Az aprócska fürdő kemény dió: átgondolatlan berendezéssel zsúfoltnak és barátságtalannak hathat. A következő tippekkel ezen hibák elkerülésében segítünk.
Vertikális terjeszkedés
Mivel az alapterület kicsi, nincs más választásunk, mint vertikálisan kihasználni a rendelkezésre álló helyet. A kisebb belmagasság nem akadály, panellakásokban is megtehetjük – persze könnyebb a dolgunk egy nagy belmagasságú polgári otthonban. Lecsempézve a teljes falat – vagyis nem csak a földtől számított két métert – sokkal nagyobbnak tűnik a helyiség. Használjunk polcokat a magasabb falfelületeken is, lebegőpolcokat, kisebb szekrényeket, amelyek akár az egész falfelületen végigfuthatnak – itt könnyen tárolhatjuk a ritkábban használt holmikat.
Okosan a méretekkel
Ha kicsi a fürdőszoba, nincs értelme a hatalmas mosdótálnak: nem csak helyet foglal, de nem is mutat jól. A falra szerelhető csap különösen jó választás a kicsi fürdőszobákban, alá akár kisebb méretű mosdót is tehetünk.
Adjunk időt magunknak a berendezéskor, hogy megtaláljuk a méretben leginkább passzoló darabokat és kössünk kompromisszumot, ha kell. Nincs értelme például a kádat választani az apró fürdőben, ha az kis mérete ellenére is elfoglalja a helyiség nagy részét. Ha egy lépésnyi hely sem maradna így, válasszunk inkább zuhanykabint.
Nagyítjuk a térérzetet, ha lábakkal rendelkező, vagy lebegő alsó fürdőszobaszekrényt szerzünk be. Így több látszik a padlóból, ami szintén növeli a térhatást.
A jól megválasztott szín és minta csodákra képes
A legkézenfekvőbb megoldás, ha a tervezéskor egyetlen, lehetőleg világos színben és annak árnyalataiban gondolkodunk. Ide értve a bútorokat, textíliákat is – így máris tágasabbnak hat a helyiség.
Persze ez nem azt jelenti, hogy sötét színeket egyáltalán nem használhatunk, egy-egy falfelület lehet sötétzöld, -kék, de akár mély lila és bordó is. A kis fürdőben egyébként is alap, de ha a sötét falak mellett tesszük le a voksunkat, különösen fontos a megfelelő világítás kialakítása.
Az izgalmas geometriai minták – melynek árnyalatai illeszkednek a helyiség uralkodó színéhez – optikailag szintén nagyíthatják a teret.
Zuhany, picit másképp
A zuhanyfüggöny ugyan lehet szép és vihet egy kis színt a fürdőszobába, a térhatást azonban nem feltétlen befolyásolja túl pozitívan. Több lesz a hely és kevésbé hat zsúfoltnak a fürdő, ha a zuhanykabint keret nélküli üvegajtóval látjuk el. Sőt nem is feltétlen szükséges ajtó a kabinhoz: ha így döntünk, az építkezéskor a zuhany alját döntsük meg enyhén a lefolyó irányába, így nem folyik szét a víz. Ha tálca nélküli megoldást választunk, úgy zuhanyfolyókát kell beépíteni.
Rend a lelke
A legfontosabb egy kicsi szobában, hogy rend legyen: ehhez minden felesleges dolgot célszerű ajtók mögé rejteni. Ne legyen kint tehát a mosószeres flakon a mosógép mellett és ne lógjon sok-sok törölköző mindenhol. Használjuk ki a szekrények belső falait is, egy-egy akasztó elhelyezésével sok helyet spórolhatunk.
A túl sok, apró dekoráció zsúfolt hatást kelt, ez azonban nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk ezekről az elemekről, amelyek otthonossá teszik a helyiséget. Tehetünk képet a vécé feletti falfelületre, elhelyezhetünk plafonról lelógó (és a párás környezetet kedvelő) futónövényeket, Ezek helyett inkább próbáljunk meg egy képet elhelyezni: a legtöbb esetben a wécé feletti falfelület lesz a megfelelő. A mosdókagylót nem kell telepakolni apróságokkal, de egy szép mintájú fürdőszobaszőnyeg feldobja a szobát.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!