A csempék kiválasztásánál több dologra is ügyelni kell: a színekre, formákra, az anyagok keménységére, de még a csúszásmentességre is. Jó, ha készül burkolási terv, amiből kiderül, hol futnak majd a fugák vagy hol lesz vágott lap.
Sötét vagy világos?
A hidegburkolatot jóval a felújítás kezdete előtt ajánlott kiválasztani, mivel a különlegesebb daraboknak akár 4-6 hét is lehet a szállítási ideje. Ma már óriási kínálat áll a vásárlók rendelkezésére, de vannak általános szempontok, amelyek sorravétele megkönnyíti a választást. Ilyen például a természetes fény kérdése. Ha van ablaka a térnek – tehát bejut a napsugárzás –, akár sötétebb lapokban is gondolkodhatunk, de ha nincs elég fény, célszerű a világosabb verzióknál maradni, esetleg valamilyen finom mintával kombinálva.
A megfelelő méret
Egy ideje igen népszerű a hagyományos 30×30-as négyzettől eltérő, sokszög alakú burkolat, a leggyakrabban hatszög, háromszög vagy rombusz formákkal találkozhatunk. Mielőtt azonban belevágnánk a burkolásba, tudatosítsuk, hogy a különleges formákat nehéz vágni, ezért a mintákat mindig úgy kell megtervezni, hogy a sarkoknál ne a 3D darabokat, hanem a sík elemeket méretezzük.
Milyen anyagból készüljön?
Anyagok tekintetében szintén bőséges a kínálat. A hidegburkolat lehet mázas vagy máz nélküli, fehér- vagy vörösagyag, de anyagában színezett, teljes keresztmetszetében azonos homogenitású greslap is – utóbbi kaolinból, fehéragyagból és földpátból készül. A greslap vízfelvétele 0,5% alatt van, ami az egyik legalacsonyabb érték a hidegburkolatok közt, vagyis fagyállósága és kopásállósága is kiváló.
Eltérés a színben
Érdemes figyelembe venni, hogy minden szériának megvan a saját színkódja, ami elárulja, mely lapok készültek egyszerre. Utánrendelésnél a színkód eltérhet, azaz még ugyanannál a mintánál is előfordulhat árnyalatkülönbség a korábban gyártott darabokhoz képest.
Jó a csúszásmentes, de nehezebb tisztítani
A vizes helyiségek esetében elengedhetetlen, hogy ne csak szép, de csúszásmentes is legyen a burkolat. Egy német szabvány (DIN 51130) a száraz cipő talpára vonatkozóan adja meg az erre vonatkozó értéket, a skálán R9, R10, R11 és R12 kategóriák szerepelnek. A választásnál tartsuk észben, hogy minél csúszásmentesebb a felület, annál nehezebb tisztítani, vagyis csak akkor vásároljunk magas kódú kerámialapokat, ha ez feltétlenül szükséges (fürdőszobába elég az R10).
Ezért érdemes többet vásárolni
Végül néhány kulcsfontosságú információ a méretezésről. Mivel a kerámiaburkolatokat magas hőfokon égetik, előfordulhat az egyes szériák között pár mm-es méretkülönbség szélességben, hosszúságban, de még vastagságban is. Tehát minden gyártott szériának más a kalibrációja, azaz méretazonossága. Ez első osztályú lapoknál minimális eltérést jelent, de a másodosztályú burkolatoknál olykor zavaró a különbség. Az említett okok miatt érdemes eleve 10-15%-kal többet vásárolni, utánrendelésnél pedig mindig hasonlítsuk össze az eredeti és az új dobozok kalibrációs kódját. Ha egyezik, nem lesz probléma.
3D burkolat: igen vagy nem?
Divat ide vagy oda, különleges 3D burkolatokat semmiképpen ne tegyünk olyan falfelületekre, ahol koszolódásnak, zsírosodásnak, vízkőlerakódásnak vannak kitéve, mert ezeket a felületeket nem könnyű tisztítani.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!