Egyes fényforrások kisebb teret világítanak meg vagy egy bizonyos célt szolgálnak, például olvasólámpa szerepét töltik be. Összeszedtük, mire kell figyelni, amikor ilyen célra választunk világítást.
Lokális fényforrásoknak nevezzük azokat a típusokat, amelyek egy kisebb területet világítanak meg, és ezáltal kiemelnek egy funkciót. Ezeket hangulatvilágításként is használhatjuk, tehát vékony a határvonal a két kategória között. A legfőbb különbség, hogy az előbbieknek erős fényük van, azaz a kellemes miliő megteremtése helyett elsődleges feladatuk, hogy ideális körülményeket biztosítanak a munkavégzéshez. Bizonyos helyekre egyértelműen ilyen darabokat célszerű elhelyezni. Például az íróasztal és a kanapé vagy az ágy mellé olvasólámpa illik, az étkezőasztal fölé pedig egy belógó mennyezeti lámpa.
A konyhában
Igen lényeges a konyha munkalapjának helyes megvilágítása, hiszen a pultnál állva sokszor kitakarjuk a mennyezeti fényforrást. Ezek a speciális munkafények – általában LED-szalagok – gyakran a felső szekrény aljára kerülnek. Ha ez nem megoldható, néhány lefelé irányított falikarral is megvilágíthatjuk az adott felületet.
A lámpa alakjának kiválasztásakor vegyük figyelembe az étkezőasztal, konyhasziget formáját is. A világítótest legalább 60 cm-re legyen az asztal lapjától, mert így mindenhova szórja
a fényt, ám senkit nem vakít el.
A fürdőszobában
Az általános fényt a fürdőszobában is ajánlott kiegészíteni a mosdó feletti tükör két oldalára szerelt elemekkel. Fontos, hogy mindkét oldalra tegyünk egy-egy darabot, mert ha csak az egyik oldalra kerül lámpa, az arcunk egy része árnyékban marad, és így nem tudunk majd sminkelni vagy borotválkozni. Természetesen a célnak megfelel egy világító, nagyítós tükör is.
Olvasáshoz
A hálószobába érdemes olyan lámpát keresni, amelynek a fényénél bármikor kényelmesen olvashatunk. A belógatott lámpákkal vagy falikarokkal tervezett lokális világítás segít elkülöníteni egymástól a különböző funkciókat, akár egyetlen helyiségen belül is. Különösen jó megoldás olvasó- vagy munkasarok esetében.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!