Életünk egyharmadát alvással töltjük – nem mindegy tehát, milyen matracon tesszük azt. Segítünk eligazodni a különféle matracfajták között.
Epedarugós típus
A szebb napokat látott epedarugós matracokat ma már nem gyártják, elavult technológiának számít, csak kárpitostól lehet megrendelni. Ennél a fajtánál a rugók egymáshoz kapcsolódnak, és egyetlen felületként mozognak, emiatt felriadhat a párunk, ha forgolódunk, másrészt a rugók a vállnál és a medencetájékon besüppednek, egy idő után eldeformálódnak, és ilyenkor már kényelmetlen, egészségtelen rajta feküdni.
Szivacsmatrac
Kedvező ára miatt közkedvelt a szivacsmatrac. Azok számára megfelelő, akiknek nincs semmilyen ízületi vagy vázrendszeri problémájuk, de senkinek sem ajánlott tartósan ezen aludni, és csak tökéletes ágyrácsra fektetve használjuk! Inkább átmeneti fekhelyként tekintsünk rá, vendégágynak például tökéletes – így csak lassan alakulnak ki rajta a felületi egyenetlenségek. Nagy pozitívuma, hogy nem telepszenek meg benne az atkák, ezért az allergiával küzdők előszeretettel választják.
Biomatrac
A biomatracokban nincs rugórendszer, mivel általában latexből, azaz a gumifa levéből, a kaucsuktejből készített habosított tejgumiból és kókuszrostból állnak a rétegek.
Latex matrac
A latex rugalmas felületével jól megtámasztja a hátat, és felveszi a test vonalát, követi az íveket, pontrugalmassága és formastabilitása remek. Ortopédiai tulajdonságai miatt a szakemberek ajánlják, alkalmazható fej- és lábemelős ágyrácsokhoz. Nem szívja magába a párát, nem fülled be, nem izzad meg benne az ember, ezenkívül antiallergén és antisztatikus.
Kókuszmatrac
A kókuszrostokból álló réteg szintén remek nedvesség- és légáteresztő képességgel rendelkezik, és a kemény anyagban nem maradnak meg atkák, baktériumok. Ez a matracfajta inkább kisgyerekeknek javasolt.
Hideghabos
A kókuszt fokozatosan háttérbe szorítják a formastabil, ergonómiailag tökéletes hideghabok, ezek a szivacs és habszivacs korszerű változatai. A pontrugalmasság és az alátámasztás szempontjából előnyös, légáteresztő anyagból készült fekvőfelületek nyomáseloszlása optimális, így lassan felveszik a versenyt az ortopédikus biomatracokkal. Utóbbiak általában 5-7 különböző keménységű zónából állnak, ezért tökéletesen igazodnak a szükségletekhez.
Vákuummatrac
A habmatracok egyik fajtája a vákuummatrac, amely elnevezését könnyen kezelhető, tekercselt csomagolásának köszönheti. A gélmatracok a habmatracokhoz hasonlóan jó alátámasztást biztosítanak, kiváló a hőszabályozó képességük, illetve a szellőzésük, és a folyadék háromdimenziós alakváltó tulajdonságának köszönhetően a vízen lebegéshez hasonló élményt nyújtanak.
Bonellrugós változatok
A hagyományos megoldások hívei vehetnek bonellrugós matracot. Ennél a típusnál a rugók nem alkotnak egy rendszert, mint az epedarugós daraboknál, hanem külön állnak, egymástól függetlenül mozognak, így nem kopnak, és mozgás esetén alig van hangjuk. A rugós matracok közül ez a legolcsóbb, de nem elég erős a tartása, egy ponton benyomva elég nagy felület süllyed le.
Táskarugós típus
Érdemes a táskarugós variációt választani, ha valaki ragaszkodik a rugós modellhez. A szerkezet ez esetben is bonellrugókból áll, de egyrészt kisebbek, másrészt mindegyik külön textilzsákban van, emiatt egyenletesebb a tartása, jobban követi a test vonalát, és nem hullámzik. Testtájanként erősebb és gyengébb rugósorok váltják egymást, így a vállnál és a medencénél hosszú távon sem fog besüppedni.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!