Skandináv minimalizmus, nagypolgári modernség. Ezeket a stílusirányzatokat már jól ismerjük, de mi a helyzet a neorusztikus lakberendezési stílussal? Annyit már tudunk, hogy a vidéki nyaralók és házak nélkülözhetetlen új stílusa lesz.
Megőrizni a hagyományokat
A rusztikus jelző nem csak a lakberendezés stílust, de életérzést is jelent. Minden országban és tájegységben mást takar, hiszen fontos szerepet játszik benne a népi motívumok és hagyományok ismerete is. Így maga a rusztikus szó – durván megművelt felület – is sokatmondó; hazánkban leggyakrabban kisebb, paraszti házak és nyaralók stílusára használjuk ezt a jelzőt.
A rusztikus stílusnak van pár nélkülözhetetlen eleme – tájegységektől függetlenül is –, ilyen például a természetes anyagok használata, mint a kő, a tömör fa; vagy a virágok megjelenése motívumokban és formákban egyaránt. Gyakran találkozunk ezekben az otthonokban nyitott kandallókkal, kovácsoltvas lámpákkal és korlátokkal, valamint porcelán kiegészítőkkel.
Neorusztikus: a kortárs esszenciája folklór elemekkel
De miben más a neorusztikus stílus? Az előtag már sejtetti, hogy egy modernebb, bátrabb irányzatról van szó. A természetes anyaghasználat ugyanúgy megmaradt, de már erősen keveredik a minimalizmussal, a modernséggel és a lezser eleganciával.
A fehérre meszelt falakon kortárs printek lógnak, a meghagyott mennyezeti fagerendák közül modern, indusztriál stílusú lámpa világítja be a szobát. A padlózat maradhat eredeti hajópadló, de keveredhet akár egy terrazzo burkolattal is rusztikusság. A faragott, kézzel készült bútorok, natúr színek, fonott kiegésztők mellett még fontos eleme a neorusztikus stílusnak a len, pamut és gyapjú anyagú lakástextilek, amelyek már többféle színben is pompázhatnak.
A neorusztikus design kiemeli a természetes és kezeletlen anyagokat, miközben egyesúlyt teremt a hozzáadott bőr és szőtt textúrák mélységével és puhaságával. A kortárs design esszenciáját ötvözi a hagyományos, folklór elemekkel.
Ne féljünk az új stílusirányzattól! Használjuk bátran a régmúlt idők tárgyait, bútorait, miközben modern, kortárs elemekkel vegyítjük őket. Nagymamáink fakanala, a családi örökségben megmaradt porcelánok és csipketerítők nyugodtan ékeskedhetnek egy keramikus művész kávéspohara és egy élénk, színes print mellett.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!