A novemberi előszobákról szóló írásom után, a vendégszobákkal folytatom a cikksorozatot. Lássuk mire érdemes figyelni a berendezéskor illetve a vendégek fogadásával kapcsolatosan is adok néhány ötletet, hiszen mindannyiunk számára örömteli érzés, ha vendégeink kényelmesen és otthonosan érzik magukat nálunk.
A vendégszoba hangulata jó, ha nem eltérő a lakás többi részétől, de mindenképp legyen letisztultabb és kevesebb személyes tárgy kerüljön ide. Ugyanakkor figyelmes és bájos gesztus olyan fotót kitenni, melyen az aktuális látogatónk is szerepel. Válasszunk egyedi dekorációkat, faliképeket és szöveteket, melyek különlegessé teszik a barátaink ittlétét. A vendégtörölközők, ágyneműk is illeszkedjenek ehhez a miliőhöz. Mindenképpen legyen legalább egy lerakóasztal, íróasztal, vagy éjjeliszekrény, ahová vendégünk leteheti a személyes apróságait.
Hol alakítsuk ki a vendégháló helyét a lakásban?
A vendégszoba legyen távol a hálószobánktól!
A privát szféra megőrzése érdekében a vendégek szobája saját hálószobánktól távol helyezkedjen el. Ha emeletes házban lakunk, akkor a legpraktikusabb, ha két különböző szinten vannak.
A Griff Pagonyban nem tehetjük meg, hogy egy helyiség kizárólag vendégszobaként funkcionáljon, mert nem olyan nagy a ház. Ezzel sincs baj, míg rendezett térben szállásoljuk el családtagjainkat és barátainkat, ettől még szeretni fognak.
Mi a nappaliszoba mellett, annak kiterjesztéseként alakítottuk ki ezt a szobát, amit nagyvonalúan hívhatunk könyvtárszobának is, mert a vendégeken túl itt lettek elszállásolva a könyveink is. Azért is ideális itt a vendégek elhelyezése, mert ha nagyobb társaság gyűlik össze és páran kettesben szeretnének beszélgetni, ide könnyen félre lehet vonulni a nappaliból. Ez a helyiség a Covid-19 karantén alatt is praktikus volt, mert második dolgozószobává avanzsált.
Bármilyen további funkciója is legyen a vendégszobánknak, az ágyon túl legyen más ülő alkalmatosság is itt, hogy ha bárki napközben szeretne visszavonulni ide, ne az ágyon kelljen ülnie. Ha nem jut hely fotelnek, tegyünk az ágyra több nagy díszpárnát és ágytakarót.
Egy figyelmes házigazda olyan, mint egy jó komornyik
Mindig törekedjünk arra, hogy jó minőségű, közepesen kemény matracot válasszunk, akár egyszemélyes, akár franciaágy fér el az adott helyiségben.
Jó, ha a vendéghálónak van saját fürdőszobája, vagy legalább egy olyan, amin nem kell másokkal osztozni.
A hajszárítón, papucson és puha törölközőkön túl készítsünk össze néhány hasznos holmit egy pipere táskába, hátha látogatóink otthon felejtették a sajátjukat (mini tusfürdő és sampon, fogkrém, fogkefe, zsebkendő, Aspirin, füldugó, gyufa, körömreszelő, …), mert egy figyelmes házigazda olyan, mint egy jó komornyik – hamarabb tudja mire lesz szükségük, mint ők maguk.
A vendégszobába én inkább az illatgyertyát, vagy a katalitikus lakásparfümöt preferálom, mert ezeknek könnyebb az intenzitását szabályozni, mint a pálcás diffúzoroknak, ha esetleg zavar valakit az adott illat.
Készüljünk különböző puhaságú és töltetű párnával és paplannal, használjunk természetes anyagból készült ágyneműhuzatot. És apró, de figyelmes gesztus egy extra párnát és takarót is kikészíteni. Jó, ha van egy tartalék vasalt ágynemű is, hátha érkezik egy újabb vendég.
Nálunk a dolgozószobában kapott helyet az öreg családi rekamié, ami délutáni szunyókáláshoz és második vendégágynak is alkalmas.
A dolgozószobákról a szeptemberi írásomban itt olvashattok!
Mindig többel készüljünk, mint amire szükségük lesz!
Ha elfér, vegyünk egy összecsukható bőrönd állványt, ha másutt nincs a táskának hely.
Ha több napra érkezik hozzánk valaki, legyen számára egy-két szabad fiókunk és vállfánk. Szekrény híján egy ajtóra akasztható fogas is megteszi, vállfákkal. Hasznos továbbá, ha van a vendégszobában is tükör, ébresztőóra, tv, rádió, vagy bluetooth hangszóró. És legalább egy dugaljat hagyjunk szabadon vendégünknek, amihez könnyen hozzáfér. Egy jegyzettömb és toll is mindig kapóra jön, amire írhatunk egy üdvözlő üzenetet az érkezőknek és egyúttal a wifi kódunkat is.
Ötletes egy térképen bejelölni a helyi látványosságokat és kávézókat, hogy barátaink maguk is felfedezhessék a környéket, ha nem tudnánk velük tartani. Ezt a sok apróságot csak egyszer kell összekészíteni, és a jövőben több vendég is élvezheti majd.
Feltétlenül rakjunk ki érdekes albumokat, magazinokat és pár szál friss virágot, mert ezek nagyban hozzájárulnak az otthonos légkör megteremtéséhez.
A zöld növényektől válik egy tér igazán élővé
A vágott virágokon túl a zöld növények látványa is csodákra képes.
Én minden helyiségben tartok egy-egy cseréppel, mert tőlük válik egy tér igazán élővé. Kellemes, ha van itt egy teraszra nyíló ajtó, vagy kertre néző ablak és a világos szoba is pozitívum, de ne feledkezzünk meg a megfelelő sötétítést is megoldani, mert sokan nem tudnak világosban aludni.
Nálunk egy római roló és egy sötétítőfüggöny szolgál erre a célra. Attól függően használjuk az egyiket, vagy mindkettőt, hogy mennyire szeretnénk besötétíteni. Ha netán valaki barlang-sötétet szeretne éjszakára, akkor még a zsalugátert is be lehet zárni. Ezek után már csak egy könnyen kezelhető lámpát kell találnunk, amit vendégeink az ágyból sötétben tapogatózva is könnyen megtalálnak.
Kulináris kényeztetés
Az esztétikai érzékük és kényelmük kielégítésén túl kulináris élvezetekkel is kényeztessük vendégeinket.
Nincs rosszabb, mint éhesen lefeküdni, vagy nass után sóvárogni miután már a házigazdák nyugovóra tértek. Készítsünk be a vendégszobába előrecsomagolt snack-et, csokoládét, friss gyümölcsöt, egy palack ásványvizet és poharakat. És az is nagyban segíteni fogja a vendégeink kikapcsolódását, ha már érkezéskor egy welcome koktéllal várjuk őket.
Talán hosszúnak tűnik a lista, de mit meg nem tenne az ember a barátaiért, nem igaz?
Az lebegjen a szemünk előtt, hogy amit mi elvárnánk egy luxushoteltől, azzal a vendégeinket is boldoggá tudjuk tenni.
Ezért a reggeli kapcsán már este faggassuk ki őket, hogy ébredés után egy forró kávéval, teával, vagy más egyébbel szeretnék-e kezdeni a napot.
Szerintem délután már egy kis likőr is dukál a kávé mellé, ezért zárásként egy bécsi kedvencem receptjét osztom meg, ahogy én készítem.
Mária Terézia kávé 1 főre
- 2 cl francia narancslikőr
- 1 kávéskanál narancsvirágvíz
- 1 barna nád kockacukor
- 1 adag hosszú kávé (100ml), vagy erősebb ízhatásért 2 adag eszpresszó (60ml)
- sok-sok tejszínhab
- 1 kávéskanál reszelt narancshéj a kávéba, vagy díszítésnek a hab tetejére
A díszítéshez:
- reszelt csokoládé (én narancsos étcsokoládét szoktam használni)
Hőálló üvegpohárba öntsük bele a szobahőmérsékletű, vagy előmelegített narancslikőrt, a narancsvirágvizet és dobjuk bele a kockacukrot. Ha a hab tetejére a csokoládéreszelék kerül, akkor most tegyük a pohárba a reszelt narancshéjat is.
Főzzük le a kiválasztott kávét, szintén öntsük a pohárba és már jöhet is a tejszínhab.
Én egy keveset el is szoktam keverni a kávéban és utána még teszek a tetejére bőségesen.
Végül szórjuk meg a habot a narancsos csokoládéreszelékkel, vagy a narancshéjjal és ne felejtsük el a sofőröket kihagyni!
Békés januárt a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!