A textíliákban rejlő új lehetőségek kutatása sokat foglalkoztatja a tudósokat, hiszen egy új dimenzió nyílik meg a tudomány számára.
Sharon Baurley londoni kutatónő azt vizsgálja, milyen hatással bírnak a divattervezés folyamatára az úgynevezett intelligens textíliák. Az általa koordinált EPRSRC Smart Textiles* hálózat segítségével ezeknek a merőben szokatlan matériáknak a felhasználási lehetőségeit keresik. A különböző mikrovezetők, valamint a ruházati ipar területén felhasználható műanyagok fejlesztését célzó kémiai-fizikai kutatásoknak köszönhetően beszélhetünk az úgynevezett smart, azaz intelligens textíliákról. A jelenlegi kutatásokban nagy szerep jut a számítástechnikának és a telekommunikációnak is.
Üzenetküldő szövetek Az intelligens textíliák első generációját a poliészterekből kialakított anyagok képezik, ezek ugyanis – bizonyos esetekben – képesek a környezeti hatásokra átalakulni (kitágulni, összehúzódni, feltöltődni stb.). A legújabb kutatások azonban már a textilben keletkező, illetve a rajta átvezetett, minimális erősségű elektromosság következtében bekövetkező változásokra irányulnak. A Massachusetts Institute of Technology (Anglia) kísérletei során információközvetítésre alkalmas polimereket integrált a különféle szövetekbe. Ezeknek a forradalmian új eredményeknek a hatására világszerte beindult a kutatás. Rengeteg új ötlet keletkezett az intelligens textíliák hatására. Napjainkban olyan ruhák tesztelése folyik, melyek képesek sms útján küldött, vagy az internetről letöltött ikonok megjelenítésére. Fényterápiás ruhák Ezek a textilek érzékenyek a különböző mozgásokra, a szín- és mintaváltásokra, fény- és hangkibocsátásokra, a textíliát viselő személy mentális állapota által kiváltott, különféle reakciók megjelenítésére. Napjainkban léteznek már olyan matériák is, melyeknek felületére telekommunikációs eszközök kezelőpaneljét „hímezték” rá, s van olyan ruha, amely viselőjét – egy integrált program segítségével – fényterápiában képes részesíti.