Virágaink csak a saját igényeiknek megfelelő körülmények között fejlődnek jól és lesznek hosszú életűek.
Fényviszonyok
Minden növénynek szüksége van fényre, ami nélkülözhetetlen a növekedésüket biztosító fotoszintézishez. A helyiségben uralkodó fényviszonyokat nagyban befolyásolja a tájolás, az ablaktól való távolság és az árnyékolás. Egy mozgatható virágállvánnyal könnyen változtathatjuk növényeink helyét, a fényigényüknek megfelelően. Annak érdekében, hogy egyenletesen fejlődjenek, forgassuk a cserepüket, így minden részük egyformán feltöltődhet fénnyel.
Hőmérséklet
Származási helyüktől függően az egyes fajok különböző hőmérsékleti tartományokban fejlődnek optimálisan, azonban a legtöbb szobanövény jól alkalmazkodik az állandó 19-22 fokhoz. Nem árt nekik, ha éjszakára kikapcsoljuk a fűtést, de a hirtelen hőmérséklet-csökkenés visszafordíthatatlan károsodást okozhat. Szobai kedvenceinket éppen ezért ne tegyük a fűtőtest, kandalló, hősugárzó vagy tűzhely közvetlen közelébe, padlófűtéses lakásban pedig ne állítsuk a cserepet a padlóra. Érdemes beszerezni egy olyan hőmérőt, amely a minimum- és maximumértékeket is mutatja, így nyomon tudjuk követni a hőingadozásokat.
Páratartalom
A legtöbb szobanövény közepes (50-60%-os) páratartalmat igényel. A fűtési szezonban a szobai levegő ennél szárazabb, ami főleg az esőerdőkből származó fajokat teszi próbára. Egy időjárás-állomás vagy egy higrométer pontosan jelzi a százalékos páratartalmat. Ha nem rendelkezünk ilyen eszközzel, akkor a levélcsúcsok barnulása, beszáradása figyelmeztet a párásítás szükségességére. A legegyszerűbb, ha szoba-hőmérsékletű lágy vízzel töltött kézi permetezőt használunk. A beültethető szobai csobogók dekoratívak, az elektromos párologtatók pedig igen hatékonyak.