A nappali a lakásnak az a helye, ahol a napi izgalmak után leengedünk, ahol pihenésre szánható időnket beszélgetéssel, olvasással, zenehallgatással, tévénézéssel, időnként vendégfogadással töltjük.
A jó nappali ezért elsősorban a saját kényelmünket és ellazulásunkat hivatott elősegíteni. Amelyikben viszont a családtagok csak ritkán tartózkodnak, s helyette inkább a lakás más pontjain időznek szívesebben, kialakítási koncepciójában biztosan hibás elemeket tartalmaz. Általában nappalink berendezésekor érezzük a legnagyobb kísértést, hogy másokat elkápráztassunk, arra azonban vigyázzunk, hogy ez soha se menjen az otthonosságérzet kárára. A kényelem szigete
A nappali szoba elnevezése eléggé új keletű – lényegében csak a második világháború után terjedt el -, s hátterében a társadalmi változások, az egyes osztályok és rétegek keveredése áll. A középkor emberének élete lényegében egyetlen helyiségben zajlott: itt főztek, ettek, élték az életüket. Később is volt rá példa, nem is egy, hogy az emberek vendégeiket a hálószobában fogadták. A polgárság kialakulásával egyre nagyobb szerephez jutottak a társadalmi élettel járó különböző szokások. A jó módú polgári lakásokban a társadalmi események színhelye a szalon volt, amit a legszebb utcai szobában rendeztek be. A falusi házakra jellemző “tisztaszobát” szinte sohasem használták, csak jeles események – mint például születés vagy haláleset – alkalmával. Hol legyen?
A nappali legjobb helye a lakás középpontjában, a bejárathoz közel, a hálószobáktól minél távolabb van. Ideális esetben fekvése nyugati, így a helyiség délután sokáig világos maradhat. Mire gondoljunk a tervezésekor? A nappali berendezésekor mindig saját életvitelünkből induljunk ki, ne másokat utánozzunk. A szappanoperákat utánzó díszletek vagy a bútorkatalógusok oldalait szolgaian másoló berendezési tárgyak között valószínűleg nem fogjuk otthonosan érezni magunkat. A berendezés megtervezése előtt gondoljuk végig saját magunk és családunk tagjainak szokásait.
Azt is fontos figyelembe venni, hogy hosszabb távon akarunk-e ugyanabban a lakásban élni, vagy költözködést tervezünk; milyen nagy a családunk illetve baráti körünk, gyakran hívunk-e magunkhoz vendégeket, vagy inkább befelé forduló életet élünk; ízlésünk minden újdonságra és változtatásra nyitott-e, vagy inkább a hagyományos megoldáshoz ragaszkodunk.
Szöveg és rajz: Borsos Klára DARABOS GYÖRGY FELVÉTELEI