Az agyag granulátumtól a zárt virágablakig minden, amit a szobanövényekről és a házi kedvencek tartásáról tudni kell.
Agyag granulátum: virágüzletben megvásárolható gömböcskék, amelyek igen sok vizet képesek magukba szívni és a növények gyökere felé közvetíteni. Ideális megoldás „feledékeny” növénytulajdonosknak, illetve néhány napos elutazás alkalmával. Árnyékolás: bizonyos növényfajtákat védeni kell az erős napsütéssel szemben. A hagyományos megoldások mellett (függöny, reluxa, redőny, paraván stb.), egy nagyobb, fénytűrő növénnyel is lehet árnyékolni. Átültetés: akkor van itt az ideje, ha a föld kellemetlen szagot áraszt, vagy ha a gyökerek szétrepesztik a cserép oldalát, esetleg kibújnak a cserép alján. Deresség: dérhez hasonló bevonat levelélen, vagy rügyön, amely fény- és párolgásvédő szerepet tölt be.
Fényhiány: Magyarországon október és február között jelentkező probléma, aminek következtében a növény szára megnyúlik, a színes levelek megzöldülnek, vagy lehullanak. Mesterséges fénnyel javítható a helyzet. Földkeverékek: nálunk a Florasca és a Bioland virágföldek a legismertebbek. Mindegyik háromféle összetételben kapható. Az A típus laza szerkezetű, sóérzékeny növényeknek ez a legjobb; a B típus közepesen laza, a legtöbb szobanövénynek ez ajánlott; a C típus kötött szerkezetű, ez idősebb, főleg dézsában nevelt növényeknek alkalmas. Földlabda: gyökerekkel átszőtt föld. A földlabda kiszárad, ha körben elválik a cserép szélétől; ilyenkor célszerű merítő fürdővel beavatkozni. Kalitka: a szobában tartott madarak számára nélkülözhetetlen tartózkodási hely. Méretét a madár nagyságának és fajtájának függvényében kell megválasztani. A kalitka felszereléséhez ülőrúd, etető-, itató- és fürdőedényke tartozik. Lényeges eleme a biztonságos zár. A kalitkát úgy kell elhelyezni, hogy ne legyen erős napsütésnek és hőingadozásoknak kitéve, s a legjobb valamivel szemmagasság alatt tartani. Kalitka tisztántartása: a felesleges ételmaradékot, állot vizet, ürüléket rendszeresen távolítsuk el belőle. Mivel a rácson át kihullhatnak a magvak, szoba tisztaságának megóvása érdekében a legjobb a kalitka oldalait műanyaglapokkal fedni, s azokat időnként nedves ronggyal töröljük le.
Macskaajtó: olyan kisméretű, az ajtó aljába vágott s csapólappal fedett nyílás, amelyen át az állat éjjel is szabadon kószálhat. Macskakosár: minden macskának szüksége van egy mosható anyagú, puha párnával és takaróval kibélelt kosárra. Ez természetesen nem zárja ki, hogy ezen kívül még számos helyet „igénybe vegyen” a lakásban.
Madárjáték: a szobában tartott madarak számára készülő játékok, például hinta, létra, csengettyűs tükör. Mézharmat: a levéltetvek ragadós váladéka a leveleken, illetve azokról átkerülve a bútorokon, vagy az ablakpárkányon. Célszerű azonnal eltávolítani. Mohásodás: a túl tömör föld és a felgyülemlett nedvesség következménye. Bizonyos növényekre ártalmas, ezért a felső réteget villával óvatosan lazítsuk fel, majd a moharéteget távolítsuk el.
Növényápolási segédeszközeök: kislapát, öntözőkanna, szorófejes vízpermetező, háztartásban használatos olló, metszőolló, kés, a tartósan sötét helyeken növénymegvilágító lámpa, karónak alkalmas bambuszdarabok, kötözőzsineg, rafia, tápanyag, virágföld, különféle méretű cserepek, kaspók, tányérkák, kosarak, állványok. Növényvédőszerek kategóriái: a csomagoláson feltüntetett meghatározások alapján megkülönböztethető „erős méreg”, „méreg”, „gyenge méreg”, „irritáló hatású” és „nem mérgező” növényvédőszer. Az „erős méreg”, valamint a „méreg” feliratú semmiképpen nem használható szobai növényekhez!
Növényvitrin: a magas páratartamot kedvelő növények számára készülő, üvegezett bútor. Őse a 19. században készült, öntöttvas keretű Ward szekrény. A mai utódok magas technikai követelményeknek eleget tevő darabok. Nyugalmi időszak: számos növény a téli hónapokban, amikor nem kap elég fényt, nem hoz leveleket és nem növekszik; ilyenkor kevesebb vizet és tápanyagot és hüvősebb hőmérsékletet igényel. Pangó víz: ha a víz nem tud elfolyni, megreked az ültetőközegben, kiszorítja az oxigént, aminek következtében a gyökerek megfulladnak. Páratartalom: a növények, fajtájuktól függően, 50-70 százalékos páratartamot igényelnek a szobában. A fütőtt helyiség túl száraz levegőjén permetezéssel, szobaszökőkúttal, akváriummal, vagy elektromos párásítóval lehet javítani. Párologtatás: a növények folyamatosan vízgőzt adnak le, ez a folyamat a melegben felgyorsul. Ha nincs kellő utánpótlás, a növény fonnyadásnak indul. A párologtatás következtében a növény közelében lehűl a levegő, ami megakadályozza, hogy a növény hőgutát kapjon. Sókivirágzás: a mésztartalmú öntözővíz, vagy a túl gyakori tápanyagutánpótlás következtében mész csapódik le a cserép külső falán. Nyomait ecetes vízzel és kefével lehet megszüntetni. Szellőztetés: főleg télen fontos, ugyanis az elhasználódott, meleg levegő a kártevők és betegségek melegágya. Célszerű gyakran, de a növényt huzattól és hideg levegőtől védve szellőztetni. Tejnedv: tejszerű folyadék, amelyet néhány növény sérülés után választ ki magából.
Toalettláda és alom: bármilyen ládika megfelel a célnak, amibe készen vásárolható macskalmot, homokot, vagy faforgácsot teszünk. Az összecsomósodott részt távolítsuk el kislapáttal, és minden használat után tisztítsuk ki. Vegetációs időszak: tél végén, a fény mennyiségének növekedésével kezdődődő folyamat, ami majd a nappalok rövidülésével ér véget. Megindulását az új hajtások megjelenése jelzi.
Visszavágás: a növényeket azért kell időnként metszeni, hogy megfiatalodjanak, kisebbek, vagy dúsabbak legyenek. Minden esetben tiszta és éles késsel, közvetlenül a rügy fölött kell elvégezni. Zárt virágablak: nagyméretű, jól lezárt ablakba légnedvesítőt szerelünk, aminek következtében – a növényházakhoz hasonlóan – ideális helyet kapunk a trópusi növényeknek.