A legtöbb otthonban kihívást jelent a tároló és rendszerező felületek megtervezése. Hogy lehet mindennek helye a lakásban, és hogyan kezdjünk neki a munkának? Ehhez adunk néhány általános támpontot.
Élettér kontra rakodótér
A lakás berendezésénél elsőként érdemes meghatározni, mekkora a térigényünk, és tudatosítani, milyen térben érezzük magunkat jól és komfortosan. Ha ez megvan, vegyük számba, hogy mennyi tárolandó tárgyunk van, hiszen ezeknek tervezünk tárolófelületeket. Bármilyen nehéz, némi ráhagyással kell gondolkoznunk. E két szempont adott esetben szemben állhat egymással, de az otthoni jó érzésünkből csak végső esetben adjunk alább!
Fontosabb, hogy nekünk legyen helyünk, mint hogy minden egyes tárgynak jusson tároló, mivel hiába van az utolsó pótfogkefének is külön fiókja, ha nem tudunk úgy megtörölközni a fürdőben, hogy ne üssük be a könyökünket. Egy rosszul megtervezett tároló ugyanannyiba kerül, mint egy jól megtervezett, viszont valójában sokkal kevesebbet ér. Ellenben a jó tervezés esetén megszülető hozzáadott érték nagyobb, mint a tervezési díj.
Tipp: praktikusan beépíthető a lépcső alatti rész is. Így az egyébként kihasználatlan terület rengeteg holmit elnyel, és a tároló nem vesz el helyet az élettérből.
Rendszerezés, elsőként fejben
A tároló megtervezése előtt érdemes felmérni, hogy mennyi és milyen jellegű dolgot kell elhelyeznünk, mit szeretnénk vagy tudunk függeszteni, zárt fiókokban vagy polcokon tartani. Alapvető döntés, hogy eltakarni vagy inkább láttatni akarjuk tárgyainkat. A zoknikat nem szokás mutogatni, de a szép könyvek kerülhetnek nyitott helyre.
Szintén még a kialakítás előtt ajánlott végiggondolni a rendszerező felületek mélységét, attól függően, milyen méretű használati tárgyakat szeretnénk elhelyezni egy-egy helyen. A nehéz hozzáférést biztosító részeket gyakran nem is használjuk, mert fáradságos a megközelítésük. A túl mély tárolók hátsó traktusában őrzött dolgokról egy idő után egyértelműen kiderül, hogy valójában feleslegesek.
Amennyiben nagyobb beépítést tervezünk, ügyeljünk arra, hogy a fűtőtest körül cirkuláljon a levegő, a radiátor alul be tudja szívni, felül ki tudja engedni a levegőt, különben nagyon lerontjuk a fűtés hatékonyságát!
A fenti szempontok figyelembevétele mellett is elakadhatunk – ilyenkor ajánlott szakember segítségét kérni, hiszen egy professzionális tervező minden apró részletet képes összhangba hozni. Egyidejűleg ügyel a praktikumra és a technikai megoldásokra, így olyan kényelmes, kellemes és esztétikus otthont teremt, ahol nemcsak elférünk, de jól is érezzük magunkat.
A tárolók megtervezése során forma- és térkapcsolatokat hozunk létre, alapvetően ezek határozzák meg a tér minőségét, szépségét és a térélményt. Elsősorban ezektől és nem a dísztárgyaktól lesz egy lakás esztétikus!
Egy kis lakás okosan nagyobb!
A kis alapterületű lakások esetén komoly probléma a rakodótér hiánya. Erre a nehézségre kínálhat megoldást a fekvőhely különleges elhelyezése, vagy dobogószerű emelvényre, amelynek alja rakodótérként funkcionál, vagy a galériaszinten – ha kellő belmagassággal rendelkezik a lakás.
A galériaszintre emelt fekvőhely megengedi, hogy a földszinti részen akár más funkciójú téregységet, például fürdőt vagy konyhát alakítsunk ki. Helytakarékos megoldást jelenthetnek a mobil fényáteresztő, áttetsző falak, tolóajtók, illetve minden olyan elem, amely elrejthető.
Egy kis térben a tervezés során feltétlenül tartsuk szem előtt, hogy a gyakran használandó dolgok legyenek könnyen elérhetők, míg az összes többi tárgy, melyekre nincs naponta szükség, kerülhet távolabb, feljebb. Jellemzően jó helykihasználású tárolók az ajtó feletti vagy az ágy aljába, oldalába, ülőkék és padok alá tervezett beépítések.
Többszintes beépítés esetén a lépcsők környezete is megfelelő a tárolóknak. A galériák korlátja, a lépcsőkorlát ugyancsak helyet biztosíthat akár könyvek, akár más kisebb dolgok számára.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap.