Amikor újszülött érkezik a családba, ma már arra is ügyelnünk kell, hogy a szobájába gyerek- és környezetbarát anyagból készített bútorok, textilek, festékek kerüljenek, sőt a lakás berendezésénél is érdemes figyelembe venni jó pár szempontot.
Festék
Néhány falfesték száradás után káros anyagokat bocsát ki, ezeket mindenképpen kerüljük a babaszobában.
Az illékony szerves vegyületek, káros szénhidrogén-származékok (VOC) évekig távoznak az olaj- vagy latexalapú festékekből, asztmás rohamot, egyéb légzési problémákat, hányingert, szédülést okozhatnak, irritálhatják a szemet, de hosszú távon a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is növelik.
A bababarát bútorfestékekben azonban nincs oldószer, mesterséges tartósítószer vagy kőolajszármazék. Olyan természetes alkotóelemekből állnak, mint a mész, a tejfehérje és az ásványi színezék. Erre kerül az ápoló viaszréteg, mely a festékhez hasonlóan nem okoz bajt akkor sem, ha a gyerek szájába kerül.
Burkolat
Lehetőleg ragasztás nélkül letehető burkolatot válasszunk, mint a jó minőségű, könnyen tisztán tartható laminált parketta. Ha hagyományos parketta van a gyerekszobában, akkor a csiszolás után vizes bázisú lakkal kezeljük. Tapéták közül a cellulózragasztóval rögzített, papír alapanyagú változat a leginkább környezetbarát megoldás.
Árnyékolás, fények
A kellemes légkör és a nyugalom feltétele, hogy a természetes és a mesterséges fény ereje egyaránt szabályozható legyen a szobában.
Redőnnyel felszerelt ablakra elég egy áteresztő- és egy dekorfüggöny, redőny hiányában azonban elengedhetetlen a sötétítő. Praktikus, gépben mosható darabokat válasszunk, így könnyen felvehetjük a harcot a por ellen.A függöny ne érjen a földig, mert belekapaszkodhat a kisgyerek, és kerüljük a húzózsinóros rolókat is, amelyekbe belegabalyodhat.
A világítótestekhez 2700 kelvin körüli, meleg fehér fényű izzókat keressünk. A mennyezetre kerüljön egy erősebb, az általános világításról gondoskodó lámpa, emellett szükség van egy kis helyi fényre a pelenkázóhoz, és ha igényli a gyerek, szerezzünk be egy halványan derengő éjszakai fényforrást is.
Bútorok
A babaszobába kimondottan a picik számára tervezett bútorokat vásároljunk, amelyek minden esetben megfelelnek a szigorú előírásoknak, mind a felhasznált anyagok és a formakialakítás, mind a minősített festék és színezőanyagok tekintetében.
Két év alatti kisgyermekek esetében elsődleges elvárás a helyiséggel szemben, hogy ideális körülményeket biztosítson az alváshoz, a játékhoz és a baba ellátásához, a berendezésnek tehát ezeket a funkciókat kell ellátnia.
Amikor a kicsi már mászik, illetve elkezd járni, muszáj a biztonsági követelményeknek megfelelően átalakítani a szobáját. A hegyes éleket, bútorsarkokat, elektromos dugaljakat lássuk el a megfelelő védelemmel. A szakboltokban beszerezhető speciális termékekkel elkerülhetjük a baleseteket.
A lakás
Ne csak a kicsi szobáját tegyük biztonságossá, hanem az egész lakást. Vizsgáljuk meg a baba szemszögéből, és ennek megfelelően rendezzük át, hiszen veszélyt jelenthet minden, ami a gyermek elérési magasságában van, illetve amit a szájába vehet.
Helyezzük magasabbra a törékeny, üvegből készített és az éles tárgyakat, valamint az apróbb kiegészítőket, amelyeket véletlenül lenyelhetne. Az ajtókat, lépcsőket szereljük fel védőráccsal, és minden bútort rögzítsünk a falhoz. Az ablak alá ne tegyünk olyan tárgyat, amelyre felmászhat, nehogy elérje az ablakot.
Ügyeljünk a gyertyákra, élő növényekre és az elektromos kábelekre. Kimondottan a gyermekek számára tervezett lámpákat használjuk, mert ezek biztonságos zárt búrákkal készülnek, így az apró kezek sem férnek hozzá a felmelegedő izzókhoz és elektromos részekhez.
Textíliák
Az előírások szerint a gyerektextíliák nem tartalmazhatnak egészségkárosító vagy nyálra oldódó színezőanyagokat. Az esetleges allergiás reakciók elkerülése érdekében ne kerüljenek a kisgyermek közelébe valódi állatbőrök és szőrök, és ne használjunk tolltöltetű paplant, párnát.
A nagyobbaknak gyapjú és műszál keverékéből készült szőnyeget válasszunk, ez minimálisan allergizál és jól tisztítható, a kisebbeknek természetes anyagú, ragasztóanyag nélküli, vékonyabb, gépben mosható darabokat vegyünk. Mindig csúszásmentes felülettel ellátott, alacsony szálú változatot keressünk.