Sötét, ködös hajnalok, rövid nappalok, kevés napsütés. Itt van az ősz, és a tél is hamarosan beköszönt!
Bizonyára te is tapasztaltad már, hogy az évszakváltásokkal járó eltéréseket szervezetünk is megsínyli. A rossz időnek köszönhetően egyre kevesebb időt töltünk a szabadban, ehelyett inkább zárt helyiségekben vagyunk, távol a természetes fénytől és annak pozitív hatásaitól. A napfény hiánya gyakran depressziószerű lehangoltságot is eredményez, ráadásul az óraátállítás is hamarosan esedékes lesz, ami – pszichológusok és orvosszakértők szerint – negatív hatással van az emberi szervezetre. Sokunknál fizikai kellemetlenséget okoz, mert megzavarja belső óránkat, a normál átállási folyamatot, mely során az évszak fényviszonyainak változására reagál a test.
A felsorolt problémákat egyszerű módon orvosolhatjuk – a megfelelő fényforrások alkalmazása megoldást jelent. Moldován Péter és Molnár Attila világítástechnikai szakértők véleményét kérdeztük a témában.
– Kérlek, meséljetek arról, hogy miként lehet a borongós őszi hangulatú napokat vidámabbá varázsolni!
– A télen gyakran jelentkező depressziószerű szezonális lehangoltságot egyértelműen a napfény hiánya okozza. Ezt például remekül lehet kezelni – vagy éppen megelőzni – „fényterápiával”, amelyet az otthonaink megfelelő színhőmérsékletű fényforrásaival is meg tudunk valósítani. Az erre legalkalmasabb fényforrások között említhetjük a teljes spektrumú izzólámpákat és a jó minőségű, természetes fénnyel megegyező színvisszaadású LED fényforrásokat. Ezeknek a fényében hasonlítanak a színek leginkább a nap természetes fényében látottakhoz. Az energiatakarékos kompakt fénycsövek fénye például nem teljes spektrumú, csak néhány alapszínt (vörös, zöld, kék) tartalmaznak eltérő mértékben.
A fény jótékony hatásait mindenképpen ajánlatos kihasználni. Nem csupán az egészség megőrzésében segít a megfelelő világítás, hanem „gyógyító” hatást is kifejthet, amely nem csak orvosi környezetben valósítható meg. Az otthonainkban is kialakítható az emberközpontú vizuális környezet megteremtése az optimális világítás segítségével.
– Mi az, amit a LED-ek fényéről feltétlenül tudnunk kell ahhoz, hogy sikeresen tudjunk dönteni otthonunk megvilágítását illetően?
– Általánosságban 3 féle színhőmérséklet-kategóriát különböztethetünk meg: a meleg fehéret, a semlegeset és a hideget. Jelenleg a kereskedelmi forgalomban leginkább a hideg fehérrel (6000 Kelvin körüli színhőmérséklet) és a meleg fehérrel (2700-3000 Kelvin körüli színhőmérséklet) találkozhatunk.
Az elsőként megjelenő LED fényforrásokra jellemző volt a kékes színárnyalatú, hideg fehér színhőmérséklet, ami azonban a legtöbb ember számára túl rideg, a pihentető otthoni környezetben az alacsony megvilágítás mellett kifejezetten idegen és zavaró hatást vált ki. A hideg fehér fény általában a reggeli órákban szükséges, mivel emeli teljesítőképességünket és támogatja koncentrálóképességünket.
A meleg fehér fény viszont legtöbbször túlságosan sárga, már-már narancssárgás árnyalatú fényt ad. Ez akkor jó választás, ha a hagyományos izzólámpához hasonló színárnyalatot szeretnénk, illetve elalvás előtt ajánlatos, mert a meleg fehér fény támogatja a melatonin hormonok termelődését, és segít a relaxációban, felkészít bennünket az alvási fázisra.
A kettő közötti megoldás a semleges fehér, ez 4000K körüli színhőmérsékletével a legtöbb esetben optimális választás azokban a helyiségekben, ahol aktívak vagyunk, például a konyhában, a fürdőszobában vagy a dolgozószobában.
A modern LED technológia lehetővé teszi, hogy a számunkra legmegfelelőbb színhőmérsékletű fényforrásokat alkalmazzuk otthonainkban. Szabályozók segítségével ma már könnyedén elérhető az is, hogy a napszakokhoz, az időjáráshoz vagy éppen a hangulatunkhoz igazodva ugyanannak a fényforrásnak a színhőmérséklete a megvilágítás intenzitása mellett változtatható legyen.
Ugyanúgy, ahogy a növényeknek szükségük van a napsugarakra, az emberi szervezet is igényli a megfelelő minőségű fényt a komfortérzethez. Ennek kialakítása érdekében ajánlatos a kellemes színvisszaadású, teljes spektrumú, melegebb színhőmérsékletű fényforrások választása.
A természetes fénnyel megegyező színvisszaadású LED-ek szerepet játszanak a közérzet javításában és a napi életritmus helyes működésének támogatásában. Ilyen módon csökkenthető a természetes fény hiányából adódó egészségügyi kockázat. Közérzetünket, egészségünket és otthonunkat is jobbá tehetjük, ha tudatosan választunk fényforrásokat!
A fényforrások és szabályozók kiválasztásában maximális segítséget nyújtanak a LEDison Világítástechnika munkatársai a ledison.hu webshopon keresztül, vagy személyesen a szaküzletben.