Ha egy kis lakásból kihozzuk a maximumot, az alapterülete ellenére kényelmes és praktikus otthonná válhat, ahol minden elfér, sőt ügyes optikai trükkökkel a térérzetet is javíthatjuk.
Apró helyiségek, zsúfoltság és tárgyak kezelhetetlen sokasága – a legtöbb embernek ez jut eszébe a garzonlakásokról. Pedig ha megfontoltan választjuk ki a bútorokat, kiegészítőket, és ügyelünk az elhelyezésükre, továbbá okosan használjuk a színeket és a különböző anyagokat, a csekély alapterület ellenére ergonomikus, kellemes otthont teremthetünk.
A kis lakás berendezése és a felújítás megkezdése előtt készítsük el a lehető legtökéletesebb tervet. A kiindulópont, hogy a lehető legnagyobb összefüggő teret hozzuk létre, falakkal tagolt apró szobák helyett.
Nagy belmagasság
A nagy belmagasságú lakások több lehetőséget kínálnak, hiszen a mennyezet függvényében akár kétszintes otthont is kialakíthatunk. 4 m-es magasságnál nemcsak a galéria építése jöhet szóba, hanem egyéb megoldások is, például gyakran a fürdő vagy a konyha fölött alakítják ki a hálószobát. A galériaágy és magas tároló már egy 3,2 m magas lakásban is elfér.
Egy dobogóval szintén rengeteg helyet nyerhetünk. A szinteltolás egyrészt optikailag növeli a teret, másrészt egymás fölött helyez el két funkciót. Általában az ágy gördíthető ki a dobogó alól, fölötte pedig a konyha vagy egy ülőgarnitúra található.
Konyha
Célszerű pult alá épített hűtőt választani, hiszen így fölötte 60 cm széles munkalapot nyerünk, sőt egy megfelelő szigetelőréteg közbeiktatásával akár a sütőt is fölé tehetjük. Érdemes a kombinált készülékek között keresgélni. Egy mikrófunkcióval ellátott sütővel vagy egy osztott sütő-mosogatógéppel is sok helyet takaríthatunk meg. Több munkafelület marad a pulton, ha nem csepptálcás a mosogatónk, hanem a fölötte lévő szekrénybe kerül csepegtető vasalat. Aki nem főz gyakran, annak négyes főzőlap helyett tökéletesen elég egy kettes dominólap. A konyha megtervezésénél próbáljuk elkerülni a sarkokat, mert itt nagy helyigényű, speciális vasalatokat kell használni.
Fürdőszoba
A kis lakás berendezése során a tulajdonosok szinte mindig a tusoló mellett döntenek, de aki nem akar lemondani a fürdésről, zuhanyparavánnal felszerelt aszimmetrikus sarokkádban gondolkodhat. Mosdók közül a kisebb, sarokba helyezhető vagy a 40 cm mély, egyenes változatok a legpraktikusabbak. A hagyományos tartályt helyezzük minél magasabbra, a süllyesztett modellek közül a slim, azaz extra vékony öblítőtartály a legjobb megoldás.
Nappali
Mivel a garzonokban a funkciók egy térbe kerülnek, fontos szerepet játszanak a térelválasztók. Egyszerű megoldás egy mobil paraván, de könyvespolcrendszer vagy függöny is szeparálhatja a háló és a nappali zónáját. Ha a térben álló, egyedileg gyártatott polcrendszerben speciális tévéállványt alakít ki az asztalos, igény szerint a nappali vagy a háló felé fordíthatjuk a képernyőt.
Az építészeti adottságok kihasználása
Az ablakbeugróban kialakíthatunk egy hangulatos ücsörgőt, alatta még mély fiókok is elférnek. A strangok, kémények és pillérek körüli falfülkéket szintén beépíthetjük, és mélységtől függően szekrényként vagy könyvespolcként használhatjuk őket.
Flexibilis bútorok
A maximális helykihasználás érdekében szerezzünk be átalakítható bútorokat. A legismertebb a kinyitható asztal, de a falról vagy a polcrendszerről lenyitható, konyhaszekrényből előhúzható, illetve a dohányzóasztal-magasságból étkezőasztal-magasságba emelhető darabokkal is rengeteg helyet spórolhatunk. Az asztal olykor egy falról lenyitható ágy külső fedlapjához csatlakozik. Utóbbi hátránya, hogy az ágy lenyitása előtt minden apróságot el kell pakolni róla. A gyerekszobába a fali szerkezetből lenyitható emeletes ágy kerülhet, sőt emeletes ággyá alakítható kanapé is létezik. A transzformálható bútorok kínálata ma már elképzelhetetlenül gazdag.
Színek és minták
Minél több a fehér és világos krémszínű árnyalat a lakásban, annál tágasabbnak tűnik, mivel a rövid hullámhosszú színek nagy fényvisszaverő képességük miatt optikailag nagyítják a teret. A hideg tónusok, a kékek, szürkés-kékes zöldek és szürkék szintén javítják a térérzetet, de nem szabad túlzásba esni. Kis lakás berendezése során kerüljük az erős kontrasztokat, mert szűkítik a teret. Ha tapétát szeretnénk, a kisebb mintájúak közül válasszunk, vagy az egészen felnagyítottak közül, de mindenképpen kerüljük a sötét, illetve erőteljes színeket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!