Egy jól megválasztott szőnyeggel felöltöztethetjük a tereket, stílust és melegséget csempészhetünk az adott helyiségbe. Népszerűek és pénztárcabarát megoldások a géppel gyártott szőnyegek, amelyek különféle fajtáit sokrétűen használhatunk fel otthonunkban vagy akár irodákban.
A 19. század végén jelentek meg a géppel gyártott szőnyegek. A gazdaságos előállításnak köszönhetően kedvező árú termékek már szélesebb rétegek számára elérhetőek voltak. Járófelületük lehet álló szálas (velúr), sima vagy hurkos flór (buklé).
Alsó rétegük a merevítést és szabhatóságot szolgáló hátoldal, a középső a hordozóréteg, amibe beledolgozzák a rétegelt műanyaggal rögzített flórfonalakból álló felső részt. Természetes alapanyag a gyapjú, az agávé rostjából készült szizál, a kókusz, az erre a célra termesztett tengerifű, a bambusz, a cellulózalapú viszkóz és a kender, de szintetikus szálakból is készülhet.
Szőtt szőnyeg
A szőtt változatok nagy ipari szövőgépen készülnek. Eltérő vastagságú vetülékfonalak esetén keresztirányú bordák díszítik. Ezek a „hamis buklé” szőnyegek olcsón előállíthatók, alapanyaguk legtöbbször növényi szál, és általában futószőnyeg formájúak. Szőtt technikával, több láncfonal és egy vetülék rendszerével gyártják a pálcás vagy hurkolt szőnyegeket.
Buklé
A valódi buklé változatnál fémpálcákkal képeznek hurkokat láncfonalakból. Ha a hurkokat felvágják, akkor velúrszőnyeg lesz a végeredmény. A friese (frizé) szőnyegeknél hurkos és velúr minták váltakoznak. Hurkolt fajta még a strapabíró struktúr-, valamint a kellemes tapintású, hosszabb szálú shaggy szőnyeg.
Gépi perzsaszőnyeg
A gépi perzsaszőnyeg gyártása során egyidejűleg két velúrszőnyeg készül, színükkel egymás felé, majd a gyártás végén szétvágják őket. Mintájuk lehet klasszikus tükrös-bordűrös, kazettás, geometrikus vagy virágos ornamentikájú. Ezek a méretre szőtt darabok igen tartósak, jó minőségűek és a megjelenésük esztétikus. A kézi csomózású technika helyett itt is belépett a gépi gyártás, ezek az úgynevezett Axminster szőnyegek, utóbbi egyik típusa a zseníliaszőnyeg.
Nem szőtt szőnyeg
A nem szőtt technikával készülő darabok esetében a flórfelületet egy második gyártási szakaszban erősítik a rostszálakból vagy szintetikus szálakból készült alapszövethez. A flórfelületet gyapjú-, viszkóz- vagy más szintetikus szálból álló hurkok adják, amelyeket egy tűzőgép rögzít. Ha a hurkokat felvágják, ez esetben is velúrfelületet kapunk.
Padlószőnyeg
A padlószőnyegek a nem szőtt szőnyegek legújabb generációjába tartoznak. Ilyen ipari eljárással előállított termékek a varrva hurkolt buklé, a ragasztott, a pehelyszórt, valamint a nemezelt változatok. A rendkívül ellenálló, jó kopásállóságú, antiallergén darabok géppel tisztíthatók, antisztatikusak, nehezen gyulladnak meg, így ideálisak nagy forgalmú terekbe, irodákba is. A padlószőnyeghez azonban feltétel a pormentes, sima aljzat, amire teljes felületében odaragasztják a kiválasztott terméket. Anyaguk általában PP (polipropilén), PE (polietilén) vagy PA (poliamid), ezek mind a kőolaj-finomítás során előállított szintetikus szálak. A PA-szőnyeg különösen jól bírja az irodai görgős székek okozta igénybevételt.
+ Tipp
- A padlószőnyegek 3-5 m-es tekercsekben kaphatók, de az irodákban alkalmazott modulszőnyeg praktikusabb, hiszen ha megsérül, elég az érintett részt kicserélni.
- A szintetikus szőnyegek közül a heat-set eljárással kezelt darabok nem töltődnek fel elektromossággal.