A walk-in shower zuhanyzók legújabb és egyre kedveltebb változata részben vagy teljesen nyitott, nincs rajta függöny vagy ajtó – egyszerűen csak belépünk, és már élvezhetjük is a víz zubogását!
A sétálózuhanyzó általában nagyobb a hagyományos 80 × 80 vagy 90 × 90 cm-es szabványméreteknél. A gyártók kínálatában találhatunk 90 × 120, 100 × 140 cm-es és számos egyéb változatot. Anyaga lehet akril, öntött márvány vagy zománcozott fémlemez. Épített zuhanyzónál ügyelni kell a 4%-os lejtésre, nehogy megálljon benne a víz.
Felmérés
Egy speciális zuhanyzó különleges kialakítást kíván, akár épített, akár kész tálca mellett döntünk. Mindenekelőtt azt kell megvizsgálni, hogy a födém elég vastag-e a szifon besüllyesztéséhez, vagyis a fürdő padlószintjét folytathatjuk-e a zuhanyzóban. Amennyiben nem megoldható a besüllyesztés (pl. panellakásokban), egy 10-15 cm-es dobogót épít a szakember, erre kerül a tálca vagy a burkolat. Tágas terekben még egy kis medencét is kialakíthatunk a zuhanyzónak, amely összetereli a vizet.
Kész tálca vagy épített?
Az első kérdés, hogy milyen tálcát szeretnénk, de az is lényeges, hol helyezkedik el a lefolyó, illetve épített tálcánál választhatunk hosszú vályúfolyókát vagy középlefolyót. A folyókák drágábbak, de egyrészt egy hosszú csíkban nyelik el a vizet, másrészt a burkolható tetőnek köszönhetően tökéletesen belesimulnak a padlóba. Az extra lapos bűzelzárók helyigénye mindössze 5 cm, így alig kell kivájni a födémből. Az adatok ismeretében kiszámított beépítési mélység függvényében méri fel a szakember, hogy milyen elképzelések valósíthatók meg egy lakásban. Alapfeltétel, hogy ne legyenek padlófűtéscsövek az aljzatbetonban, és kulcsfontosságú a megfelelő szigetelés. A kialakítás előtt kenhető szigetelőfóliával és sarokerősítő szalagokkal bevonják a padlót és a falakat azon a területen, ahová a tusoló kerül.
Kialakítás
Optikailag tágítja a teret, ha a sétálózuhanyzó és a fürdőszoba burkolata azonos, míg az eltérő burkolat kiemeli a tusolót. A padlóra mindenképpen csúszásmentes (R11-es jelölésű) lapot tegyünk. A sétálózuhanyzó jellemzője az üvegfal, így a megjelenés légies, a mennyezeti fények pedig csak fokozzák a hatást. Tágas fürdőkben kedvelt megoldás, hogy az impozáns üvegfal mögé mindkét oldalról beléphetünk. Kisebb helyiségekben a tusoló valamelyik sarokba kerül, ilyenkor egy kisebb fal választja el a területet, és csak az egyik oldalról lehet belépni. Megesik, hogy két kisebb üvegfal határolja a zuhanyt, amelyek nem érnek össze, és közöttük lehet belépni. Épített, burkolt fallal a sétálózuhanyzó kevésbé lesz könnyed és légies. Az álmennyezetbe gyakran látványos esőztető paneleket süllyesztenek.
Sétálózuhanyzó extrákkal
Nagy fürdőszobában két zuhanypanelt is beszerelhetünk egymás mellé. Üvegfalú tusolóknál elegáns hatást kelt a falsík alatti zuhanycsaptelep, és egy kis ülőkét is betehetünk, hogy tökéletes legyen a relaxáció.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!