A jól megvilágított szoba olyan, mint egy szépen kisminkelt arc. A sminknél is mindent eldönt a megfelelő alapozás, esetünkben ez a megfelelően kiválasztott fényforrást jelenti.
Helyes megvilágítással egy-egy bútordarabot vagy szobarészletet kiemelhetünk, de ha rossz helyre rossz fényforrás kerül, az még a legbriliánsabb berendezést is agyoncsaphatja. Ezt elkerülendő, érdemes tisztában lenni a benti világítás alapjaival.
A cél a szemet pihentető, meleg érzetet keltő világítás. Ennek eléréséhez egyrészt több helyről érkező, eltérő intenzitású fényforrásokra van szükség. A másik fontos kritérium, hogy a lakóhelyiségekben kerüljük az erős, hideg fényű izzók használatát. 2009. szeptember óta a hagyományos villanykörtéket fokozatosan kivonták a forgalomból, helyüket átvették az energiatakarékos fényforrások: a halogén izzó, a kompakt fénycső és a LED lámpa. Nem mindegy, hogy melyiket, milyen helyiségben használjuk.
Halogén izzó – Alacsonyabb a fényárama, mint a kompakt fénycsőnek vagy a LED lámpának, és nagyobb a fogyasztása.
Kompakt fénycső – Energiatakarékos, de érdemes nagyobbat méretet választani a megfelelő fényerősség eléréséhez.
LED lámpa – A legtöbb helyen a jövő fényforrásaként emlegetik hosszú élettartama, energiatakarékossága miatt.
Mit hova?
Nappali, háló
Mindhárom izzófajtát lehet kombinálni: A fő fényforrás, azaz a mennyezeti megvilágítás lehet LED vagy kompakt fénycső, hiszen ezt nem kapcsolgatjuk egyfolytában. Ahogy a cikk elején már említettük, érdemes olyan típust választani, ami meleg fényt áraszt, és nem vakító. Asztali vagy éjjeli lámpának halogén izzót vagy LED-et válasszon, mert ezek a lámpatípusok a közvetlen közelünkben helyezkednek el, és a kompakt fénycső elektromágneses sugárzása fél méteren belül igen jelentős. A halogén izzók tökéletesen bevethetők, ha hangulatvilágításról van szó, vagy egyszerűen szeretnénk valamit kihangsúlyozni a helyiségben.
Mosdó, fürdő, előszoba
Ezekbe a helyiségekbe a halogén izzó elegendő, mivel nem használjuk sok ideig egyiket sem, és sűrűn kapcsolgatjuk a villanyt. Az utóbbi ok miatt nem ajánlott ide a kompakt fénycső, mivel meghibásodhat a gyakori kapcsolgatástól. Az előszobában és a fürdőszobában lehetőség szerint többféle intenzitású fényforrást használjon!
Fürdőszoba, konyha
Ez az a két helyiség a lakásban, ahová kifejezetten ajánlott erős, hideg fényű fényforrást vásárolni, mert tisztaságérzetet kelt.