, tehát valahol a hűtő középső részén.
5. A hűtőajtó trükkjei
A hűtőajtó belső részén megfelelő helyen vannak a gyógyszerek, italok, szószok a formájuk végett, valamint azért is, mert itt van a legkevésbé hideg a hűtőszekrényben. Fontos, hogy ide ne pakolj nagyon nehéz dolgokat, mert ha rendszeresen italok sora nehezedik a szekrényre, akkor idővel megvetemedhet a súlytól és nehezebben fog záródni a hűtő ajtaja.
6. Frissen és vitamindúsan
A kihúzható rekeszes fiókban melegebb van, mint a hűtő többi részében, ezért ez a legkíméletesebb tárolási hely a hűtendő gyümölcs- és zöldségárunak. Ha nehezen szánod rá magad a fogyasztásukra és a halogatás miatt gyakran megromlanak, akkor praktikus, ha vásárlás után hazaérve rögtön feldolgozod őket. Állítsd össze a salátát és csomagold adagonként dobozokba, készítsd elő a zöldségeket a levesfőzéshez vagy darabold fel a gyümölcsöt, hogy egy mozdulattal a tízórais csomagba rakhasd vagy napközben már csak be kelljen érte nyúlni a hűtőbe.
7. És a maradék…
Főtt ételt visztek a munkahelyre? Vagy a vacsorából maradt meg egy-két adagnyi? Csomagold helytakarékosan ételtároló dobozokba és a leginkább szem előtt lévő polcra helyezd őket, hogy semmiképp se feledkezz meg róluk. Mindig a leghamarabb elfogyasztandó, felhasználandó étel legyen elöl a polcon és mögé kerüljenek a másnapi, későbbi adagok.
Ezekkel az apróságokkal megelőzheted, hogy az ételek megromoljanak és ki kelljen dobni őket, valamint a hűtődben lévő helyet is jobban ki fogod tudni használni. Minden háztartás és minden egyes család hűtője egy kicsit eltérő, mások az igények. Vannak, aki nagy, két ajtós hűtőszekrényben tárolnak, vannak, akik egy kis konyha apró hűtőjében gazdálkodnak a hellyel. Bármilyen háztartást is vezetsz, remélem, hogy találtál hasznos tippet a fenti felsorolásban!
A Lakáskultúra ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!