Az ünnepekre készülődvén decemberben rengeteg időt töltünk a konyhában. Nem mindegy, milyen körülmények között dolgozunk!
Lényeges, hogy megfelelő sorrendben rendezzük el a konyhabútor elemeit, amihez mindenekelőtt a munkafolyamatok egymásutániságát szükséges szem előtt tartani. Az első lépés a bevásárlás és a tárolás. Ezt követi az előkészítés első fázisa, amikor már vizet használunk, és hulladék is keletkezik. A további előkészítés igényli a legnagyobb munkafelület, melynek ideális helye a mosogató és a főzőlap között van. Ebben a szakaszban szintén fontos a víz, és további szemét keletkezik. Végül jöhet a sütés-főzés, a tálalás és az étkezés. Annak érdekében, hogy a munka során ne tegyünk meg fölösleges lépéseket az egyes területek között, a hűtőszekrényt, a mosogatót és a főzőlapot egy képzeletbeli háromszög csúcsainál vagy egy egyenes vonal mentén ajánlott elhelyezni. Mivel víz szinte minden munkafázishoz kell, célszerű a mosogatót középre tervezni, az alatta lévő szekrénybe kerüljön az ugyancsak folyton használt szelektív szemetes.
– A megfelelő sorrenden kívül az ergonómia is fontos szempont. Attól függően, hogy milyen magas az illető, aki használja a konyhát, az optimális pultmagasság 85 és 90 cm között van, a felső szekrény alsó síkja pedig 135 és 150 cm közötti magasságban. Mérjük ki, hogy a konyha használója egyenes álló testhelyzetben rálásson a felső szekrény alsó lapjára. Az alsó szekrény szabvány mélysége 60 cm. Ennél akkor lehet mélyebb, ha például egy félszigetbe fordul át a bútor, és az itt elhelyezett bárszékeken ülve reggelizünk. (Ez a mélység a gépek miatt szükséges, hiszen az alsó- és állószekrények nyelik el a hűtőt, sütőt, mosogatógépet vagy akár a mosógépet is, amelyek szintén 60 cm mélységűek.)
– A munkalap, legyen kő vagy bútorlap, általában egy vonalban fut, ez a könnyű tisztántarthatóság miatt előnyös. Ugyanezen oknál fogva kap a konyhabútor egy folytatólagos lábazati takarást, hogy ne kerüljön alá szemét. A konyhatervezés egyik új iránya különböző magasságokba helyezi az egyes munkafolyamatokat; ilyenkor a legalacsonyabban a főzőlap helyezkedik el – hogy jól bele lehessen látni az edénybe –, ennél 8-10 cm-rel magasabban található a vágófelület, azaz az előkészítőpult, majd legmagasabban a mosogató kap helyet, hogy ne kelljen görnyedni munka közben.
A modern konyhák praktikusak és ergonomikusak, nekünk annyi a dolgunk, hogy a rendelkezésre álló térben megtaláljuk a tökéletes elrendezést, és ezáltal optimálisan ki tudjuk használni a helyet.