A konyha az egyik legnehezebben átalakítható helyiség a lakásban. A megvásárolt konyhabútort általában ritkán cseréljük le és a hibák, amelyeket e helyiség kialakításakor elkövetünk, gyakran csak hosszútávon válnak szembetűnővé. Az alábbi tippekkel elkerülhetjük ezeket a ballépéseket, vagy orvosolhatjuk a gyakran elkövetett hibákat.
A színek
A fehérrel és különböző árnyalataival nem lehet mellényúlni, más, élénk színek azonban kevésbé szerencsés választásnak bizonyulnak a konyhában – főleg, ha sokféle színkombináció keveredik.
Nem azt sugalljuk ezzel, hogy csak a monokróm megoldás a jó döntés. Játszhatunk a különböző, egymást jól kiegészítő, főleg pasztell árnyalatokkal, ám ritkán szerencsés, ha a nagyobb bútorok kapják a legélénkebb színt. Jó kiindulási alap a világos konyhabútor, amihez bátran próbálgathatjuk a különböző színes kiegészítőinket.
Ha a hiba már megtörtént, akkor sincs nagy baj: amennyiben unjuk a választott színt a konyhaszekrényen, fessük le kifejezetten erre a célra kapható festékkel, vagy takarjuk be bútormatricával – e műveletekhez érdemes lehet szakember segítségét kérni.
A burkolat
A felső és az alsó konyhabútorok közötti részt a legtöbb konyhában csempe fedi. Ha meguntuk az évekkel korábban választott mintát, kevesen ugrunk neki egy teljes burkolatcserének – ilyenkor jó megoldás a különféle fali-és csempematricák bevetése. Ezekkel könnyen, olcsón és gyorsan átalakíthatjuk a falakat.
Persze ez sem tökéletes és végleges megoldás: könnyen előfordulhat, hogy a választott minta erősen elüt a konyha stílusától, ezért vásárlás előtt alaposan gondoljuk meg, valóban jó választás-e. További gond a matricákkal, hogy a folyamatos tisztítástól hamar kopnak.
A megoldás? Ahogyan a nagyobb bútorok esetében, úgy itt is azt javasoljuk, kapjanak inkább semleges árnyalatot a falak, ha felfrissítenénk a konyhánkat, tegyük azt a kiegészítők évszakonkénti cseréjével. Amennyiben ragaszkodunk az erős, mintás csempéhez, úgy azt csak egy keskenyebb sávab és ne a teljes falfelületen alkalmazzuk.
A funkció figyelmen kívül hagyása
A konyhában bizonyos műveleteket egymás után végzünk el: főzés közben például igencsak zavaró lehet, ha a pulttól a szemetes messze esik. A konyha berendezésekor gondoljuk végig, mit milyen sorrendben csinálunk és ennek megfelelő sorrendben helyezzük el a bútorokat, tárgyakat. Funkcionálisan legfontosabb elemek a mosogató, a főzőlap és a hűtő hármasa.
A polcok
Első pillantásra tágasnak és esztétikusnak tűnhetnek a nyitott polcok, ám hosszútávon nem biztos, hogy jó ezt a megoldást választani. A kezdeti rendezettséget felválthatja az egyre gyűlő holmik összevisszasága, ráadásul így könnyebben megtapad az edényeken, poharakon, tányérokon a por és a zsír. Sok esetben tehát szerencsésebb, ha rácsukhatjuk az ajtót a tárgyainkra.
Rendezettebb hatást kelt a konyha, ahol az éppen használt tárgyak vannak csak szem előtt. Természetesen egy-két kisebb nyitott polcon jól mutatnak a különböző dekorelemek, de érdemes az étkészletet, poharakat, edényeket, poharakat zárt szekrényben tartani. Áthidaló megoldás a vitrin, ami elrejt, de mutat is.
Az alacsony konyhaszekrények
Amennyiben lehetséges, a plafonig építsük be a felső konyhaszekrényt. Az alacsonyra tervezett szekrényektől a belmagasság is alacsonyabbnak tűnik, ráadásul a szekrény tetején könnyen megül a por (és a zsír), ami takarítása igencsak időigényes – főleg, ha nyitott polcként használva különböző kisebb-nagyobb tárgyakat is tárolunk itt.
A világítás
A konyhában sem elegendőek csupán a funkcionális fényforrások. Sok időt töltünk itt, gondoskodjunk a megfelelő hangulatról! Ehhez hozzájárulhat a például a konyhasziget felett hosszan lelógatott lámpasor, a többágú csillár, vagy a falikaros lámpák.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Kövess minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!