Egy jól átgondolt és berendezett babaszoba nemcsak a kisbaba igényeinek felel meg, hanem a szülők, különösen az édesanya életét is könnyebbé teheti.
Az újszülött általában külön szobát kap, még akkor is, ha a szülők hely hiányában a nappaliban alszanak.
A helyiség kialakításánál elsődleges szempont a biztonság: gondosan figyeljünk rá, hogy éles sarkok, veszélyes konnektorok, szöszölődő szőnyegek véletlenül se legyenek a kicsi közvetlen környezetében!
A csecsemőt persze még nem érdekli a dizájn, de ahogy cseperedik, egyre inkább hat rá, hogy milyen a környezete. Korántsem mindegy, hogy harsány vagy pasztellszíneket, rendezett, letisztult stílusú vagy zsúfolt tereket lát maga körül. Alapvető szempont, hogy minden tárgy, kiegészítő nyugalmat sugározzon, ugyanakkor fontos, hogy a kicsi számára kialakított kuckó megfeleljen a szülők ízlésének is.
A szoba fő eleme a babaágy, amelynek mérete legalább 140×70 cm. Egy ekkora fekvőhely az ágyrács magasságának változtatásával még óvodáskorban is megfelelő. Amikor kinőtte a gyerek, áttérhetünk a normál nagyságú ágyra. Ügyeljünk rá, hogy a matrac jól támassza a gerincet, és légáteresztő, tisztítható darabot válasszunk.
A babaágy beszerzése után a következő feladat a megfelelő nagyságú tárolóhely kialakítása, hogy gond nélkül elpakolhassuk az összehajtogatott ruhákat, illetve egyéb kellékeket, és természetesen szükségünk lesz egy kényelmes magasságú pelenkázóra. Utóbbi célra tökéletesen megfelel egy fiókos komód, amelynek később levehetjük a tetejét – így továbbra is hasznos bútordarab marad a szobában.
Érdemes átalakítható bútorokat vásárolni, hiszen a gyerekek gyorsan nőnek, vagyis egy szempillantás alatt nagyobb ágyra lesz szükség. Egyúttal gondoskodjunk egy olyan tárolórendszerről, ahova egyszerűen berakhatók a játékok, és minden apróság jól áttekinthető módon elhelyezhető. Praktikus megoldás az igények szerint könnyen változtatható polcrendszer, amelybe fiókként ládákat is becsúsztathatunk.
Két-három éves korban kezd kialakulni a kicsik érdeklődési köre, így a semlegesebb alapokat, színeket megtartva a dekorációban szerepet kaphatnak a kedvenc mesehősök, például egy egyedi posztertapétán.
Amikor újabb lakó érkezik a szobába, időben gondoljunk a térelválasztásra! A közös szoba sok előnnyel jár: elfogadásra, alkalmazkodásra tanít, így a testvérek már kiskorukban hozzászoknak, hogy tiszteljék a másik tulajdonát, privát szféráját. Kis alapterületen térelválasztó bútorok helyett falfestéssel, más-más színű, egymással harmonizáló falfelületekkel jelölhetjük ki a „felségterületeket”, de az is látványos megoldás, ha eltérő színű bútorokat, szőnyegeket teszünk a szoba két felébe.
A világítás szintén igazodjon a gyerekek igényeihez: az általános mennyezeti lámpán kívül hasznos lehet az elalvást megkönnyítő hangulatfény, és elengedhetetlen egy halvány jelzőfény az éjszakai vaksötét oldására.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!