A régi, divatjamúlt, megkopott fürdőszobacsempe sokunk otthonában okoz gondot. Talán már költözéskor sem szerettük, csak a kényelem győzött: a fürdő burkolatcseréje bizony nagy munka. A teljes felújítás időigényes, drága és rengeteg szeméttel jár. Szerencsére ma már számos módon átalakíthatjuk ezt a helyiséget anélkül, hogy levernénk a csempét. Lássuk, hogyan!
Festés
A legegyszerűbb a fürdőszobacsempe lefestése a kifejezetten erre a célra gyártott festékkel. Ezzel annyi a gond, hogy a nagy ötletek nem megvalósíthatóak vele, ugyanis a barkácsáruházakban csupán néhány árnyalatban kaphatóak. Ha azonban fehérben, krémszínben, szürkében, vagy világos kék árnyalatokban gondolkodunk, találunk majd kedvünkre valót. Festés előtt gondosan tisztítjuk és zsírtalanítsuk a felületet, és már mehet is rá a festék! Száradás után többet nem is kell vele foglalkoznunk, ugyanis egyáltalán nem kopik.
Nagyobb a színválaszték az olyan univerzális festékek között, amelyek bár nem kifejezetten csempére készülnek, de annak a festésére is alkalmasak: itt már találunk barnákat, zöldeket, de még feketét is. Ezekkel ugyanúgy kell eljárni, mint a csempefestékkel, de a barkácsáruházak munkatársai szívesen elmondják az egyes festékek használatának pontos paramétereit. Ellene szól, hogy kevésbé tartós megoldás, mintha kifejezetten csempefestékkel dolgoznánk.
Fóliázás
A fürdőszobacsempe vízálló fóliával is lefedhető. Ezek között találhatunk nagy méretűket, amelyekkel azonban az a gond, hogy még ha egyenletesen ragasztjuk is fel, a csempe textúrája átüt rajta. Ezért érdemes inkább az egyes csempék méretével azonos fóliát vásárolni, vagy esetleg a kiválasztott fóliát a csempék méretére vágni. Ilyen matricákat ugyan kaphatunk a barkácsáruházakban is, de sokkal nagyobb a választék, ha az interneten kutakodunk. A mozaikmintától, amely viszonylag könnyen kezelhető, az egyszínűn át, egészen az egészen különleges mintázatokig minden elérhető, amit el tudunk képzelni.
Tapétázás
A csempézett, ám vízzel nem érintkező felületeket egyszerű papírtapétával is lefedhetjük, a fürdőszobában ez viszont kockázatos. Ebben a helyiségben érdemes vízálló tapétát választani. Ezeket is egyszerű beszerezni a barkácsáruházakban, ám ha itt nem találunk megfelelő mintát, nézzünk körül a neten, a lehetőségek tárháza végtelen. A fürdőszobacsempe tapétázása hasonlóképpen történik, mint a falfelületeké, így ugyanannyi munkával kell számolni, mintha a hálónkat tapétáznánk.
Gipszkarton
Hatékonyabb, ám jóval több munkával járó – és a fürdőszoba méretét is befolyásoló – megoldás, ha a nem tetsző falfelületet gipszkartonnal vonjuk be. Az így emelt „fal” ezután festhető, vagy tapétázható. Ez a módszer akkor jöhet jól, ha bérlakásban élünk, hiszen a gipszkarton eltávolítása nem jár különösebb sérüléssel a falon. Azzal viszont számolnunk kell, hogy a fürdőszobacsempe gipszkartonozása, bár megoldható házilag, körülményes munka, amelynek eredményeképpen mintegy öt centimétert veszítünk a szoba nagyságából.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!