Az évek során felhalmozódott könyvek tárolása szinte minden lakásban probléma, pedig sokkal több megoldás létezik, mint gondolná.
Okos térkihasználás
Ahol nincs megfelelő falfelület egy könyvespolc kialakításához, érdemes megvizsgálni a teret határoló falak szerkezetét és vastagságát. Amennyiben 30-as vagy vastagabb tartófallal van dolgunk, megfelelő statikai szakvélemény birtokában, kialakíthatunk falfülkét, melyet bepolcozhatunk.
Egy másik megoldás lehet a lakás belmagasságának kihasználása. Ne feledjük, a falak mindig magasabbak, mint ahogy első pillantásra véljük, és helyszűke esetén az ajtókeret feletti falszakasz is bepolcozható, igaz, ez már némileg „könyvmoly” összhatást kelt.
Jómagam a modern dizájn híveként azon lennék, hogy a tárolóbútorokon, szekrényeken belül alakítsunk ki polcos belsőket, vagy egyszerűen pakoljunk a padlóra, esetleg egy üvegasztal alá halmozzuk fel a könyveket, hiszen egy könyvhalom akár stílusos lakberendezési elem is lehet. Ha található lépcső a lakásban, kihasználhatjuk a ferde felület alatti haszontalan teret: alakítsunk ki egy komolyabb polcrendszert, amelynek alacsonyabb részeit ajtós elemekkel vagy fiókokkal törhetjük meg.
+ 1 tipp:
Optimálisan egy könyvespolc mélysége 25 cm, a polcközök magassága pedig minimum 25-30 cm.
Lebegő polcrendszer
A közvélekedéssel ellentétben lebegőpolcokat nem lehet bárhova szerelni. Mivel magába a falba kerül a tartószerkezet, az egyik legfontosabb kritérium a fal szerkezete és vastagsága. A gipszkarton például egyáltalán nem alkalmas erre a célra, és sajnos a téglafal is határeset, ugyanis igen nagy körültekintést igényel, hogy pontosan hova fúrunk. Kétségkívül a betonfal a legmegfelelőbb egy ilyen darab elhelyezésére.
A polcok kiválasztásánál elsősorban az anyag vastagságára kell odafigyelni, ami nem feltétlenül terhelhetőségi, hanem inkább esztétikai kérdés. Választhatunk 5 mm-es acéllemezt – ez biztosan elbír egy komolyabb súlyt is –, vagy akár egy vékonyabb, 5 mm-es forgácslapot, amit lakkozhatunk vagy furnérozhatunk. A terhelhetőségre vonatkozóan nincsenek általános szabályok, hiszen egy sűrűbb befogással vagy erősebb vázzal könnyen meg tudjuk erősíteni a szerkezetet. Trend ide vagy oda, statikai szempontból ezek a lebegő polcok sajnos nem minden lakásban alkalmasak könyvek tárolására, ezért inkább olyan helyekre ajánlom, ahol a dizájn, nem pedig a terhelhetőség az elsődleges szempont.
Multifunkcionális polcok
A fa vagy acélszerkezetes polcrendszerek a tér tagolására is alkalmasak, vagyis fal helyett térelválasztó funkciót is betölthetnek. Ezeket a darabokat ügyes pakolással mindkét oldalról használhatjuk. Döntsük el, hogy vízszintes vagy függőleges irányban szeretnénk-e pakolni a könyveket: a sokdarabos gyűjteményeket érdemes függőlegesen rakni, a kisebb könyveket pedig fektessük kupacokba. Új és helytakarékos megoldásnak számítanak a moduláris, kubus polcok, és egyéb formabontó könyvtároló dizájnbútorok, mint pl. a forgó könyvtorony. Multifunkcionális polcokat (pl. asztal-polc kombináció) az irodai bútorokat forgalmazó boltok kínálatában szintén találhatunk.