Amikor újszülött érkezik a családba, ma már arra is ügyelnünk kell, hogy a szobájába gyerek- és környezetbarát anyagból készített bútorok, textilek, festékek kerüljenek, sőt a lakás berendezésénél is érdemes figyelembe venni jó pár szempontot.
Festék
Néhány falfesték száradás után káros anyagokat bocsát ki, ezeket mindenképpen kerüljük a gyerekszobában. Az illékony szerves vegyületek, káros szénhidrogén-származékok (VOC) évekig távoznak az olaj- vagy latexalapú festékekből, asztmás rohamot, egyéb légzési problémákat, hányingert, szédülést okozhatnak, irritálhatják a szemet, de hosszú távon a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is növelik.
A bababarát bútorfestékekben azonban nincs oldószer, mesterséges tartósítószer vagy kőolajszármazék. Olyan természetes alkotóelemekből állnak, mint a mész, a tejfehérje és az ásványi színezék. Erre kerül az ápoló viaszréteg, mely a festékhez hasonlóan nem okoz bajt akkor sem, ha a gyerek szájába kerül.
Burkolat
Lehetőleg ragasztás nélkül letehető burkolatot válasszunk, mint a jó minőségű, könnyen tisztán tartható laminált parketta. Ha hagyományos parketta van a gyerekszobában, akkor a csiszolás után vizes bázisú lakkal kezeljük. Tapéták közül a cellulózragasztóval rögzített, papír alapanyagú változat a leginkább környezetbarát megoldás.
Árnyékolás, fények
A kellemes légkör és a nyugalom feltétele, hogy a természetes és a mesterséges fény ereje egyaránt szabályozható legyen a szobában. Redőnnyel felszerelt ablakra elég egy áteresztő- és egy dekorfüggöny, redőny hiányában azonban elengedhetetlen a sötétítő. Praktikus, gépben mosható darabokat válasszunk, így könnyen felvehetjük a harcot a por ellen.
A függöny ne érjen a földig, mert belekapaszkodhat a kisgyerek, és kerüljük a húzózsinóros rolókat is, amelyekbe belegabalyodhat. A világítótestekhez 2700 kelvin körüli, meleg fehér fényű izzókat keressünk. A mennyezetre kerüljön egy erősebb, az általános világításról gondoskodó lámpa, emellett szükség van egy kis helyi fényre a pelenkázóhoz, és ha igényli a gyerek, szerezzünk be egy halványan derengő éjszakai fényforrást is.
A cikk folytatását a januári Lakáskultúra 52. oldalától találod meg. Keresd az árusítóhelyeken!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!