Egy lakás akkor igazi otthon, ha megtöltjük személyes tárgyakkal, emlékekkel, növényekkel, textíliákkal, kiegészítőkkel, amelyekhez kötődünk. Bár mindenki számára mástól barátságos egy tér, szerkesztőségünk munkatársainak vallomásaiból számos ötletet meríthetsz.
Bacsó Bori, lakberendező: humoros tárgyak
Ahogy az élet minden területén, úgy a lakberendezésben is nélkülözhetetlen a humor! Valójában elkerülhetetlen, hogy bekússzon otthonunk falai közé, hiszen a városból vagy egy utazásról gyakran térünk haza egy-egy mókás tárggyal, másokat ajándékba kapunk, de teljesen váratlanul is felbukkanhat életünkben a nevetés. Utóbbira saját munkámból szeretnék példát mondani.
Egy felújítás alkalmával, a 30-as években beépített szekrény kibontása során előkerült egy épségben megmaradt karikatúrasorozat, a vidám rajzokat az új tulajdonos első látásra megszerette, megtartotta, és bekereteztette. A humor a forrása a trenddiktáló formatervező cégek számos népszerű termékének, ilyen a Moooi lámpafejű lova vagy az Alessi sok konyhai eszköze – utóbbiak a gyerekjátékok hangulatát idézik.
Hasonló hatást kelthet a tapéta meghökkentő mintája, a köznapi használati tárgyra emlékeztető puff, a tenyér formájú fotel vagy a rúzsos ajkakat imitáló kanapé, nem beszélve a rengeteg vicces apróságról. Mindenki a saját ízlése szerint válogathatja össze a tárgyakat, csupán arra kell figyelni, hogy ne essünk túlzásba. Egy-két poén elég egy helyiségben, kivéve természetesen a gyerekszobát, ahol a határ a csillagos ég: itt a villanykapcsoló mögül kikukkanthat egy manó, az ülőke lehet lágytojás alakú, az emeletes ágy pedig egy hajó…
Fazekas Kira, főszerkesztő: családi emlékek
Akár albérletbe, átmeneti otthonnak szánt lakásba, akár végleges lakhelyre költözünk, jelentősen növeli a komfortérzetünket néhány régi szuvenír, családi fotó vagy szívünknek kedves tárgy. Ha múltunk emlékeit beépítjük a berendezésbe, az enteriőr élettelivé válik. Ilyenkor szabadabban kezelhetjük a klasszikus lakberendezési szabályokat és a stílusok összehangolását, hiszen a cél nem egy múzeum vagy egy relikviasarok létrehozása, hanem a sterilebb pontok megtörése, az elemek játékos megmozgatása és a bútorbolti hangulat oldása.
Nagyobb bútorok esetén bevethető a kárpitozás vagy a polírozás, így új külsőt adhatunk például a nagyi régi kanapéjának. A lakásfotózások során gyakran találkozunk ultramodern otthonokban is századelős karosszékekkel, étkezőasztalokkal, amelyek a 21. századi terekbe egy kis sármot és meghittséget csempésznek. Mondják, ha érzelmekről van szó, sok minden megengedett – én is így gondolom, nemegyszer merészen döntök.
Korábbi otthonunk berendezése során dédszüleim antik konyhabútorának felső elemét felújítva a modern konyha részévé tettem, hogy mintegy hidat képezzen a régi és az új között. A családi örökség ezáltal a mindennapjaink részévé vált, és reggelente a dédszülői házhoz kötődő gyerekkori emlékekkel feltöltekezve kezdhettem a napomat.
És még mitől válhat otthonná egy lakás? A további ötleteket és tippjeinket keresd a júniusi Lakáskultúra 46. oldalától!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!