A mosogatógép használatával időt és pénzt spórolunk. Ha kellő alapossággal szeretnénk elmosni az edényeinket, a felgyülemlett edényhalom tisztítása akár egy órát is igénybe vehet. Noha egyes programok használata során a mosogatógép ennél hosszabb ideig dolgozik, nekünk csupán annyi teendőnk van, hogy be- és kipakoljuk az edényeket, tányérokat, poharakat és evőeszközöket…
Az energiatakarékos háztartási gépek korában bátran kijelenthető, hogy a mosogatógéppel pénzt is megtakarítunk.
Noha azt gondolhatjuk, hogy a kézi mosogatás gazdaságosabb választás, ez egyáltalán nem igaz; a mosogatógép meglepően kevés vizet használ fel a tisztítás során, így ennek a mennyiségnek a felmelegítése is kevesebb energiát igényel. Egy újgenerációs mosogatógépnek hozzávetőlegesen 12 liter vízre van szüksége egy ciklus során, 10-12 teríték kézi tisztításához ennek többszörösét használjuk fel…
Ha mosogatógépet használunk, kevesebb törött tányérral kell számolnunk, ráadásul tökéletes tisztaságot várhatunk el tőle. A koszos-zsíros szivaccsal aligha érhetjük el a kívánt végeredményt, a mosogatógép viszont tökéletes munkát végezhet. Megfelelő funkciót alkalmazva makulátlan tisztaságra számíthatunk.
Milyen gépet válasszunk?
Ha mosogatógép vásárlását tervezzük, számos tulajdonságot érdemes szem előtt tartani annak érdekében, hogy a készülék tökéletes választást jelentsen számunkra. Természetesen, ezeknél a gépeknél is meghatározó az ár kérdése; a korszerű, olcsóbb árkategóriába tartozó mosogatógépek képesek ugyan tökéletes tisztítást végezni, viszont a kényelmi funkciókért kicsit többet kell fizetnünk. A tágasabb belső kialakítás, az alacsonyabb zajszint, a plusz funkciók emelik az árat, viszont nagymértékben segítik a mindennapi használatot.
Természetesen meg kell említeni, hogy szabadon álló és beépíthető termékkínálat is rendelkezésre áll. A szabadon álló változatok méretüket tekintve leginkább egy mosógéphez hasonlíthatók; amennyiben rendelkezésre áll megfelelő szabad terület, illetve vízbevezetés és kivezetés is elérhető, az ilyen készülékek elhelyezése rendkívül egyszerű. A beépíthető mosogatógépek telepítése némileg több ráfordítást igényelhet, hiszen ezeket a konyhabútorban kell elhelyeznünk. Az ilyen készülékek lehetővé teszik a konyha dizájnjának egységes megtervezését, hiszen egyes típusok teljesen beépíthetők, a bútorlap teljes takarást biztosít számukra.
A szabadon álló és a beépíthető változatok is elérhetők 45 és 60 centiméter szélességben. A keskenyebb kivitel abban az esetben jelent szerencsés választást, ha egyedül élünk, vagy kifejezetten kis alapterületű konyhával rendelkezünk, ahol a helykihasználás nagy jelentőséggel bír. A 60 centiméteres gépek jellemzően nagyobb mennyiség mosogatására alkalmasak, így ritkábban kell elindítanunk őket, vagyis energiát és pénzt spórolhatunk a használatukkal.
Amennyiben szabadon álló vagy félig beépíthető készülék mellett döntünk, a szín kiválasztására is figyelmet kell fordítanunk. A kínálat zöme fehér, fekete vagy inox borítással rendelkezik; ha egyedi mintázatra vagy színre vágyunk, a rendelkezésre álló készülékek száma igencsak megcsappan…
Ha fontos számunkra az esztétika, válasszunk ízlésünknek megfelelően az érintőképernyős és nyomógombos változatok közül. Mindkettő megoldás teljesen megbízható, így ez valóban dizájn-kérdés; az érintőképernyős készülékek inkább modern lakberendezéshez passzolnak, a nyomógombos változatok univerzálisnak tekinthetők.
Érdemes figyelmet fordítani a különböző programokra is. Ahogyan az írásunk elején említettük, a felsőbb árkategóriába tartozó gépek rendszerint fejlettebb kényelmi programokkal rendelkeznek. A középső árkategóriában már alapfelszereltségnek számít az expressz vagy féltöltetes mosás. Ez a funkció lehetővé teszi, hogy kis töltetet is gazdaságosan mosogassunk el. A magasabb minőségi osztályt képviselő gépek rendszerint hatékony tisztítást képesek biztosítani odaszáradt ételmaradványok esetén is.
A felsőkategóriás készülékek fejlett szenzorok segítségével állapítják meg az edények koszosságát, így képesek automatikusan megválasztani a szükséges tisztítási funkciókat. Az ilyen funkciók képesek minimálisra csökkenteni a szükséges energiafelhasználást. Emellett természetesen meg kell említeni a „klasszikus” Eco funkciókat is, amelyek a kevésbé koszos edények esetén jelentenek optimális megoldást.
Végül említést kell tennünk a zajszint kérdéséről is. A mosogatógépek sok más konyhai eszköznél lényegesen halkabbak; az olcsóbb készülékek rendszerint 50 dB körüli zajt keltenek, a fejlettebb technikával rendelkező társaik esetében 30-40 dB zajszinttel kell számolni. Ez utóbbi már inkább „duruzsolásnak” tekinthető, mintsem zajnak.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!