Az északi országok tervezői által megteremtett és képviselt lakberendezési stílus az egész világon ismert és elismert. Hogy miért? Erre kerestük a választ.
A skandináv lakberendezésről beszélgetve manapság a legtöbben Svédországra gondolnak, pedig Dánia, Finnország, Norvégia, illetve Izland is méltó képviselője a jellegzetes észak-európai stílusnak.
Kialakulását tekintve elmondható, hogy a Bauhausból és az art decóból merítve indult, majd az északi dizájnerek szemléletének megfelelően formálódott, az elérhető közelségben lévő természetből, a népi művészetből és tradíciókból töltekezve. A szerethető, formatervezett bútorokkal megalapozott, jellegzetes vidéki bájjal rendelkező végeredményt pedig ma már emberek milliói igyekeznek becsempészni a lakásaikba.
Mi magyarázza a légies hatást, a világos színek előnyben részesítését, a puha és meleg lakástextilek, a fabútorok és -burkolatok használatát? Nem nehéz kitalálni: a hosszú, kemény telek, a napfény hiánya az, amit ezzel ellensúlyoznak. Miközben, persze, sok múlik a megfelelő kiegészítőkön is…
Jellemző színei a fehér, a bézs, a kék, a barna különböző árnyalatai, sőt, néha a zöld és a piros is fel-feltűnik. A felhasznált anyagokat tekintve a fa és a vászon dominál. A bútorok egyenes vonalvezetésűek, mutatós, de visszafogott faragott részekkel gazdagítva. A kockás, virágos, csíkos szövetek vidámságot csempésznek a mindennapokba, és jól illenek a letisztult, könnyed, világos „háttérhez”. Ami még fontos a tradicionális stílus kiteljesítéséhez: az üveg és fa dísztárgyak, a textilhuzatú kanapék, a mécsesek, a gyertyák és lehetőség szerint egy kandalló vagy kályha. Persze, a skandináv otthonok is haladnak a korral: a felgyorsult városi életforma tovább árnyalja a képet, így mindinkább előtérbe kerülnek a világszerte híres dizájnerek tervezte bútorok, kiegészítők.
A legfontosabb a letisztult forma- és színvilág, a természetes anyagok hangsúlyozott használata. A fából készült bútorok természetes árnyalataikkal járulnak hozzá a tér kialakításához, különösen kedveltek ennél a stílusnál a világos faanyagok. A nagyobb felületeknél, a kanapénál, a térelválasztóknál a fehér és a bézs árnyalatai az uralkodóak, mellettük kiegészítőként jelenhetnek meg a színes, mintás anyagok. Ezek a színfoltok geometrikus, illetve organikus mintaelemekből építkező textíliák egyaránt lehetnek, erőteljes színekkel, de akár egy szín különböző árnyalatait is választhatjuk. A lényeg, hogy a kiegészítő színek aránya mindig kisebb legyen, mint a fő árnyalatoké, így maradhat harmonikus az összkép. A skandináv stílusú enteriőr a domináns világos színek miatt kis belső tereknél is levegős hatást kelt.
Fotók: Norrgavel, IKEA, Domicil