Segítségüket szeretném kérni konyhám átrendezéséhez. Negyvenkilenc négyzetméteres lakásomat szándékozom felújíttatni, ennek kapcsán a konyhabútoromat is kicserélném.
Mindent precízen leírt és lerajzolt, de a leglényegesebb nem igazán derült ki számomra: mi a fő célja a konyha átrendezésének, milyen szempontokat kell figyelembe venni. Egyetlen támpont van: a mikrosütő elférjen. Az, hogy „háztartásom két személyes”, értelmezésemben azt jelenti, hogy ketten élnek a lakásban, minimum két fő részére kell étkezőt biztosítani. A bizonytalanságok miatt két változatot készítettem. Az elsőben nagyobb munkafelületeket terveztem, kétszemélyes étkezővel, a másodikban a négyszemélyes étkező elhelyezése miatt némileg kisebb munkapultok kialakítására maradt hely.
1. VÁLTOZAT A berendezés alapelve: az ablak felőli oldalon kényelmes munkahely legyen, a bejáratoknál pedig külön, kis étkezősarok, melyet szerény térelválasztó szeparál. Mivel a víz-csatorna helye adott, ide került a mosogató (1), 80 cm-es alsószekrénybe beépítve. Mellé 40 cm-es, fiókos elem (2) fér el, ezt követi a meglévő gáztűzhely (3). A sarokban 35 cm marad, ez remélem, elég a gázpalacknak. Felette a pultlappal azonos lefedés legyen (4), előtte függöny (5). A felső szekrényelemek az alsóval azonos szélességi méretekkel futhatnak végig. (A tűzhely felett alacsonyabb elem legyen!) A másik oldalra került a meglévő, kombi hűtőszekrény (6), mellé 80 cm-es alsó szekrényelemet rajzoltam (7), ezt követi egy 50 cm-es (8), közös munkalappal lefedve, egészen a falig. Még a maradék 15 cm is bepolcozható, itt például a tisztítószerek tárolhatók. A 80 cm-es alsó szekrényen álljon a mikrosütő (9). Itt is lehetnek – a hűtőszekrénytől az ablakig végigfutó – felső szekrényelemek, de ez már valószínűleg nem fér bele a 150 ezer forintba. Ugyanúgy, mint az a szerény térelválasztó polcrendszer (10), amin a régi „paraszt cserepek” tárolhatók. Ezt három, mennyezetig érő fenyőfa „pillér” tartaná, közöttük, a bejáró és a hűtőszekrény felett, polcokon helyezhetők el a köcsögök (szaggatott vonalakkal jelölve). Az étkező részt félkör alakú, le- és felhajtható asztalkával (11) képzeltem el, itt ketten étkezhetnek. Lambéria csak erre a falfelületre kívánkozik (12). A két ajtó közötti falszakaszt is be lehetne építeni alsó, lekerekített szekényelemmel (13), és felette konzolos falipolcokkal, további kerámiák tárolására. A két bejárati ajtó nyíló szárnyának megszüntetésével egyetértek (14), így kedvezőtlen nyitásirányaik nem zavarják a bútorozást és a közlekedést.
2. VÁLTOZAT A bútorozás lényege: négyszemélyes étkező kialakítása, hogy az alkalmanként odalátogató leányával és férjével is együtt étkezhessenek. A beépített konyhabútorok mosogatót és tűzhelyet tartalmazó része (15) megegyezik az első változatban ábrázoltakkal. A különbség mindössze annyi, hogy a munkafelületek mélysége itt 55 cm, amit az ajtó melletti falfelület mérete határoz meg. (Egyedi elemeket kell csináltatni, mert a 60 cm-es típusmélységű mosogatóelem 5 cm-t „kilógna”.) A másik oldal beépített elemeinek hossza az étkező miatt 60 cm-rel rövidebb lett, ezt a hiányt megpróbáltam pótolni az ablak alá beépített, 35 cm széles, konzolos pultlappal (16). Természetesen ez csak akkor járható, ha a fűtőtest magassága kisebb 90 cm-nél. A mikrosütő a sarokban helyezhető el, egy 85 cm hosszú (50+35) munkafelületen (17). Ennek 50 cm széles eleme ajtóval takart, a sarok melletti 35 cm-es szakasz alul nyitott polcos. Az így kialakuló, U-alakban beépített munkafelületeket a meglévő kombi hűtőszekrény (18) zárja le. Megpróbáltam egy szerény, négyszemélyes étkezőt is elhelyezni, ami elég szűkösre sikerült 100 × 70 cm-es asztallal (19) és négy, összecsukható székkel. Az asztal feletti, konzolos falipolcokon (20) sorakozhatnak a régi „paraszt cserepek”. A legalsó polcba épített három, mini-halogénlámpa adhat helyi világítást. A lambériás falburkolat (21) a hűtőszekrényig érjen, vízszintesen elhelyezett, szélesebb fenyőlécekből készüljön. A két ajtó között – ezúttal – háromszög alakú polcokon tárolhatók a további kerámiaköcsögök (22). Greiner Frigyes