Hívhatjuk kisasztalnak, tárolóasztalnak, vagy magazin- és távirányító tartónak is, de egy dolog biztos: minden lakásban található belőle legalább egy darab. A dohányzóasztal visszavonhatatlanul az otthonunk része lett.
Ahány ember, annyi stílus, de egy dologban mind megegyeznek, mégpedig abban, hogy egy nappaliba kell kanapé, fotel és dohányzóasztal.
Manapság már csak a fantázia szabhat határt annak, miből készül ez utóbbi, lehet fából, fémből, üvegből, kőből, de akár üvegszálas kompozitból is.
Megjelenése követheti a mindenkori trendeket, lehet ovális, vese – vagy amőba – alakú, háromszögletű, kerek, négyszögletes, de sokan inkább az időtálló, generációkon átívelő formákat kedvelik.
Elképzelhetetlen nélküle az élet
A dohányzóasztal ugyanis olyan, mint egy csendes, szeretetreméltó nagybácsi, aki erős, mindig ott van, ha szükség van rá, de nem tolakodik a középpontba, mégis megkerülhetetlen.
Éppen ezért nem érdemli azt, hogy silány minőségű anyagokból készüljön el, megérdemli a maximális luxust.
Ugyanúgy, mint az otthonunk, hiszen a lakás egyik legbecsesebb dísze lehet egy szép kisasztal. Ami azért (lehetőség szerint) bírja a gyűrődést, főleg akkor, ha a család élete eléggé intenzív.
Ha igazán jól választunk, a dohányzóasztal akár családi örökség is lehet, hiszen megfelelően ápolva évtizedekig az otthonunk dísze lehet.
Vagy, ha teljesen más stílusra váltunk idővel, egy jó állapotú kisbútort könnyebben és jobb áron lehet eladni!
Ha már a luxusnál tartunk… Mitől lesz luxus egy dohányzóasztal?
Ahogy az öltözködés esetében, úgy a lakberendezésnél is alaptörvény, hogy a luxus nem hivalkodó, sokkal inkább a stílusos megjelenéshez járul hozzá.
Az, hogy egy holmi luxus-e, nem azon múlik, mekkora márkajelzés van rajta, hanem sokkal inkább azon, hogy milyen anyagokból, illetve az apró részletekre mekkora odafigyeléssel készül.
Az aprólékosan, nagy gonddal összeállított bútorok esetében a munka minőségén is látszik, hogy értékes darabokkal van dolgunk. Ahogy az ékszerek terén a drágakövek, a bútorokat tekintve, a természetes anyagok közül a luxuskategóriát az egzotikus, lassan növő, trópusi tömörfák képviselik, mint a rózsafa, a mahagóni vagy a mangófa, melyek tartósak, erősek és meglehetősen drágák is.
Egy kis időutazás: az üvegszálas kompozit
Az 1950-es években rengeteg újítás született a lakberendezés és a dizájn terén.
Ekkor jöttek rá a tervezők, hogy az üvegszálas kompozit milyen sokoldalú és – ellenére annak, hogy milyen elemekből áll – remekül megállja a helyét a beltéren is.
Akkoriban főként futurisztikus kisbútorokat készítettek ebből az anyagból, egy időben azonban a kertbe száműzték, mivel kiderült, hogy sem a környezeti viszontagságok, sem az UV sugárzás nem árt neki.
Manapság a modern irányvonalat képviselik a dizájnerek, akik ezzel dolgoznak.
Az üvegszálas kompozitból ugyanis könnyen kialakíthatóak a mozgalmas, hajlított formák, különleges alakzatok, melyek a fiatalos, illetve a luxus enteriőr tökéletes kiegészítői.
Egy stílusos dohányzóasztal életre kelti a szobát
Ugyan nem a tárolóasztal a legnagyobb bútordarab a helyiségben – a kanapé vagy a fotelek szokták igazából uralni a teret -, mégis ez a kisbútor az, ami nélkül üres lenne a nappali.
És meglehetősen nagy rendetlenség is lenne ott, mivel a dohányzóasztal komoly tároló funkciót tölt be szinte mindenkinél. (Leszámítva a modern minimál lakásokban, ahol a pakolófelület általában kisebb a szokásosnál. Itt még fokozottabban kell figyelni a rendre. – a szerk.)
A divattal szemben, a berendezés összeválogatásakor nem érdemes keverni a látványosan különböző stílusokat, egy rosszul megválasztott kisasztal az egész szoba hangulatát képes megtörni.
A sikkes, glamour enteriőrhöz inkább a fém-üveg kombinációból álló darabok illenek, míg a falusias hangulathoz az uszadékfa vagy az antikolt felületű dohányzóasztalok adják hozzá azt a bizonyos pluszt.
Az MDF-ből készült darabok a fiatalos, minimalista stílus kedvelőinek tetszhet leginkább, a márványlapos változatokkal pedig a vintage, vagy az indusztriális, illetve a loft miliő szerelmesei lehet elcsábítani.
Talán a klasszikus stílus az, amihez a legkönnyebb dohányzóasztalt találni, hiszen az empire-től, az art deco-n és az art nouveau-n át, egészen a szecesszióig, sok irányzat illik ebbe az enteriőrbe.
Nem szabad apróságokon megalkudni
Néha megesik, hogy rálelünk álmaink dohányzóasztalára, mégis zavar minket benne valami.
Először talán meg sem tudjuk fogalmazni, de az esetek többségében ez nem más, mint a bútor kiegészítői, például a fiókgombok.
Ha csak ennyi a probléma a kisasztallal, érdemes megvenni és megkeresni hozzá – akár antikvitás boltokat is feltúrva –a megfelelő apróságot, ami máris valóban tökéletessé teszi a nappalit.
(PR cikk)