Ritkán találkozunk olyan lakással Budapesten, ahol ennyire harmonikusan illeszkednek egymáshoz a legmodernebb egyedi dizájntárgyak és a régi antik darabok.
Budapest belvárosában járunk, néhány sarokra a nagykörúttól, egy 1800-es évek végén épült klasszikus belvárosi palotában. Hatalmas belmagasság, elképesztő terek, igazi nagypolgári miliő fogad minket, ahogy belépünk fiatal kanadai házigazdánk közel 400 négyzetméteres budapesti otthonába.
– Szerettünk volna egy egyedülálló, ugyanakkor otthonos életteret kialakítani Budapesten is, hisz férjemmel együtt rengeteg időt töltünk a magyar fővárosban – magyarázza a tulajdonos, ahogy körbekalauzol minket ebben a lélegzetelállítóan szép enteriőrben. – Mivel mindig is nyüzsgő nagyvárosokban éltünk, itt is mindenképpen a belvárosban szerettünk volna élni – mondja –, ezért elsősorban olyan lakást kerestünk, ahol jut hely a modern dizájnbútorainknak, amiket régi, eredeti antik darabokkal és képzőművészeti alkotásokkal tudtunk kombinálni.
Hosszas keresgélés után a pár véletlenül bukkant rá erre a hatalmas lakásra. Egy esős reggelen ezen a környéken sétáltak, amikor a férfi véletlenül nézett fel a homlokzatra. Szerelem volt első látásra, amitől még a környék zaja sem tudta őket eltéríteni.
– Valójában a férjem találta a lakást – emlékszik vissza mosolyogva a tulajdonos. – Az erkélyen lógott az eladó felirat, és ő azonnal beleszeretett. Elsőre látta benne a potenciált, hisz ritka alkalom, hogy ekkora belvárosi lakás bukkan fel a piacon. Rögtön tudtunk, hogy ez lesz a budapesti bázisunk, és egy csodálatos otthont fogunk benne kialakítani. Az üzleti ügyek miatt sokat vagyunk itt, fontos volt, hogy a második otthon ne egy szálloda, sokkal inkább egy barátságos, kényelmes, az igényeinkhez alkalmazkodó hely legyen. Ez a lakás szinte minden igényt kielégít, nemcsak tágas, kényelmes, de nagyon jó beosztású is. Egy minden szempontból funkcionális, modern tér, ami egy régi történelmi épületben nagyon jól igazodik a nagyvárosi kozmopolita életstílushoz.
Ahogy körbesétálunk a lakásban, rögtön látszik, hogy ez a lakás valószínűleg soha nem volt feldarabolva, a falak és az elrendezés eredeti. A mostani tulajdonosok beköltözéskor nem is végeztek átalakítást, mindössze a helyiségek funkcióját változtatták meg. Érdekesség, hogy a most exkluzív dizájnbútorokkal berendezett, hatalmas ablakokkal az utcára néző nappali régebben – a tulajdonos tudomása szerint – egy hangulatos bálterem volt, ahol esténként akár negyvenen is táncoltak.
– A lakásban itt-ott antik kiegészítők törik meg a modern bútorok egységét. Úgy érzem, ezek a régi, akár történeteket is mesélni tudó tárgyak élettel és otthonossággal töltik meg a tereket. A nappaliban található komód például egy angliai darab, a vendégszobában az ágy Franciaországból került ide. Az antik darabokat hosszú évek során gyűjtögette össze a család, elsősorban az említett két országból, de olyan bútorunk is van, ami egyenesen Kanadából hajózott Európába. Az egyik kedvencem a komód feletti festmény a nappaliban, ami egy zöld zubbonyos fiút ábrázol. Egy ismeretlen festő műve a XIII. század végéről, de nem, nem Napóleont ábrázolja – mondja nevetve.