Mindenki találkozott már integető macskával kínai üzlet vagy étterem bejáratánál: többnyire aranyszínűek, egyik mancsukat a magasba tartva invitálják a vendégeket. Azt azonban kevesen tudják róluk, hogy ezek a cicák nem egyszerű dekorációs szobrok, és még csak nem is kínaiak…
A híres integető macsek neve valójában Maneki neko – a legendárium szerint szerencsét, pénzt, egészséget hoz tulajdonosának, illetve védelmet nyújt a háznak. Bár a maneki neko leginkább kínai kereskedők körében népszerű, valójában Japánból származik. Egyes feltevések szerint az 1600-as években jelent meg először, és népszerűsége a mai napig töretlen.
Harmóniát teremt az otthonokban
Sok legenda szól arról, hogyan született az első integető macska; mindegyik alapja az, hogy jót tett a gazdájával, majd tragikus sorsra jutott. Az biztos, hogy akik hisznek benne, számukra nem mindegy, melyik mancsa van a levegőben: ballal vásárlókat csalogat, a jobb mancs jó szerencsét és pénzt hoz a házhoz. Ugyanilyen fontos a színe is. A barna macska szerencsét hoz:
A fehér boldogságot:
Az arany jólétet és vagyont:
A vörös szerelmi sikereket:
A zöld színű maneki neko pedig jó egészséget. Sokan, akik a feng shui lakberendezést követik, magánház bejáratánál is elhelyeznek egy igény szerinti színű maneki nekót.
Maneki neko: a sintó szentély kandúrja
A maneki neko-nak, vagyis invitáló macskának nevezett szobrocskák kialakulásának több legendája is ismert. A legnépszerűbb szerint még a feudális Japánban egy tehetős földesúr egy fa alá menekült a vihar elől.
A közeli sintó szentély macskája azonban mancsával hívogatni kezdte őt, így otthagyta a fát, követte az állatot – és a fába viszont kisvártatva belecsapott a villám. Mivel a macska megmentette őt, szobrot állíttatott neki.
Megmentette a gyönyörű gésát
Egy sokkal horrorisztikusabb legenda szerint maneki nekot egy gésa cicájáról mintázták. Ugyanis a macska a kéjnő kimonójába kapaszkodott, és a bordély tulajdonosa azt hitte, megszállta valami gonosz szellem az állatot – levágta hát a fejét a kardjával. Az állat feje pont egy lesben álló kígyóra esett, ami megölte volna a gésát. A legenda szerint ennek a macskának állított emléket az első szobor.