A gyönyörű katalógusokat lapozgatva könnyen elszabadul a fantáziánk, s ilyenkor hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni a fizikai realitásokat, amelyek saját otthonunkat jellemzik.
Miképp a divatban, úgy a lakberendezésben is érvényes az az egyszerű optikai szabály, hogy a világos színek a valóságosnál nagyobbnak láttatnak egy adott dolgot, míg a sötétek kisebbnek. Csekély alapterületű vagy alacsony belmagasságú helyiségbe a markáns, nagy minták helyett ezért célszerű világos apró mintákat választani.
Vizuálisan előnyös továbbá, ha játszunk a merőleges és a vízszintes csíkozással: míg előbbi a belmagasság megítélésre lesz jó hatással, addig a horizontális sávozású tapéta azt az érzetet kelti, hogy több négyzetméterrel tágasabb a szoba. Tartózkodjunk attól, hogy a kiválasztott mintát mindenhol alkalmazzuk, bőven elég, ha egy falszakaszon jelenik meg! Az ágy jóvoltából eleve zsúfolt hálószobában okos megoldás, ha gipszkartonnal bontjuk meg az ágyvég mögötti sík falfelületet, ahol szintén helyet kaphat valamelyik kedvenc mintánk.
Egy légterű lakások esetében újabban igen divatos az illuzionisztikus fotótapéta használata, amely akár duplájára is növeli a térérzetet.
Persze nemcsak a falak, hanem a padló, a bútorok és a kiegészítők is kaphatnak mintát. Szintén nagyítja az alapterületet, ha a lakásban egyetlen padlóburkolatot használunk, átlósan lerakva.
Kis lakásban mellőzzük a túl magas, összefüggő vagy mintás bútorzatot, és válasszunk filigrán, alacsonyabb darabokat! Ha mégis ellenállhatatlan vágyat érzünk arra, hogy „összeköltözzünk” egy-egy slágermintával, választottunkat maximum kiegészítők – díszpárnák, faliképek, plédek stb. – révén csempésszük a lakásba.
Ne feledjük, bármennyire tetszik a szezon legdivatosabb tapétamintája, nagy rá az esély, hogy a tervezőnek nem a mi nappalink mérete lebegett a szeme előtt, sokkal inkább egy párizsi nagypolgári lakás szalonjába képzelte legújabb alkotását.