Cikkünk első részében az otthonunk egyik legfontosabb helyisége, a hálószoba elrendezésében, árnyékolásában adott tanácsot Bacsó Bori lakberendező, most a tökéletes matrac és az ágynemű kiválasztásában segít a szakember.
Matrac
A legtöbb cég 200 cm hosszúságú matracokat gyárt, de felárért egyéb méretet is rendelhetünk. Az egyszemélyes matracok szélessége 80, 90 vagy 100 cm, a franciaágyakba való darabok 140, 160, 180 és 200 cm-es változatban készülnek. Természetesen matraccal együtt árusított ágyat is találunk a boltokban, ám ilyet csak akkor vegyünk, ha nincsenek vázrendszeri vagy ízületi problémáink, sem speciális igényeink. Érdemes időt szánni rá, hogy megkeressük a számunkra ideális méretet, de igaz ez a matrac felépítésére, anyagára is. Manapság már igen széles az árukínálat.
Bonellrugós matrac
A bonellrugós matrac előnye, hogy a különálló rugók egymástól függetlenül mozognak, így nem kopnak el, és alig adnak ki hangot, ha forgolódunk az ágyon. Az ilyen termékek ára kedvező, ám tartásuk, formakövetésük nem tökéletes, ezért érdemes a kicsit drágább táska- vagy zsákrugós változatot választani. Utóbbi egyenletesebb tartást biztosít: a külön kis zsákokban elhelyezett rugók testtájanként váltakoznak, és erősségük is eltérő, tehát a kialakítás szinte leköveti a test vonalát. A rugós matracok nem forgathatók, csak az egyik felük használható, és fix ágyrács szükséges hozzájuk.
A szivacsmatracok olcsók, de nem igazán tartósak. Megfelelő, flexibilis ágyráccsal vendégágynak alkalmasak.
Biomatrac
A biomatracok rétegei latexből és kókuszrostból készülnek. A latex alapanyaga a kaucsuktejből előállított habosított tejgumi, amely tökéletesen felveszi a test vonalát. Jó a formastabilitása és a pontrugalmassága, ezért az orvosok gyakran ajánlják, használható fej- és lábemelős, motoros ágyrácsokhoz is. Antisztatikus és antiallergén. A kókuszrost réteg merevíti a matracot, nedvesség- és légáteresztő képessége kiváló, nem tenyésznek benne atkák és baktériumok.
Habmatrac
A habmatracok közül a legjobb minőséget az ergonómiailag tökéletes, nagy pontrugalmasságú, jó légáteresztő képességű és formastabil hideghab matracok képviselik. Mivel 5 vagy 7 különböző keménységű sávból állnak, tökéletesen követik a test vonalát. Nagy rugalmasságú típusai a HR, nagy sűrűségű változatai pedig a HD hideghabok, a kettő keveréke a prémiumkategóriás Air HD matrac. Mindkét oldaluk használható, sőt gyártanak téli–nyári oldallal kialakított típusokat is. A nyárit jól szellőző pamut, a télit kiváló hőmegtartó képességű gyapjú borítja. Ezekhez ne használjunk se matracvédőt, se fedőmatracot. A habmatracok csoportjába tartoznak a tekercselt vákuummatracok is.
Gélmatrac
A gélmatracok a habmatracokhoz hasonlóan kiváló alátámasztást biztosítanak, miközben a folyadékokra jellemző háromdimenziós alakváltó képességgel bírnak. Jó hőszabályozók és megfelelő a szellőzésük. A test vonalának lekövetésében elöl járnak a memory foam matracok. A NASA fejlesztette ki közel 50 éve a kórházakban is használt, hőre lágyuló, viszkoelasztikus poliuretán habot. Meglehetősen drága, ám hosszan ágyban fekvő vagy idős, nehezen mozgó betegeknek nagy segítség, mivel nem okoz felfekvéseket, és nem akadályozza a vérkeringést. A memóriahab matracok csak hosszanti irányban forgathatók, ugyanis az egyik felüket tervezik alvásra. A közelmúltban kezdték gyártani a tökéletesen átszellőző Cellpur habot, ez még komfortosabb. Memory foam vagy Cellpur az alapanyaga az átlagosan 5 cm vastag fedőmatracoknak, amelyekkel egyszerűen kényelmessé tehetjük a régi fekvőhelyeket.
Jó tudni!
Ha egy franciaágyban két nagyon eltérő testalkatú ember alszik, érdemes két különböző fekvőfelületű, 80 vagy 90 cm széles matracot egymás mellé helyezni. Arra azonban ügyeljünk, hogy a vastagságuk hasonló legyen, maximum 1-2 cm-es különbséggel.
Lakáskultúra tipp
Vásárlás előtt feltétlenül próbáljuk ki a kiszemelt modellt, hosszabb ideig feküdjünk rajta, háton és mindkét oldalunkon. A matrac akkor lesz megfelelő, ha oldalt fekve a gerincünk egyenes marad. Nem igaz, hogy a keményebb matrac egészségesebb, hiszen a túl kemény fekvőfelület egészségügyi panaszokhoz vezethet, de a puha matrac is problémákat okozhat. Általában egy félkemény változat jelenti a tökéletes megoldást – ám ezen a kategórián belül is vannak fokozatok.
Paplan
Ha szeretnénk megtalálni a tökéletes takarót, alaposan gondoljuk át az elvárásainkat, vegyük számba, hogy gyakran fázunk-e, van-e allergiánk, izzadunk-e alvás közben… A legtöbb üzletben 135-140 cm széles és 200 cm hosszú egyszemélyes, valamint 200-200 cm-es dupla paplanokat árusítanak. Ne feledjük, hogy a kétszemélyes paplanokra nehézkes felhúzni az ágyneműt, hiszen súlyuk elérheti az 5-6 kilót, és könnyen keletkezhet légrés a két pihenő test között. Léteznek extrakönnyű, nyári, normál és meleg változatok, de vásárolhatunk négy évszakos, valamint két vékony, összepatentolható darabból álló, variálható paplant is. A töltet szintén lényeges: keressük a környezetbarát, antibakteriális és antiallergén anyagból előállított termékeket. Sokan szeretik a kacsa- vagy libapehellyel töltött paplant, hiszen könnyű, tartja a hőt, jól szellőzik, de az allergiások kerüljék, mert a poratkák csak 90 fokos mosás során tűnnek el, ez viszont tönkretenné a paplant.
Szerencsére hasonló pozitív tulajdonságokkal bírnak a természetes szálból, gyapjúból, pamutból, bambuszrostból, lenből, selyemből vagy alpakából készült töltetek. Forró nyári éjszakákon csodát tesz a PCM (Phase Change Material) hőmérséklet-stabilizátort tartalmazó töltet. A fázisváltó anyagok a hőt elvonva megolvadnak, így gátolják a környezet melegedését, míg hideg hatására ismét megszilárdulnak, és hőt adnak le. A szintetikus paplanok olcsók, kiváló a kopásállóságuk, jól szellőznek és könnyen tisztíthatók. Az allergiások ezek közül válasszanak, mert bírják a gyakori mosást, sőt a főzőmosást is. A pamuttal és bambuszszállal töltött paplanokat a címkén jelzett utasítás szerint szabad mosni. A gyapjú öntisztító tulajdonsággal bír, csak elvétve mossuk, mert összezsugorodhat. A pehely- és félpehely paplanokat szintén ritkán kell tisztítani, és akkor sem mosógépben, hanem vigyük egy speciális tisztítóba. A paplanok élettartama hosszú, akár 15-20 évig is használhatjuk őket.
Párna
A hagyományos tollpárna a kis, ruganyos szárak miatt jól tartja a nyakat, de napjainkban népszerű a gyapjú- és a szintetikus poliészter töltet is, éppúgy, mint a paplanoknál. Sokan az anatómiai párnákat vagy a memóriahabból, latexből készült darabokat részesítik előnyben. Ma már kevesen használnak nagypárnát, inkább kisebb, 50 × 70 cm-es darabokat vásárolunk. A lényeg, hogy megfelelően alátámassza a fejet, és a nyakcsigolyák töréspont nélkül folytassák a gerinc vonalát. Rengeteg típus létezik, tetszés szerint válogathatunk a különböző magasságú és keménységű, egy- és többkamrás szerkezetű darabok között. Egyéni igényeinktől, alvási szokásainktól függ, melyik számunkra a legjobb. A többkamrás tollpárnák magja keményebb, míg a külső kamrák töltete puhább, esetenként pehely. Mosás után mindig alaposan öblítsük ki a párnát, nehogy a benne maradt vegyszer allergiás reakciót okozzon. A szakemberek azt javasolják, 3-4 évente cseréljük le.
Ágyneműhuzat
Lehetőleg pamut, bambusz, szatén vagy selyem ágyneműt használjunk, ezek a jó légáteresztő, természetes anyagok átveszik és megtartják a test hőmérsékletét, ami hozzájárul a kellemes közérzethez. Ügyeljünk rá, hogy színek és minták tekintetében az ágynemű igazodjon a szoba stílusához, és inkább visszafogottabb darabokat keressünk. A bambuszból készült antibakteriális, jó nedvszívó és hőszabályozó huzatok az allergiásoknak is megfelelnek. Könnyen tisztítható műszálas anyag a kellemes tapintású krepp, valamint a mikroszálas poliészter vagy microfiber. Utóbbit tilos vasalni. A lepedők közül a jó minőségű pamutdzsörzé a legkeresettebb, amely 3%-ban elasztánt (lycra) tartalmaz, de kedvelt a frottír (összetétele általában 80% pamut, 20% poliészter), illetve a szatén is. Az ágyneműhuzatokat hetente-kéthetente cseréljük, és a címkék jelzése szerint, általában 60 fokon mossuk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!