Akár néhány hónapra, akár évekre döntünk az albérlet mellett, egyáltalán nem mindegy, hogyan rendezkedünk be az ideiglenes otthonunkban. Lakberendezőnk most hasznos tippekkel lát el, hogyan teheted igazán otthonossá a bérleményt.
Egy átmeneti bázisnál mindig felmerül a kérdés, milyen mértékig formáljuk át a belső teret, hogy kellemesen érezzük magunkat az ott töltött idő alatt. Ilyenkor olyan bútorokat és dekorációs kellékeket használjunk, amelyeket adott esetben magunkkal vihetünk majd. Az albérlet értékét növelő új elemek – beépített szekrények, lámpák, klímaberendezések, hangszigetelő falak, csaptelepek – esetén gyakran beszáll a költségekbe a tulajdonos, sőt előfordulhat, hogy teljes egészében állja a kiadásokat.
Hogyan dekoráljuk az albérlet falait?
A falfestés és tapétázás helyett nyomtassunk ki néhány nagy felbontású képet egy polisztirol hablemezre, amely tartja a formáját, könnyű, akasztható, és 200 × 300 cm körüli táblákban is kapható, így tökéletesen kiválthatja a tapétát. Hasonlóképpen nyomtathatunk molinóra vagy reklámponyvára, ez azért előnyös, mert könnyű mozgatni és felszerelni, összetekerve pedig alig foglal helyet. Aki sok kisebb fotó vagy kép között érzi jól magát, inkább keskeny, hosszú falipolcokat használjon, ha egymás mellé soroljuk a kereteket, a polcok rögzítésén túl nem kell megfúrni a falakat.
Függönyözés
Kétsínes mennyezeti műanyag karnisokat viszonylag olcsón vásárolhatunk a szaküzletekben. A tulajdonosok általában megengedik, hogy ezeket feltegyék a bérlők. Kis belmagasságú lakásban is használhatunk hosszabb függönyt, csak szélesen hajtassuk fel, hogy költözés esetén le tudjuk engedni, amennyiben más méret szükséges az új helyen. (Persze a pontosan méretre vágott darabot is egyszerűen megtoldhatjuk alul vagy felül egy komplementer színű anyaggal, garantáltan szép lesz!)
Bútorozás
Ha megvannak a főbb bútorok, csupán az optimális elhelyezésüket kell megtalálni. Ha viszont nincsenek saját berendezési tárgyaink, és bútorozatlan lakást készülünk kivenni, megfontoltan vásároljunk! Olyan kanapét vegyünk, amelynek átfordítható az L alakja, olyan asztalt, amely nem túl nagy, de bővíthető, és 160 cm széles franciaágyat, amely már kényelmes, mégsem kiemelkedően nagy a helyigénye.
Home staging
A bérbeadó számára komoly dilemma, hogy bebútorozva vagy üres belső térrel hirdesse meg a lakást. Ha a bérlő hozza a bútorait, akkor a tulajdonosnak nem kell foglalkoznia az amortizációval, csakhogy a rövidebb, 1-2 éves bérletben gondolkodók jellemzően bútorozott ingatlant keresnek. Napjainkban már létezik egy harmadik megoldás: a home staging nemcsak az eladás esetén hasznos, hanem az albérleteknél is.
Sokan nem tudják elképzelni, hogyan lesz barátságos, élhető otthon az üres lakás, ám a home staging jóvoltából biztosan a legjobb formájában mutatja meg magát az ingatlan. Az ezzel foglalkozó tervezők pontosan tudják, mely színharmóniák, bútorformák, fénytrükkök és látványelemek mutatják igazán vonzónak az enteriőrt. Az eljárásnak két változata létezik. Az egyik lehetőség, hogy a tulajdonos megveszi a szakemberek által felhasznált bútorokat és kiegészítőket. A másik esetben a kölcsönzött elemek később visszakerülnek az üzletekbe. Csak a tulajdonoson múlik, mekkora összeget szán a kiadni kívánt lakás felkészítésére. Az alapcsomag része a kanapé és a fotel, az ágy, pár szőnyeg, de kívánságra a tervezők festményeket is helyeznek a falakra, növényeket hoznak kaspókban és dekoratív lámpákat szerelnek fel. A styling általában hamar meghozza a várt eredményt – ahogyan azt ebben a cikkben bemutatott lakás is bizonyítja – és így akár 10%-kal magasabb bérleti díjat is megadnak a lakásért, mint üresen.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!