Nem egyszerű feladat a tradicionális japán enteriőrök keverése a kortárs skandináv stílussal: ha az ember megpróbálkozik vele, de nincs hozzá kellő érzéke és tapasztalata, akkor könnyen katasztrofális lehet az eredmény. Ha viszont helyesen válogatjuk meg a két stílus különböző elemeit, akkor a legújabb trendek egyikét visszük be az otthonunkba: ez a japandi.
Egyszerű és természetes
A japandi a japán és a skandináv stílus keveredéséből jött létre. Azaz a „zen” találkozik az otthonos-kényelmes stílussal. A japán design alapvetően mindig nagyon specifikus elveken alapul. Gondoljunk csak a minimalizmusra, az egyszerűségre; a letisztult japán stílus az asszimmetriát hangsúlyozza. Emellett szinte kizárólag természetes alapanyagokat használ, és azokból is azokat preferálja, amelyeket kézzel állítottak elő. Ami a japán színpalettát illeti, szinte mindig semleges, de gyakran dolgozik sötét árnyalatokkal – ezt még némi feketével egészíti ki.
A skandinávok enteriőrjeit sokkal jobban ismerjük, hiszen a „skandi” az egyik legnépszerűbb lakberendezési stílus. Erre az jellemző, hogy minimalista és egyszerű: a színek is inkább természetesek, világosok, pasztellesebbek, a fa inkább világos, mint sötét. Minták helyett inkább textúrákkal igyekeznek változatosságot vinni a térbe.
Japandi = minimalista
A két stílus keverése akkor sikeres, ha egységes és természetes hatást kelt. Ha skandináv stílusban rendeztük be az otthonunkat, akkor viszonylag könnyedén alakíthatjuk át japandivá. Először is: amit csak lehet, és nem mindennapi használati tárgy, távolítsunk el a térből, hiszen a japandi még a skandináv stílusnál is minimalistább. Így hát el kell tennünk máshova az egyébként megszokott díszesebb kis komódot, de a könyvespolcot is jobb, ha egy másik helyiségbe költöztetjük. Ha ez nem lehetséges, „tüntessük el” a könyveket, szereljünk ajtókat a polcra.
Szintén fontos, hogy teljesen természetes színpalettánk legyen. A skandináv stílusban megengedett pasztellek helyett válasszunk olyan színeket, amelyek a természetben is előfordulnak, mint például a bézs, a törtfehér, vagy a terrakotta és ehhez adjunk hozzá egy-egy fekete darabot.
Minél természetközelibb, annál jobb
Használjunk annyi fát, amennyit csak tudunk, de ne álljunk meg itt: még természetközelibb hatást tudunk elérni, ha bőrt, gyapjút és különféle fonott növényi rostokból előállított anyagokat is beviszünk a térbe.
Kellenek a japandi enteriőrbe az élő növények is: ideális a füge, a filodendron, de bármi lehet, a lényeg, hogy bár ne dzsungelszerű legyen az összhatás, de azért domináns jelenlétükkel meghatározzák a teret a zöldek.
A bútorok sohasem mintásak, hiszen a lehető legnagyobb letisztultságra törekszünk. Vázuk ne fém, vagy nehéz sötét fa legyen, hanem például fenyő, vagy hasonlóan finom árnyalatú fa.
A japandiban a fényforrások elhelyezése is meglehetősen kötött. A lényeg, hogy minimális mennyiségű lámpánk legyen, de ezeknek a fénye mindig közvetlenül valamire irányuljon, magyarán: a szórt fény ellentmond a japandi elveinek.
Ami a dekort illeti, itt is a minimalizmus az irányelv, azaz bőven elég a sarokba egy nagy fekete váza, vagy bármilyen japán ihletettségű tárgy, de igazából minél kevesebb a dekorelem, annál inkább érvényesül a zen-hatás.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!