A finom ételek a jól átgondolt és kialakított konyhánál kezdődnek, amelyhez elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyünk néhány ergonómiai szempontot. Íme, egy kis segítség a tervezéshez.
- Talán itt érvényesek a legszigorúbb szabályok, hiszen igen lényeges, mi mekkora és hol helyezkedik el, akár egyenes, párhuzamos, U vagy L alakú a konyha.
- A tervezésnél mindig tartsuk szem előtt a munkafolyamatok sorrendjét, így nem kell majd felesleges lépéseket és mozdulatokat tenni a főzésnél.
- Célszerű a tárolással kezdeni, a kamraelem és a hűtőszekrény után szükséges egy pultszakasz a kipakoláshoz és előkészítéshez, majd jöhet a mosogató, egy újabb munkafelület, végül a főzőlap, amit ideális esetben ismét munkalapszakasz követ, végül egy toronyelem zárja a sort, a sütővel és a mikrohullámú sütővel.
- A konyhabútorok lába általában állítható, így a helyiséget legtöbbször használók testmagasságához igazodva alakíthatjuk a 85-95 cm közötti pultmagasságot.
- A munkalap fölött 55-60 cm-t kihagyva kezdődhetnek a felső szekrények, melyek mélysége ne legyen nagyobb, mint 35 cm. Az elszívónál 7075 cm magasságot hagyjunk.
- Amennyiben csináltatjuk a berendezést, variálhatjuk a munkalap magasságát a funkciónak megfelelően. Például a főzőlap lehet 80-85 cm-es magasságban, a vágófelület 90 cm, a mosogató pedig 95-100 cm.
- Fiókokban könnyebb az edények tárolása, nem kell letérdelni a hátsó darabok kiemeléséhez, mivel az alsó szekrény minden esetben minimum 60 cmes a beépített gépek miatt.
- A sütő csak ritkán kerül a pult alá, hiszen kényelmetlen belenézni, és a kicsapódó forróság veszélyes lehet, az alját érdemes 70 cm körüli magasságra emelni.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!