Hiába jó az elképzelés, szépek a bútorok, a lakástextilek, ízléses a hideg- és melegburkolat – ha nem figyelünk a részletekre, ha egymással nem összeillő darabokat választunk, esetleg a méretben, mintában követünk el hibákat, oda a lakás jó hangulata. Mutatjuk a 7 leggyakoribb dekorációs hibát és segítünk, hogyan lehet kijavítani őket!
1. A túl kicsi a szőnyeg
Amikor szőnyeget vásárlunk, sokszor elképedünk az árakon, különösen a gyapjúszőnyegek esetében, így kísértésbe eshetünk, hogy a kisebbet válasszuk. Másrészt sokan nem mérik le előre, hogy mekkora szőnyegre lesz szükség, illetve nem igazán tudják, hogy melyik méret mutatna igazán jól – itt kezdődik a leggyakoribb dekorhibák egyike. Amikor szőnyeget veszünk, igyekezzünk ezen alapszabály szerint választani: minden nagyobb, kárpitozott bútornak legalább az első lába férjen rá a szőnyegre. Vagyis, ha több darabos szettünk van, vagy a szófa mellett még egy hozzá illő fotel is helyet kap a szobában, akkor ez a gyakorlatban az jelenti, hogy a dohányzóasztal mellett még a mellette, vagy szemben álló fotelnek is el kell férnie (részben) a szőnyegen, azaz a 150-szer 200 centiméteres nem elég nagy.
2. A falnak tolt kanapé
Hacsak nem miniatűr nappalink van, a falnak tolt kanapé előtt kialakul egy meglehetősen nagy üres tér, ami nagyon nem néz ki jól, ha a kanapéval szemben van a tévé. Nem feltétlenül szükséges, hogy közlekedni is lehessen a kanapé mögött, már az is nyújt egy kis térélményt, ha a faltól egy 30-50 centiméterre elhúzzuk a kanapét.
3. Rosszul álló függönyök
Gyakori a dekorhibák között, hogy a függöny alja a padló felett lebeg, vagy ha a karnist túl alacsonyra fúrtuk fel, esetleg széltében nem hosszabb az ablaknál. Az ilyen megoldások semmit nem tesznek hozzá az enteriőrhöz, sőt sokszor diszharmonikus látványt nyújtanak. A függönyöket újra elhelyezni nem nagy munka, így ezt érdemes elsőként fixálni. Fogadd meg Brebán Zsófi lakberendező ebben a cikkben leírt tanácsait és nem lesz gondod a függönyökkel!
4. A nem megfelelő képek
Nyilván ízlés kérdése, hogy mit jelent, hogy rossz kép. Lakberendezési szempontból leginkább az elhelyezésük lehet kevésbé szerencsés. A leggyakoribb hiba, hogy a képeinket nem úgy helyezzük el, hogy a látvány lényegi része szemmagasságban legyen, hanem egyszerűen fal közepére tesszük őket. Ettől viszont a látvány azt mutatja, hogy nem a kép fontos nekünk, hanem az, hogy ne legyen üres a fal. Szánjunk időt a képek helyének megtalálására, tervezzünk galériafalat, ami még a legüresebb részeket, például a lépcsőfordulókat is feldobja. Ebben a cikkünkben hasznos tippeket találsz a kialakításához.
5. A rosszul választott kanapé
A leggyakoribb dekorhibák közé tartozik, ha – bár nem illik az otthunk stílusához – egy-egy lakberendezési trendet követve lecseréljük a nagyobb bútorainkat. A kanapé egy befektetés, és úgy is kell rá tekinteni. Lehet, hogy most éppen divatos a levendulaszínű kárpit és olyan jó ötletnek tűnik lecserélni a bézs, vagy szürke kanapét, de mielőtt belevágnánk, gondoljuk végig, hogy mi történik a jövőben. A vágyott divatszín néhány év múlva talán kevésbé lesz trendi és ha elüt a szoba stílusától, pontosan olyan hatást kelt majd, mint a nagymamáink otthonából ismert, inkább giccses, mint stílusos darabok. A legjobb, ha a nagy kárpitozott bútorok semlegesek és a kisebbeket cseréljük le időnként trendi darabokra – így frissítve időről időre az enteriőrt.
6. Ha nem elég a fény
Ahhoz, hogy egy tér otthonos hatást keltsen, több fényforrásra van szükség. Nem csak a dekorhibák egyike, ha nem megfelelő a világítás, de a hangulatunkra is rossz hatással bír a sötét, nem jól megvilágított helyiség. Minél több „rétegben” állnak rendelkezésünkre különböző fényforrások, annál jobb. Ha tehát csak egy csillárt használunk, már azzal is sokat javítunk a helyzeten, ha veszünk egy fali- vagy egy állólámpát, illetve minél több asztali fényforrást helyezünkel. Ezek a szobai díszei is lehetnek egyben.
7. Össze nem illő csempe és járólap
Mivel a csempe leverése, vagy a járólap felszedése hatalmas munka, alaposan gondoljuk át, hogy illenek-e egymáshoz a fürdőbe választott különböző burkolatok. A barkácsáruházakban általában úgymond szettben is lehet ezeket kapni, azzal nem rontjuk el, ugyanakkor nem árulkodik túl nagy fantáziáról. Mielőtt választunk, tegyük egymás mellé a két burkolatot, ugyanis, ha csak fotó alapján „próbáljuk össze” őket, csúnya meglepetések érhetnek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!