A matrac kiválasztásához valójában lehetetlen jó tanácsot adni, hiszen ahány ember, annyi igény és elképzelés. A Lakáskultúra összegyűjtötte az árukínálatot, hogy könnyebbé tegyük a döntést.
- A biomatracok természetes anyagokból készülnek, változatosan rétegezve található bennük latex és kókuszrost. A latex a gumifa levéből, más néven kaucsuktejből habosított anyag. Nagyon rugalmas és igazodik a test vonalához, fenti tulajdonságai miatt pedig egyrészt kényelmes, másrészt ortopédiai szempontból ideális a vázrendszer számára, ezenfelül antiallergén és antisztatikus. Többnyire emelhető ágyrácsokhoz ajánlják, hiszen a kókuszrost réteg jól merevíti a latexet, amivel szabályozni lehet a fekvőfelület keménységét. A kókusz átereszti a nedvességet, jól szellőzik, így sem baktériumok, sem atkák nem maradnak meg benne.
- A hideghab matrac anyaga speciális poliuretán komforthab. Könnyű, antiallergén, antisztatikus, továbbá jó légáteresztő, megőrzi a formáját és hosszú az élettartama. Rugalmas ágyrács illik alá.
- A habmatracok újabb fajtája a Memoryfoam (memóriahab matrac), ami tulajdonképpen egy hőre lágyuló polietilén hab. Legfőbb vonzereje, hogy tökéletesen alátámasztja a testet, így nyomáspontok kialakulása nélkül osztja el a testsúlyt. (Ez a megoldás az űrkutatásokhoz kapcsolódó NASA-fejlesztés eredménye.) A memóriahab légáteresztő, antibakteriális; rugalmas ágyrács és merev alátámasztás is kerülhet alá.
- Viszonylag új szereplő a termékpalettán a gélmatrac. Jól alkalmazkodik a formákhoz, mert megvan benne a folyadék alakváltó képessége, de egyúttal olyan alá- támasztást biztosít, mint egy habmatrac. Kellemes érzés rajta feküdni, rendkívül jó a szellőzése, kiváló a hőszabályozó-képessége.
- A régi, klasszikus, epedás rugós matracok ma már nincsenek forgalomban, ezeket csak kárpitostól lehet megrendelni. Ezt a típust felváltotta a bonellrugós matrac, amelyben a rugózatot tölcsér alakú, alulról és felülről spirállal összekötött acélrugók alkotják, a széleket pedig különféle vastagságú acélmerevítőkkel rögzítik egymáshoz.
- Sokkal kényelmesebbek a zsákrugós, illetve táskarugós matracok, mivel a rugók itt nincsenek összefűzve. Külön-külön kis zsákokban állnak egymás mellett, így egymástól teljesen függetlenül mozognak, azaz csak azok a rugók süllyednek le, amelyekre teher kerül. Ez a megoldás jobban követi a test vonalát. Merev ágy- rács vagy fix felület ajánlott alá. Mivel életünk egyharmadát az ágyban fekve töltjük, vásárlás előtt tájékozódjunk, ismerjük meg a lehetőségeket! Ha tehetjük, a későbbiekben tízévente cseréljük fekhelyünket. Nemcsak azért, mert elkoszolódik, hanem mert a pozitív tulajdonságai is elkopnak ennyi idő alatt.
Fontos a szellőzés
Kevesen tudják, hogy az éjszakai alvás közben átlagosan fél liter folyadékot vesztünk, amelynek egy részét a matrac és az ágynemű szívja magába. Ma már a legtöbb gyártónál speciálisan szellőző, lélegző anyagok kerülnek a matracok oldalszövetére, melyek apró lyukacskák ezreivel biztosítják a levegőáramlást.
Mire jó a fedőmatrac?
Ha túl kemény a hálóban lévő ágy, esetleg még nem áll rendelkezésünkre az új matrac megvásárlásához szükséges összeg, jó megoldás lehet az úgynevezett fedőmatrac. Ezek valójában 4-8 cm vastagságú memóriahabok, melyek az ágyra fektetve lényegesen javítják fekhelyünk minőségét.
Ágyrácsok
A legegyszerűbb és legolcsóbb a léc-roló sor, amely a legtöbb matrachoz használható. A flexibilis ágyrács hajlított rácsokból áll, és rugók nélküli matracokhoz ajánlott. A fix ágyrács az ortopéd matracokhoz ideális. Minden esetben vegyük figyelembe a matrac gyártójának ajánlását.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!