A konyha megtervezése nemcsak az egyik legakkurátusabb odafigyelést igénylő feladat, hanem az egyik legköltségesebb beruházás is egy lakás bebútorozásánál. Ha elakadnánk a munkában, Bacsó Bori lakberendező segít.
Alapos tervezés
Mindenek előtt vegyük számba saját főzési szokásainkat! Gondoljuk át, milyen gyakran készítünk sokfogásos ebédet, mekkora a család, rendszeresen hívunk-e vacsoravendégeket és így tovább. Ezután írjunk egy listát a gépekről, amelyeket nap mint nap használunk a házimunka során.
Még a tervezgetés kezdeti szakaszában vizsgáljuk meg, hogy a felsorolt ezsközök működtetéséhez megfelelő-e az elektromos hálózat, vagy növelni kell az Amper-számot. (10 Amper 2300 Watt terhelést bír, így ki lehet számolni a szükséges teljesítményt.) Ha nincs ablak a helyiségben, illetve egy légtérbe kerül a konyha más lakásfunkciókkal, érdemes beszerezni egy nagyobb teljesítményű páraelszívót. Lehetőleg ne szénszűrős, hanem kültérbe kivezetett kürtővel rendelkező készüléket vásároljunk.
A bútorok ideális elrendezését a falakhoz és a nyílászárókhoz igazodva találhatjuk meg. Az adottságok függvényében szóba jöhet egy egyenes, vagy két párhuzamos szekrénysor, a bútor befordulhat L, U vagy G alakban is, illetve ha elég a rendelkezésre álló hely, akkor a falak mellett futó elemeket kiegészíthetik félszigetek, szigetek. A sarkokat is maximálisan kihasználhatjuk megfelelő vasalatok segítségével, bár ez érezhetően emeli az árat. Így célszerű minél kevesebb „fordulót” betervezni a konyhabútorba.
A toronyelemek a szekrénysorok végén helyezkednek el, ezek rejtik el a szárazétel-raktárat, a hűtőszekrényt, a sütőt és a mikrót. Tervezésnél azt is vegyük figyelembe, hogy a fiókos elemek jelentősen megkönnyítik az életünket, hiszen átláthatóbb a tartalmuk, ellentétben az ajtós-polcos kialakítású szekrényekkel, ám a fiókvasalatok megdobják a költségeket. A masszív fiókvasalatok és kivetőpántok közül érdemes olyat választani, ami lassítja és hangtalanná teszi a becsukódást, így nem mozdulnak el az edények.
Lényeges a sorrend
A tervezésnél alapvetően a konyhai munkafolyamatok menetét tartjuk szem előtt. Hiszen ha megfelelő elrendezésben követik egymást gépek és szekrények, sok felesleges mozdulatot, fáradtságot és időt takaríthatunk meg.
- Bevásárlás, ételek tárolása
Az élelmiszerek tárolására a kamra vagy egy erre a feladatra kialakított kamravasalattal felszerelt kihúzható, magas szekrény a legalkalmasabb, illetve az optimális esetben mellette álló hűtőszekrény. - Zöldségek, húsok előkészítése
Ehhez munkafelület, vágólap és mosogató szükséges. A keletkező szemét optimális helye a mosogató alatti szekrényben vagy mély, szelektív gyűjtésre is alkalmas méretű fiókban van. - A további munkafázisokhoz ismét tartozik egy felület, majd a főzőlap következik, végül a pult tálalásra használható szakasza zárja a sort.
Ergonómiai szempontok
Az első szabály szerint tehát a szekrénysor a munkafolyamatok menetét követi, a második szabály pedig az ergonómia elvének érvényre juttatása. A munkalap és a felső szekrények magassága a konyhát használó személyek testmagasságához igazodik. A pult ennek megfelelően 85-90 cm, a 30-35 cm mély felső szekrények alsó síkja pedig 140 és 150 cm magasságban helyezkedik el, így rálátni a legalsó polcra.
Az alsó szekrénysor mélységét a gépek határozzák meg, minimum 60 cm, de készülékek hiányában keskenyebb is lehet. Néha viszont mélyebb, például ha a bútor félszigetben végződik, ez esetben 80-90 cm-re szélesedik a pult, attól függően, hogy kétoldali tároló megy alá, vagy egyik oldalához bárszékeket állítunk. A sütő olykor a főzőlap alatt található, de ha valaki gyakran süt, praktikusabb egy magas elemben – a padlótól 60-70 cm-re – elhelyezni, így nem kell lehajolni, ha rá akarunk nézni a készülő ételre.
A munkalap többnyire egy adott magasságban fut végig a konyhabútoron, ez egyszerűbb megoldás, és így könnyebb tisztán tartani a felületet. A kényelmi és ergonómiai szempontok maradéktalan figyelembevétele esetén funkció szerint különböző magasságú pultszakaszokat alakít ki a tervező: kb. 70 cm-es magasságban található a főzőlap, 10 cm-rel magasabban van a vágópult, ismét 10 cm-rel magasabban a mosogató, hogy mindig egyenes testtartásban tudjunk dolgozni.
A következő részben az elektromos rendszer, a konyhagépek és a burkolat tervezésében nyújt segítséget a lakberendező.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkoljon minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogasson vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!