Legyen több ezer példányos gyűjteményünk, vagy csak néhány kedvenc darabunk: a könyvek meghatározzák otthonunk hangulatát. Hogy harmonikus hatást keltsenek, többféleképpen is rendezhetjük őket, persze fontos szempont, hogy könnyen kiigazodjunk ebben a rendszerben és hamar megtaláljuk, amire szükségünk van. Ehhez adunk néhány tippet a klasszikus rendezési módoktól az egészen elvetemült újításokig.
Műfaj szerint
A legtöbben ezt a rendszert választják: praktikus, mert az azonos témájú írásokat egyszerre látjuk, a gyakran forgatott könyvek elérhető közelségben találhatóak, és még ezen belül is van rá mód, hogy valamelyest esztétikussá tegyük az összhatást. E rendszerben a sorozatok és az azonos szerző tollából született művek természetesen egymás mellé kerülnek.
ABC sorrendben
Kifejezetten hasznos megoldás: pillanatok alatt megtaláljuk, amit keresünk. (Azt persze érdemes már a rendezés elején eldönteni, hogy szerző vagy cím alapján rendezünk.) Így egyik könyv sem részesül megérdemeletlen előnyökben. Probléma lehet, hogy ebben a rendezési sorrendben nem az esztétikum a vezető elv, így egymás után sorakoznak majd nem csak a különféle méretű és színű könyvek, de a tematikán belül is összevisszaság alakulhat ki. Áthidaló megoldás: rendezzük téma szerint a könyveket, azon belül pedig az ABC sorrend döntse el, mi hova kerül.
Méret szerint
Akit idegesít, hogy közvetlenül egymás mellett állnak kicsi és nagy könyvek, ők egészen egyszerűen egymás mellé tehetik a hasonló méretű kiadványokat. Így persze keverednek a műfajok, a szerzők, de a látvány színes, mégsem rendezetlen.
Szín szerint
A „bookstagrammerek” az Instagramon teszik közzé szépen rendezett köbyvespolcaikat. Esetükben persze a látvány az elsődleges rendezési elv – nem meglepő, hogy közülük sokan a szín szerinti organizálást választják. Ámbár az influencerek szeretik ezt a megoldást, nem biztos, hogy ez a legpraktikusabb: így nehezebben találjuk meg az épp keresett könyvet, hiszen szerző és cím helyett a gerinc színét kell megjegyezni.
Fekete-fehér
Különc megoldás: a fekete és világos borítású könyveket gerinccel kifelé, a többit pedig gerinccel a fal felé forgatjuk – így csak fekete és fehér olvasnivalók sorakoznak a polcon. Esztétikailag újszerű megoldás, ám kiigazodni a könyvek közt így szinte lehetetlen. Ez a megoldás inkább azoknak ajánlott, akik csak díszként tekintenek a könyvespolcra, ám annak tartalmát viszonylag ritkán forgatják.
Kedvencek szerint
Ez esetben a központi helyre a kedvencek kerülnek, a polc tetejére, aljára, vagyis a nehezen elérhető helyekre pedig a ritkábban használt kötetek. Például a családi örökségből megmaradt lexikonok, amiket ugyan szeretünk, ám soha nem veszünk kézbe.
Káoszban
Dönthetünk úgy is, hogy a fenti megoldási lehetőségeket egészen egyszerűen sutba vágjuk – hiszen nem kell mindenkinek rendezett könyvespolc! Sőt: ki mondta, hogy a könyvnek csak a polcon lehet a helye? Az igazi könyvmoly a lakás minden pontján tart könyvet, a dohányzó- és íróasztalon, a komódon, az éjjeliszekrényen, a konyhában a kis polcon – a lényeg, hogy mindig legyen elérhető távolságban valamiféle olvasnivaló.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!