A nappali összetett funkciókkal rendelkező helyiség. Az alábbiakban sorra vesszük, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a megtervezésénél.
1. Hogyan lehet optikailag elválasztani az egy térben található nappalit és étkezőt?
A legegyszerűbb megoldás, ha két szőnyeggel különítjük el a két egységet: az egyik darab az étkezőasztal és a székek alá kerül, a másik pedig a nappaliba, a kanapé és a dohányzóasztal közelébe. Ez a módszer egyaránt jól működik kisebb és nagyobb terekben. Tágas nappaliban elképzelhető egy nagyobb tárgy térbe állítása, például a kanapét befordíthatjuk háttal az étkezőnek. A kanapé mögé pedig tehetünk egy alacsony szekrényt, amelynek tálalóként is hasznát vesszük.
2. Létezik valóban szép lábtartós fotel?
Biztosan sokan emlékeznek rá, hogy a teljesen automatizált bútoróriás fontos szerepet játszott a Jóbarátok című sorozatban is, ám tagadhatatlanul van két hátránya: egyrészt hatalmas, hiszen magában kell rejtenie a teljes motorikát, másrészt optikailag sokat ront a nappali látványán. Amennyiben nem akarunk lemondani a komfortos pihenésről, de az esztétikum is fontos számunkra, játsszunk a színekkel és az anyagokkal. Olyan modellt válasszunk, amely harmonikusan illeszkedik a nappalihoz, és mindenképpen két részből álló, külön lábtartóval ellátott darabot keressünk, ez ugyanis könnyebben mozdítható.
3. Hogyan kombináljuk a kárpitos bútorokat?
A kérdés megválaszolása elsősorban a szoba adottságaitól függ. Az L alakú kanapé jól mutat kisebb terekben, illetve a fal mellett, de térválasztóként is funkcionálhat. Elegánsabb és légiesebb hatást kelt, ha két kanapét vagy fotelt szembeállítunk egymással. Kicsit eltolva, aszimmetrikusan elhelyezve még extrább az összkép, még az sem feltétel, hogy a darabok egyformák legyenek.
4. Elhagyható a kanapé?
Ez az adott lakásban élő emberek szokásaitól, igényeitől függ, hiszen amennyiben a család élete az étkezőben, az asztal mellett zajlik, nincs szükség kanapéra. Előbbi előnye, hogy sokkal több a hely a különféle tárgyak számára (italok, újságok, könyvek, virág, dekoráció). Manapság már nem feltétlenül közös program a tévénézés, a filmeket pedig sokan az asztalnál, laptopon vagy tableten nézik, a lábukat nemritkán a szemben lévő székre vagy egy trendi sámlira helyezve. Attól nem kell tartani, hogy a hátunk, a derekunk megfájdul az üléstől, hiszen a szakemberek ma már kényelmes étkezőszékeket terveznek, maximálisan szem előtt tartva az üléskomfortot és a flexibilitást. Némelyik kárpitozott, karfás változat ugyanolyan kényelmes, mint a fotel.
5. Érdemes heverőt tenni a helyiségbe?
Őszintén szólva, nem igazán. Nem lehet kényelmesen ülni rajta, és fekve olvasáshoz sem tökéletes, még akkor sem, ha párnát teszünk a fejünk alá. Nagy valószínűséggel aludni sem tudunk rajta, azaz nem pótolja a vendégágyat. Ennek ellenére sok lakásban látunk a nagyobb méretű nappaliban pamlagot, heverőt, fekvőfotelt, hiszen egy szép és elegáns darab dekorációs elemként szemet gyönyörködtető bútor, feldobja az enteriőrt.
6. Beilleszthető a nappaliba egy home office sarok?
Ha mindenképpen a nappaliban kell kialakítani az otthoni munkahelyet, arra ügyeljünk, hogy az íróasztal, a székek és a tárolóelemek egyaránt illeszkedjenek a szoba stílusához. Kerüljük a tipikusan irodai hangulatot, amely tökéletesen idegen egy magánlakástól. Mindegy, hogy egy szekreterről, bútorban kialakított írófelületről, antik darabról vagy saját magunk építette pultról van szó, igazítsuk a helyiség berendezéséhez.
7. A vitrin idejétmúlt?
Vannak bútorok, amelyek a lakberendezés szerelmeseit élesen megosztják, ilyen a vitrin is. Egyesek teljesen feleslegesnek tartják, míg mások kedvenc darabjaik közé sorolják. Kétségtelen előnye, hogy az üvegajtó mögötti polcokon pormentesen tárolhatjuk féltett dekorációs tárgyainkat. Manapság számos dizájncég tervez karakteres modelleket, amelyek sajátos arculatot adnak a nappalinak. Tematikus gyűjteményekkel, illetve színcsoportokba rendezett darabokkal egyaránt jól mutat.
8. Jó ötlet beszerezni egy zsúrkocsit?
Újra divatba jött ez a karakteres kiegészítő. Általában a szeszes italok tárolására használják: manapság kifejezetten trendi szem előtt tartani a mutatós üvegeket. A legtöbb modell kétszintes, kerekeken gördül és fogantyúval rendelkezik, kialakítás és stílus tekintetében azonban rengeteg típus közül válogathatunk. Vásárláskor figyeljünk arra, hogy a kerekek passzoljanak a padlóhoz; vastag, hosszú szálú szőnyeghez például nagy kerekű darabot keressünk. Természetesen annak sem kell lemondani erről a dekorációs elemről, aki nem fogyaszt alkoholt, hiszen virágtárolóként vagy lerakóként is használhatjuk.
9. Mit tegyünk, hogy ne váljon játszótérré?
A család legkisebb tagjai magától értetődően birtokba veszik az egész lakást, ennek ellenére nem törvényszerű, hogy a nappali állandó játszótérré váljék. A problémát könnyen megoldhatjuk modern rendszerezőkkel. Vásároljunk egy játékos tárolót, a boltokban találunk kifejezetten a gyerekek számára készített darabokat, amelyek a felnőttek tetszését is elnyerik, és jól beilleszthetők a nappali berendezésébe. Keressük meg a különböző dobozok, kosarak, zsákok közül a számunkra ideális példányokat.
10. Hogyan helyezzük el a falon a képeket?
A fotók, festmények személyesebbé, meghittebbé teszik a szobát, szinte nincs is olyan otthon, ahol ne bukkannának fel. Az elhelyezésnél a fő szempont, hogy ne legyenek túl magasan, sem tökéletesen középen. Jellemzően szemmagasságba kerülnek. A tervezésnél sokan elfelejtik, hogy többnyire a fotelben, a kanapén vagy az étkezőszéken ülve szemléljük a képeket. Sokkal izgalmasabb látványt nyújt a dekoráció, ha a festményt vagy fotót nem a kanapé vagy a tálaló mértani közepéhez igazodva tesszük fel a falra, hanem a szimmetriát megtörve játékosan kimozdítjuk a szabályok és elvárások világából. Ha több képből álló kompozícióban gondolkodunk, középről indulva, egy-egy kis eltolással helyezzük a falra a kiválasztott darabokat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!