Mit kezd magával az ember, amikor kis alapterületű panellakás berendezésére adja a fejét? Pánikol vagy játszi könnyedséggel oldja meg a helyzetet? Nos, pánikolni egyáltalán nem kell, könnyű sem biztos, hogy lesz, de egy kis kreativitással és inspirációval megoldhatjuk a fennálló problémát! Brebán Zsófi, az Alamood lakberendezője segít orvosolni a problémát.
Légies bútorok
Hihetetlennek tűnhet, de a kis tereken óriásit dob, ha a bútorokat nem toljuk a falhoz. Az esetek többségében az egyes helyiségek méretei eleve eldöntik az elrendezést és nincs választási vagy változtatási lehetőségünk. Gondolok itt a fürdőszobára vagy éppen az előszobára. Viszont a panellakás nappali és étkező frontján még általában ügyeskedhetünk. Válasszunk vizuálisan könnyed bútorokat, amelyek hagyják, hogy a tér levegőt kapjon. Egy lábakkal ellátott, magasabb kanapéval, egy kerek, kisebb méretű, körbejárható asztallal és pár karfa nélküli székkel csodát művelhetünk.
Többfunkciós darabok
Kis panellakás esetén válasszunk olyan berendezési tárgyakat, amelyek két funkcióval bírnak. A kihúzhatós kanapé rendelkezzen ágyneműtárolóval, az íróasztal fiókokkal, a dohányzóasztal tárolási lehetőséggel. A moduláris kanapék is jó szolgálatot tehetnek nekünk: elemenként állíthatjuk össze őket aszerint, hogy milyen alakra is van szükségünk (egyenes vagy L alak) és tetszőlegesen rendezhetjük egymás mellé az egyes elemeket. Itt lehetőségünk van gyakran változtatni az elrendezésen: nézhetünk róla a kilátás irányába, ha úgy tartja kedvünk. Vagy akár le is választhatunk egy elemet róla, amely ezután fotelként funkcionálhat. Ha pedig puffal egészítjük ki ezeket az elemeket, lényegében egy mobilis, több funkciós berendezési tárgyat kapunk.
Tároljunk!
Panellakás kardinális kérdése: hogyan oldjuk meg, hogy minél több holmi minél kevesebb helyen férjen el? Általában nem javasolják, de én azt mondom, hogy a nappali is kaphat beépített szekrényt, amibe akár a TV-t is integrálhatjuk. Ide elrejthetjük az összes kütyüt és a hozzájuk tartozó töltőket, hivatalos papírokat, könyveket. Érdemes törekedni rá, hogy minél zártabb kialakítású és a fallal megegyező színű legyen a szekrény. De fa furnérral, vagy az olcsóbb bútorlappal is készíttethetjük a frontot. A lényeg itt az egyszerűség: minél kevésbé hívja fel magára a figyelmet, monumentalitása ellenére próbáljon a fallal eggyé válni.
Színesen vagy sem?
A színek minden lakásnak jól állnak. Esetünkben azonban jól át kell gondolni azt, hogy milyen árnyalatokat hol használunk. A legjobb választás, ha monokróm palettában gondolkodunk: kiválasztunk egy színt és annak árnyalataival dolgozunk, amihez mehetnek a semleges színek (szürke, fehér, fekete, barna), ehhez hozzáadva a természetes struktúrákat – mint például a fa, vagy a rattan – egy egészen harmonikus összképet kaphatunk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!