Napjainkban már szinte magától értetődő, hogy a különféle ünnepekre, családi eseményekre, baráti összejövetelekre más és más fajta italt illik az asztalra tenni. Ehhez otthon kisebbfajta borkészletet, vinotékát kellene tartani, ám ennek megvalósítása a mai – főként városi – lakásokban nem is olyan egyszerű.
Mit és hogyan?
Kevesen mondhatják magukat olyan szerencsésnek, hogy házukhoz borospince is tartozik. A legtöbben kénytelenek lakásuk valamelyik erre a célra „lecsípett” darabkájával beérni, ahol helyet tudnak szorítani a házi borkészletnek. A helyiség, vagy szobasarok kiválasztásánál semmiképpen se feledjük, hogy ennek a résznek alacsony hőmérsékletűnek – kb. 10-13 fokosnak – kell lennie. Ügyelni kell arra is, hogy a hőfok stabilan állandósuljon, mert a hőtágulás miatt a bor térfogata változik, aminek következtében szinte szívja-nyomja a levegőt a dugón át. Mivel a dugó lélegzik, a szobában biztosítsunk jó levegőt, kerüljük az erős illatokat (ételek, kozmetikumok, illóalajok, fűszerek, festékek szagát). Több levegő juthat a kelleténél a palackba, ha a dugó kiszárad; hogy ezt megakadályozzuk, célszerű a borokat fektetve tárolni. Ha túl száraz a levegő, segíthetnek a palackok mellé állított, vízzel telített tálkák. Figyelem: az állva felejtett palackokban gyorsan megromlik a drága nedű! A boroknak nyugalomra van szükségük, ezért elég, ha 3-4 havonta egyszer, óvatosan fordítunk rajtuk egyet. A borok nem fénystabilak, elsősorban a vörösborok érzékenyek, ezért lehetőleg sötét helyen tároljuk őket, a közvetlen napfénytől gondosan védve. Ideális egy ablaktalan kamra, vagy sötét sarok, de jobb híján megteszi egy fekete anyag is, amivel letakarjuk a palackokat. Lehetőleg kevés fajta bort tároljunk, viszont egy-egy változatból több üveggel is. Legpraktikusabbak a rozék és a száraz fehérborok, mert ezek szinte minden fogáshoz kínálhatók. Legyen mindig vörösbor is otthon, mert a fő fogásokat gazdagítják és változatossá teszik. A desszertekhez érdemes az illatos, édesebb borokból tartalékolni. Egy alapkészletben legyen ezekből a borokból típusonként négy-négy palack raktáron. Kevesebb mennyiségre van szükségünk pezsgőből, hiszen ez kifejezetten ünnepi ital, ritkábban kerül rá a sor.
Borospince – utólag
A családi házban élők nagy része az építkezés során nem gondol ar- ra, hogy egyszer majd esetleg bo- rospincére is szüksége lesz. Ké- sőbb persze a legtöbben megbán- ják egykori „könnyelműségüket”, mivel saját bőrükön érzik, hogy egy jó pincét semmi sem helyettesíthet. A francia Monvoisin cég szabadalma utólag beépíthető pincét kínál. A különleges technikával készülő pince néhány nap alatt elkészül, s a megrendelő igényei szerint kétféle formátum is lehetséges.
A kör alaprajzú pince átmérője 2,45 méter, belmagassága 2,25, illetve 2,50 méter, addig az ovális formájú 4 méter hosszú és 2,77 méter széles, azaz valóságos „terem”. A kör alaprajzú pincében egyszerre 1000-1500 üveg bort lehet helyezni, míg az oválisban 2000-2500 palacknak, valamint egy négyszemélyes asztalnak és székeknek is jut hely.
Massimo bárszekrények
A gyártó cég feje, Maggi Massimo 1978-ban alapította a gyárát, amely azóta az olasz bútorkészítők élvo- nalához tartozik. Bútorterveit az 1800-as és az 1900-as évekből származó eredeti rajzok ihlették. Bútorainak sajátossága a formák és színek újrafelfedezésében ke- resendő. A hagyományos kézmű- ves technikával készülő darabok tömörfából készülnek és a legap- róbb részleteik is gondosan kidol- gozottak. A számtalan, leleményes ötleteknek köszönhetően a mai emberek igényeit is maradéktalanul kielégítik. Az egyedi stílusú, kreatív megoldásokban bővelkedő bútoroknak nincs konkuerenciája az európai piacon.
Svéd forma
A svéd Orefors gyár nemrégiben érdekes borospohár-koncepcióval lepte meg a bort szerető közönséget. A Difference sorozat lényege, hogy a lehető legkevesebb fajta borospohárral lehessen egy átlagos háztartás pohár-igényeit kielégíteni.
Hazai forma
„A Salgótarjáni Öblösüvegyár választékában mindig is jelentős mennyiségben szerepeltek borral kapcsolatos termékek. Az utóbbi időben, mióta a minőségi borfogyasztás szerencsére előtérbe került, még nagyobb szerephez jutottak azok a míves, elegáns darabok, amelyek nemcsak a bor zamatának teljes érvényesülését biztosítják, hanem komoly esztétikai értéket is képviselnek a maguk jól átgondolt designjával. Igyekszünk ezen belül is olyan formákat tervezni és gyártani, amelyek a maguk kategóriájában egyedinek, mégis trendbe illőnek számítanak. Ezeknek az üvegjeinknek a zömét export-piacokon értékesítjük, de magyarországi mintaboltjainkban is megvásárolhatóak.” A témához szorosan kapcsolódó cikk: