Ha a konyháról és elektronikai cikkekről van szó, akkor sok különböző készülék juthat eszünkbe: hűtő, mosogatógép, robotgép, mikró, kávéfőző. A felsorolásból azonban nagyon könnyen kimaradhat egy kifejezetten fontos elem: a páraelszívó.
A páraelszívók egy marginális helyen vannak a konyhai gépek rangsorában. Olyanok, mint egy lakásban a radiátor. Nem foglalkozunk vele, nem nézegetünk csicsás radiátorokat a lakberendezési magazinokban, mégis hozzátartozik a mindennapok kényelméhez.
Ebben az írásban egy kicsit körüljárjuk, jobban megismerhetjük a méltánytalanul elhanyagolt páraelszívókat.
Miért hagyjuk sokszor figyelmen kívül a páraelszívókat?
A páraelszívó szerepe nagyon fontos egy konyhában, hiszen segít megszabadulni a főzés utáni szagoktól, jobbá teszi a konyha levegőjét és megakadályozza a penész kialakulását.
Ennek ellenére könnyen előfordulhat, hogy a hiányát nem is realizáljuk. Nem azért, mert nem zavaró, csak egyszerűbb elsiklani felette. A konyhában úgyis kaja szagnak kell lennie, nem? Hát nem.
Sokszor természetesnek veszünk olyan kellemetlenségeket, amiket egy-egy okos kis berendezéssel elkerülhetnénk. Előfordul például, hogy poros a lakásod levegője, de már megszoktad. Viszont miután kipróbálsz egy légtisztítót, utána már egyértelmű lesz a különbség és nem is érted majd, hogy hogyan tudtál előtte létezni nélküle. A páraelszívók is ilyenek.
Elrejteni vagy büszkén szemlére tenni?
Sok konyhában található valamilyen kihúzható páraelszívó készülék. Ezek a lapos kis gépek becsusszannak a konyhaszekrény felső részébe és szinte észrevétlenek. Van aki eleve úgy tervezi meg a konyháját, hogy a páraelszívó rejtve legyen. Aztán, amikor használni kéne, akkor van, hogy már el is felejtjük, hogy ott van.
Természetesen ennek is megvan a létjogosultsága, hiszen helyet spórolhatsz meg vele és letisztultabbá teheted a konyhádat. Azonban nem feltétlen kell ennek így lennie.
Manapság már számos kifejezetten csinos páraelszívó készülék található a piacon. Legyen szó rusztikusabb konyháról vagy modern, minimalista dizájnról, mindkét stílus kedvelői találhatnak olyan gépeket, amiket nem kell majd rejtegetni.
Ezek a modellek igazi díszei lehetnek a konyhádnak és jelenlétük nem elvesz, hanem hozzáad majd a hangulathoz.
Páraelszívót beépíteni nem macerás?
Ha egyáltalán felmerül a probléma, hogy már megint a töltött káposzta szaga árasztja el a lakást, sokan akkor is ódzkodnak megkeresni a megoldást.
Elsőre azt gondolhatjuk, hogy ezek a gépek drágább kiadást jelentenek, de ez nem feltétlen van így. Manapság már tényleg szinte bárki megengedheti magának a belépő kategóriás modellek egyikét. Ha nem is csúcsszuper, dizájnolt masinát választasz, a kellemetlen szagoktól akkor is megkímélheted magad.
A másik gyakori kifogás, hogy a páraelszívókat be kell építeni és senki sem akar fúrni faragni. Szakembert hívni pedig természetesen drága.
A jó hír, hogy vannak olyan készülékek, amik egy belső szűrőn átvezetve forgatják meg a helyiség levegőjét, így anélkül teszik tisztábbá a konyha levegőjét, hogy kivezető csövet kellene építeni hozzá.
Érdemes odafigyelni a szűrők tisztántartására
Egy másik gyakori probléma a páraelszívók kapcsán, hogy hajlamosak vagyunk megfeledkezni a karbantartásról.
Egy koszos szűrő hátráltatja a készülék effektív működését, a konyhába visszakerülő levegő sem lesz olyan tiszta, ráadásul egészségtelen is.
Szerencsére a legtöbb gépből egyszerűen kivehetjük a zsírossá vált szűrőt és bedobhatjuk a mosogatógépbe. Így aztán tényleg havi néhány perces munkával meg is oldhatjuk ezt a problémát.
Tiszta levegő, tiszta élet
A páraelszívókról sokan gondolják úgy, hogy csak a jellegzetes kajaszagtól lehet velük megszabadulni, ez azonban nem teljesen igaz.
Nem csak a szagokat semlegesíti egy ilyen készülék, de tisztábbá is teszi a konyha levegőjét. Természetesen nem olyan effektívek, mint egy légtisztító vagy légmosó, de a hatás érezhető lesz.
Amiről még könnyedén megfeledkezhetünk az a zsír. Biztosan neked is volt már olyan, hogy a tűzhely környékén elszörnyedve vetted észre, hogy a csempe és a fal is csupa zsír. Ha pedig beépített konyhaszekrény van a sütő felett, akkor érdemes kisétálnod és végighúznod rajta az ujjad. Kellemetlen meglepetés érhet.
Minden páraelszívó rendelkezik egy zsírszűrővel, ami csökkenti a fent említett koszok mennyiségét. Így tisztábban tarthatod nem csak a konyha levegőjét, de magát a konyhát is.
Találd meg a számodra tökéletes páraelszívót!
Ha végre elhatároztad magad, hogy megszabadulsz a zsíros étel szagoktól, akkor had segítsünk megtalálni a következő lépést.
Jó szívvel ajánlom figyelmedbe a Ralf.hu útmutatóját. Ebből minden apró részletet megtudhatsz a páraelszívókról és azok működéséről. Az írás segítségével meghatározhatod, hogy milyen típusra is lesz szükséged a konyhádba. Ha pedig már alaposan megismerted a páraelszívókat, akkor érdemes lesz ránézned az oldalon található termékajánlókra is, hiszen könnyen lehet, hogy valamelyik TOP páraelszívó rögtön el is nyeri majd a tetszésedet.
Tisztább levegőt minden konyhába!