A fürdőszobára kevesen gondolnak úgy, mint egy szépen berendezhető helyiségre, a funkciót jobbára az esztétikum elé helyezik. De miért is kellene az egyiket a másik kárára elengedni? Miért ne lehetne teljes értékű szoba, ahol jól esik relaxálni? Ha a következő hibákat kiküszöböljük, a fürdő a valódi feltöltődés helyszíne lehet.
1. hiba: nincs fókuszpont
Különösen kis méretű fürdőszoba berendezése esetében lenne fontos, hogy a szemet egy központi helyre tervezett fókuszpontra irányítsuk. Minél sűrűbb a szoba berendezése, annál több részlet „versenyzik” a figyelmünkért, mint például a kád, a különleges burkolat, csapok, sőt akár még a mosógép is. Ennyi tárgy mellett könnyen érezhetjük úgy, hogy zűrzavaros a látvány.
A fókuszpont lehet akár egy különleges mintájú járólap vagy csempe is, ez esetben viszont a többi berendezési tárgy legyen egyszerű, letisztult, semleges színű. Persze a fürdőszobaszekrény, vagy a kád is lehet egyedi – ilyenkor a fentiek ellenkezője érvényes: a hidegburkolat legyen egyszerű, fehér, vagy krémszínű és mintáktól mentes.
2. hiba: kihasználatlan (fal)felületek
A fürdőben általában kevés a hely a tárolásra, ráadásul felfelé ritkán „terjeszkedünk”, egy mosdó alatti szekrénykével és egy kisebb fiókos tárolóval letudjuk a dolgot. Persze a kis fürdőszoba berendezése esetén nincs nagy mozgásterünk, de ilyenkor érdemes kisebb mélységű, ám magasabb állószekrényeket beszerezni. Ha erre sincs hely, jöhetnek a polcok, akár nyitottak, akár zártak is – egészen a plafonig terjeszkedhetünk. Így nem csak tárolóhelyünk lesz, de még vizuálisan is nagyítjuk a teret.
3. hiba: túl sötét a szoba
Itt nem csak arról van szó, hogy hiba lenne a fürdőszoba falát sötét színűre festeni – ami tulajdonképpen csak a kis helyiségek esetén nem ideális megoldás –, sokkal inkább a nem megfelelő világítás hiányáról. Pedig ha valahol, hát a fürdőben igazán fontos, hogy megfelelőek legyenek a fényviszonyok. A hosszas, relaxáló fürdéshez persze inkább hangulatvilágításra vágyunk, de a test- és arcápoláshoz kell a fény. A megoldás: többféle világítótest beszerzése. A fali lámpák mellett érdemes spotlámpákat beszerelni a tükrök mellé, esetleg más, kisebb fényforrásokat a helyiség különböző pontjain, így mindig könnyen beállítható, hogy mennyire legyen világos a szobában.
4. hiba: „összenyomott” tér
A fürdőszoba berendezése idején a legjobb megoldás a tértágításra a sötét járólap és a világos (lehetőleg fehér) csempe párosítása. De jó megoldás az is, ha a helyiség hidegburkolata teljes egészében világos árnyalatot kap.
A berendezéssel is tágíthatjuk a teret, például falra tervezett szerelvényekkel. Ha például a mosdó alatti szekrény lábakon áll, vagy fali vécécsészét választunk, nagyobb padlófelületet látunk, így a helyiség is tágasabbnak hat. És persze nem feledkezhetünk meg a legrégebbi, legegyszerűbb optikai trükkről, a tükrök használatáról: a tükröződő felületek nagyítják a teret.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!