Egy régi épület újjászületése örömteli dolog, kiváltképp akkor, ha a végeredmény valami igazán különleges.
Ezúttal Lengyelország fővárosába utazunk, ahol egy üdítően friss, eleven hangulatot árasztó lakást látogatunk meg. A Mood Works építészeti iroda egyik legújabb munkáját mutatjuk be: a városközpontban található ház még a második világháború előtt épült, a felújítás Dorota Kuć és Karina Snuszka nevéhez fűződik. A tervezők a megrendelők kívánságára két lakás egybenyitásával tágas családi otthont teremtettek, ahol a letisztult dizájn, a modern építészeti megoldások, formatervezés és művészet összhangja adja meg az alaphangulatot.
A második emeleti lakás egészének karakterét a hatalmas központi tér, a nappali-étkező együttese határozza meg. Az alapok kialakításánál a lakberendezők célja a légies összhatás volt: a világos fapadlóhoz fehér és türkizkék falakat társítottak, utóbbi szín a lakás több pontján visszaköszön. A bútorok kiválasztásánál is a könnyedség volt a fő szempont: az asztalok, székek és fotelek vékony lábakon állnak, a falra fúrt lebegő könyvespolcok pedig sem optikailag, sem fizikailag nem nehezednek a padlóra. A helyiségben a legmodernebb dizájnkiegészítők is helyet kaptak, amelyek – korántsem hivalkodó módon – inkább csak hangsúlyozzák a karakteres vintage bútordarabokat. A lakás miliője éppen ettől a harmonikus sokszínűségtől, a régi és az új izgalmas játékától lesz igazán otthonos és szerethető! A tervezők a hatalmas ablakokat csak a konyhában fedték el, a többi helyiségben egy könnyű reluxa biztosítja esténként az intimitást, napközben pedig szabadon áramlik be a fény a lakás szívébe…
A túlzásba vitt harmóniára törekvés talán unalomba fulladna, ha a kreatív tervezők nem gondoskodnak néhány kivételes „dekorációról” a helyiségekben: a lakásban mindenhol különleges, egyedi műalkotásokkal dobták fel a látványt. Van köztük festmény, fotográfia, kerámia, sőt még egy keretbe foglalt japán kimonó is, amely egzotikus részletgazdagságával az étkezősarok ékessége.
A konyha nem túl nagy, de arra éppen megfelelő, hogy az itt lakó fiatal pár kényelmesen elkészítse benne az ételeket. A háló és a fürdőszoba szintén kis alapterületű; erre az apró áldozatra szükség volt annak érdekében, hogy a tulajdonosok óhaja szerint hatalmas nappalit tudjanak kialakítani. A megoldás eredményeképp azonban csak még meghittebbek lettek a privát terek.
Ez a varsói lakás nagyon jó példa arra, hogy egy régi épületbe is be lehet csempészni a mai kor szépségét; itt minden egyes elem megőrzi a saját karakterét, ugyanakkor együttesen különleges, izgalmas látványt nyújtanak. Egy inspiráló, vidám és modern otthon kialakításakor az a legfontosabb, hogy bátran társítsuk a különféle korokból és földrészekről származó bútorokat, kiegészítőket, dísztárgyakat!