Sok múlik az előkészületeken: teremtsünk elég helyet a válogatáshoz, a vasaláshoz, és a pakoláshoz is…
Hiába tudjuk, hogy milyen jó érzés a tiszta, illatos ruhákkal teli gardróbot kinyitni, vagy a ropogós, friss ágyneművel megágyazni, a nagymosásra lelkileg jó előre érdemes felkészülni. Lehetőleg olyan tavaszi napot válasszunk, amikor erősen süt a nap és jár a levegő, a ruhák ugyanis ilyenkor sokkal jobban száradnak, tehát bizonyos időigényes munkafolyamatokat felgyorsíthatunk.
A lakástextileknél alapszabály, hogy a géppel mosható, de színvesztésre hajlamos, sötét huzatokat mindig kifordítva mossuk. Fontos, hogy ellenőrizzük a víz hőmérsékletét, mert minél melegebb, annál könnyebben fakulnak a színek. Fehér textileknél azonban más a helyzet. Itt a magasabb hőfok szükséges, illetve ha az anyag megengedi, érdemes fehérítőt is használni. Kevesen tudják, de a mosógépet fontos karbantartani, mert a túlzott vízkőlerakódás is felelős lehet az anyagok beszürküléséért.
A legtöbb textil akkor megy össze, amikor a mosóvíz fellazítja a szöveteket. A változás többnyire csupán néhány százalék, de sokszor már ez is elég, hogy használhatatlanná tegye az anyagot. Lényeges tehát figyelni a címkén lévő utasításokra, illetve szem előtt tartani, hogy az ismeretlen alapanyagú, összemenésre hajlamos dolgoknak a hideg víz az ideális.
A ruhák hajtogatását megkönnyítheti egy ügyes trükkel: egy karton segítségével gyorsabban végez, és látványosabb lesz az eredmény.