A kankalinok az elsőként nyíló hagymás növényekhez hasonlóan már kora tavasztól szemet vidítóan színesítik a környezetünket. Tél végétől kedvező áron beszerezhetők a kertészetekben vagy virágüzletekben, igénytelenek, és a kevés gondoskodást is meghálálják.
A primulák viszik a prímet
A nemzetségükhöz tartozó mintegy félezer vadon előforduló faj mind az északi féltekén, Európában és Ázsiában honos. Latin nevük – Primula – arra utal, hogy a természetben az elsők között bontják virágaikat.
A kereskedelemben árusított változatok között a szártalan és a sugárkankalin keresztezésével nyert fajok a leggyakoribbak. A hibridek virága nagyobb, mint az alapfajoké, illatuk viszont nincs. Számtalan színváltozatban kaphatók, a kanárisárgától a sötétliláig, sőt cirmos szirmúakat is nemesítettek.
Vásárlási tanácsok
– Szobai tartásra cserepes primulát vásároljunk, amelyet dekoratív kaspóba állíthatunk.
– Kiültetésre praktikusak az akciósan is kínált konténeres pakkok.
– Minél több bimbó legyen a növényen.
– Vizsgáljuk meg a virágokat és a leveleket, hogy nem sérültek-e.
– A barna foltok gombás fertőzésre utalnak – beteg növényt ne vásároljunk!
– Ha a primula egészségesnek tűnik, csupán kókadt, otthon magához tér egy kiadós öntözéstől.
Gondozási kalauz
A kankalinok nem bírják az erős napsütést. A lakásban világos, de hűvös helyre kerüljenek. Pl. verandán vagy ablakközben több hétig nyílnak. Erkélyládában is tarthatók, ha a hőmérséklet eléri a 10-15 fokot. A kertben ideálisak fák, bokrok alá: kora tavasszal, amikor nyílnak, a fák koronája még nem vet rájuk árnyékot, nyáron a lombok kellően megszűrik az erős fényt.
Virágzáskor kéthetente kapjanak tápoldatot. A földjüket ne hagyjuk kiszáradni, de túl vizes se legyen. Szeretik a magas páratartalmat, meleg lakásban célszerű a cserepüket kavicságyra helyezni.
A hervadt virágokat és a sárga leveleket csípjük le. Ha a virágokon és a leveleken rothadást észlelünk, a károsodott részeket azonnal távolítsuk el, és kezeljük a növényt gombaölő szerrel.
A primulákkal általában egynyáriként bánunk. Valójában évelő növények, így a lakásban vagy az erkélyen elvirágzottak kiültethetők szabadföldbe. Magvetéssel és tőosztással szaporíthatók.
Alkalmas partnereik a hasonlóan kis növekedési erélyű növények, pl. nárciszok, gyöngyikék, tulipánok.
A primulák levelén található kis szőrök mérgező anyagokat tartalmaznak, amelyek érzékeny bőrűeknél irritációt váltanak ki. Gumikesztyű használatával elkerülhetők az allergiás tünetek.
Fotók: Budai Arborétum, Floradania, florint.org, ashlandcreative.com, Thinkstock, Wikipedia