A koronavírus miatt elrendelt kijárási korlátozás kisebb-nagyobb mértékben átalakította otthonunkat, hiszen hónapokon át számos feladatot kellett a négy fal közé zárva megoldanunk. A megélt tapasztalat és a pandémia visszatérésének lehetősége nem csak átmenetileg és rövid távon befolyásolhatja a lakóterek ki- vagy átalakítását.
Megváltozott az élet
Az emberek a világjárvány hatására – kényszerűségből vagy elővigyázatosságból – visszahúzódtak az otthonukba, és elkezdtek kialakítani egy új, ebben a században korábban ismeretlen életformát.
Hirtelen nehezen megszerezhetővé vagy elérhetetlenné váltak olyan dolgok és tevékenységek, amelyek eddig természetesek voltak. Új viselkedési módokat, új életvezetési szabályokat kellett elsajátítanunk, a gyakorlatba átültetnünk, és nem tudjuk, hogy a közösségi távolságtartás (social distancing) milyen mértékben és milyen távon hat ki a mindennapjainkra. Nem kizárható, hogy a jövőben megismétlődik a jelenlegi helyzet, hiszen a témával foglalkozó tudósok további világjárványok megjelenését prognosztizálják. Ilyen körülmények között magától értetődő módon felértékelődött az otthonunk.
Korábban soha nem töltöttünk annyi időt a négy fal között, mint az elmúlt hónapokban, így nem tervezett, új funkcióknak kellett hirtelen helyet találnunk. A járvány lecsengését követően sokan fogják úgy átalakítani lakóhelyüket, hogy még kényelmesebb, egészségesebb és biztonságosabb legyen, felkészülve arra az esetre, ha netán ismét karanténba kényszerülünk.
Alkalmazkodás egy új életformához
Zsilipelés
A jövőben a gondosan megtervezett otthon sokoldalúbb lesz, és fontos szerepet kap benne a zsilipszerű előszoba. Régen a nagypolgári lakások elengedhetetlen része volt a klasszikus előszoba, amely a folyosóra vagy a közlekedőre nyílt, azonban ez a helyiség idővel eltűnt, mivel a modern terek kevésbé tagoltak, kevesebb ajtóval rendelkeznek.
A következő hónapokban várhatóan ismét divatba jön majd ez a régi megoldás, a zárt előtér ugyanis megakadályozza, hogy kintről bevigyük a lakásba a kórokozókat. Az ajtón belépve azonnal letehetjük a táskát, kabátot, levehetjük a cipőt, és fertőtleníthetjük a kezünket – külön erre a célra kialakíthatunk egy kézmosót –, majd egy újabb ajtón keresztül jutunk a voltaképpeni lakótérbe.
Élelmiszer-tárolás
A veszélyhelyzet elrendelését egyesek sokként élték meg, néhányan attól féltek, hogy nem tudják majd beszerezni a szükséges élelmiszereket, ezért elkezdtek készleteket felhalmozni. Szerencsére az ellátás csak átmenetileg akadozott a boltokban, de a gondolat befészkelte magát az agyunkba. A jövőben is előállhat olyan átmeneti helyzet, amikor a megszokottnál több élelmet kell raktároznunk, ehhez viszont extra tárolóhelyre lesz szükség.
Valószínűleg sokan cserélik majd nagyobbra a régi hűtőszekrényt, néhányan pedig beállítanak egy fagyasztóládát a kiszolgálóhelyiségbe. Persze a száraz élelmiszerek is sok helyet foglalnak. Az utóbbi évtizedekben nem volt indokolt az otthoni felhalmozás, ezért a régi lakások felújítása során a tulajdonosok általában elbontották a kamrát, hogy a konyha és az étkező nagyobb legyen. Az új építésű lakások többségében pedig eleve nem is terveztek ilyen funkciójú helyiséget. A járvány után várhatóan ismét bekerül a köztudatba a spájz, egy átalakítás vagy építkezés esetében érdemes gondolni rá.
Praktikus gépek
Gyümölcscentrifuga, robotporszívó, kenyérsütő – a jövőben garantáltan több figyelmet fordítunk minden háztartási eszközre, amely valamilyen módon megkönnyíti a házimunkát, a főzést, illetve a többi otthoni teendőt.
A cikk folytatását a júliusi Lakáskultúrában találod meg. Keresd az újságárusoknál vagy vásárold meg digitálisan ide kattinva!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!