Múlt havi írásomban az otthonos vendégszobák megtervezéséhez adtam ötleteket, e cikkemben pedig a fürdőszobákhoz fogok. Legyen az kicsi vagy nagy, legyünk körültekintőek a kialakításuknál, mert ahhoz, hogy tökéletes legyen, több kritériumnak kell megfelelnie, mint gondolnánk.
Ahogy a konyhák, úgy a fürdők és az illemhelyek is valamilyen formában mindig léteztek. Mivel ezek a helyiségek mindennapi szükségleteinket szolgálják ki, érthető, hogy civilizációnk fejlődésével egyre kifinomultabb módon próbáljuk ezeket kialakítani.
Szakemberek évtizedek óta adnak tanácsokat ahhoz, hogy milyen is a praktikus fürdőszoba kialakítása. Kezdve azzal, hogy mire figyeljünk burkolatválasztásnál, milyen lámpákat érdemes használni, milyen formájú kádak és zuhanykabinok léteznek…
Ezért én most nem is az általános kérdésekről írok. Olyan ötleteket adok, amiket jobbára senki sem említ, és amiktől nem csak használhatóak lesznek ezek a szobák, de izgalmasak és barátságosak is.
Már 1391-ben is gyártottak limitált kiadású toalettpapírt
Köztudott, hogy a görögök és a rómaiak is életük fontos részének tekintették a fürdőzést. Krétán a knósszoszi palotában több, mint 3000 éves terrakotta fürdőkádat és föld alatti csatornarendszerhez csatlakozó toalettet is találtak. Egy szicíliai villában pedig 1500 éves kerámia mobil WC-t, amit vélhetően egy lyukas székkel együtt használtak.
Kevésbé köztudott, de Kínában már a 6. századtól használtak papírt a WC-használat után. 1391-ben a császári családnak egy limitált, parfümmel átitatott kiadást is készítettek!
Ezzel szemben a nyugati világnak 1857-ig kellett várnia valami hasonlóra, amikor is Joseph Gayetty megalkotta aloéval kezelt toalett lapjait. Sajnálatos módon az ő vállalkozása megbukott.
A ma ismert toalettpapír felbukkanása előtt az emberek igen kíméletlen dolgokat használtak, mint például a kagylóhéj, fakéreg, kukoricaháncs, kender, moha, rongyok, vagy jobb esetben a hó és a víz, ezért nem váratott sokat magára a folytatás. Az első tekercses toalettpapírt az amerikai Scott Paper Co. dobta piacra 1879-ben.
Fontos a fürdőszobában eltöltött idő minősége!
Ha házat építünk, vagy lakást keresünk, szerintem az ideális fürdőszoba a harmadik legfontosabb a tökéletes nappali és a praktikus, de esztétikus tárolási rendszerek után.
A konyhát csak azért sorolnám a negyedik helyre, mert főzés tekintetében nagyon különbözünk, mi emberek. Affinitástól és életkortól is függően változóak az igényeink. Míg valakinek egy 30 négyzetméteres konyha a kényelmes, másnak egy kávéfőzőnyi pult is elég a mosogató mellett.
Ám a fürdő már más. Fürdőszobára mindenkinek szüksége van.
Ennek ellenére kevesen gondolnak arra, hogy kialakítása attraktív és harmonikus legyen. Pedig igenis számít, mert nem elhanyagolható az itt eltöltött idő minősége. Itt zajlanak a sietős, stresszes reggeli készülődések, itt vagyunk sokszor betegen, de akkor is, ha átfázva, vagy egy kimerítő hét után forró fürdőt vennénk. Nem mindegy, hogy ezekben a félórákban a szoba miliője fokozza, vagy csillapítja zaklatott hangulatunkat.
Ezért törekedni kell rá, hogy olyan színeket és kiegészítőket használjunk, melyek nem egy sivár, nyilvános wc érzetét keltik, hanem egy barátságos (fürdő) szobáét.
Tanuljunk az egyhangú fürdőszoba példákból!
A magyar nyelv sokszínűsége ellenére a fürdőszoba fajtákra kevesebb kifejezést ismerünk. Kevesebbet, mint amennyit például az angol nyelv használ. Úgy gondolom, ez nem a nyelvünk hibája, mintsem a hosszú évtizedek egyhangú fürdőszoba példáinak eredménye.
A púderszoba (powder room) is ilyen szellemes megnevezés, ami nagyjából a vendégmosdót takarja. Az 1700-as évekből származik, amikor a fehérre púderezett arc, haj és paróka nagy divat volt: úgy gondolták, ha már fiatalon ősz hajat viselnek, kevésbé tűnik fel az öregedés. A látszat fenntartásához persze szükség volt külön púderszobákra, ahova a vendégek is elvonulhattak, hogy bőszen pótolják a lehullott port.
A II. világháború után épült házakat már úgy tervezték, hogy minden lakásban legalább egy fürdőszoba legyen. Ha pedig már egyet ki kellett alakítani, a következő már nem volt annyira bonyolult. A másodikban többnyire már csak egy WC és mosdó kapott helyet, és ahogy hajdanán a púderszobákat, ezeket is főképp a vendégeknek szánták, így a párhuzam miatt az elnevezés is megmaradt. Ahogy a hölgyek magyarázata is, ha a társaságtól a mosdóba vonultak – az orrukat bepúderezni.
A teljesség igénye nélkül íme még néhány fürdőszoba típus:
- Jack & Jill bathroom: két hálószoba között helyezkedik el és mindkét helyiségből megközelíthető.
- Wetroom: padlója és a falai is teljesen vízhatlan burkolattal vannak ellátva.
- Full bathroom: van benne mosdó, WC, zuhanyzó és kád is.
- Master bathroom: alapjában véve egy full bathroom, de általában tágasabb, és a hálószobához kapcsolódik.
Legyen a fürdő extravagánsabb a lakás többi részénél!
Fürdőszobatervezésnél próbálom elkerülni a végleges megoldásokat. Végleges alatt most azt értem, amihez nagyobb volumenű beavatkozás szükséges – mint például a hidegburkolat bontása. Így később, ha valami újra vágyunk, egyszerűen, akár egy nap alatt kivitelezhető a felújítást.
Ehhez 3 dolog szükséges:
- Az első a jól átgondolt elrendezés, hogy a fűtés, áram és vízkiállásokat ne kelljen bolygatni.
- A második, hogy ahol nem zuhanyzó van, vagy olyan kád, amiben rendszeresen zuhanyozni is fogunk, ott csak 120-130cm magasságig legyen a falon csempe (ez bőven elegendő a WC és mosdó környezetében a fröccsenő víz ellen).
- A harmadik pedig, hogy egyszerűek legyenek az alapok. Használjunk homokszínű, világosszürke, vagy törtfehér burkolatot és bútorokat, minél visszafogottabb mintával.
Ha ezek megvalósultak, akkor a csempe feletti részekre válasszunk merészebb színt vagy extravagáns tapétát, ezekhez passzoló képeket, a szoba színeivel harmonizáló törölközőket és néhány apró dekorációt.
A fürdőszoba stílusa ne legyen teljesen eltérő a lakás többi részétől, de lehet egy fokkal pazarabb, hiszen kevesebb időt töltünk itt, így nem ununk rá egyhamar. És ha mégis, ezzel a módszerrel könnyedén válthatunk stílust. Én kimondottan tapéta párti vagyok, de nagyon hatásos egy több színnel csíkozott fal látványa is.
Szőnyegből a perzsa a legstílusosabb!
Ha van ablaka a helyiségnek, akkor elengedhetetlen a szoba-hangulat megteremtéséhez a függöny. Én a római rolót találom praktikusnak, mert részben, de teljesen felhúzva is dekoratív. Célszerű annyira leengedni, hogy az ablakpárkányon elhelyezett dekoráció, növények is érvényesüljenek, ugyanakkor kintről ne lássanak be.
Ablakos fürdő esetében kötelező szobanövényeket tartani. Olyanokat, amelyek élvezik a párás levegőt miközben üde színfoltjai a szobának.
Szőnyegek terén állítom, hogy a legstílusosabb megoldás a perzsaszőnyeg, mert strapabíró, otthonosságot és nemességet sugároz. Fürdéskor terítsünk a tetejére, vagy mellé egy frottír kádkilépőt, amit könnyen megszáríthatunk, kimoshatunk.
Lámpák tekintetében a meleg vagy a természetes fényeket ajánlom, a hideget kerüljük, mert megtöri a meghittséget.
Az olyan fürdőkben, ahol van kád, mindenkinek javaslom, hogy egy fényerőszabályozós kapcsolóval ellátott lámpát is tervezzen be: sokkal élvezhetőbb úgy egy kád forró vízben elmerülni, hogy közben nem vakít az erős fény.
A vendégmosdókban győzedelmeskedhet a szépség a praktikum felett!
A vendég toalett legmegfelelőbb helye a bejárat és a nappali szoba közelében van, míg a vendégfürdőknek a vendégszoba mellett, így használatához nem kell a látogatóknak átvágnia a házigazdák privát szobáin.
Emeletes ház esetében mindenképpen alakítsunk ki a földszinten is fürdőszobát, mert nem kell aggastyánnak lenni ahhoz, hogy nehézkes legyen a lépcsőzés. Elég egy kisebb térd-, vagy bokasérülés és hetekre lehetetlenné tesszük, vagy legalábbis nagyon megnehezítjük az életünket. Ebbe a földszinti fürdőszobába lehetőleg ne kád, hanem zuhanyzó kerüljön, szintén a szélesebb körű használat miatt.
A vendégmosdók, avagy púderszobák berendezésénél végre a fontossági sorrend elejére kerülhet a látvány. Kényeztessük vendégeinket és magunkat impozáns miliővel! E mellett szól, hogy kisebb méretükből adódóan itt drágább tapétát, csempét is megengedhetünk magunknak. Bátran bekerülhet egy szép festmény, kiváltképp olyan, ami közelről nézve érvényesül jól.
Helyezzünk el kisasztalt, vagy polcot, ahol helyet kaphatnak olyan látványos és hasznos apróságok, amik a mosdó mellett már nem fértek el, mint például friss virág vagy más dekoráció, zsebkendő, lakásparfüm. Ide a pálcás diffúzorokat ajánlom, mert ezekkel az illat egyenletesen tölti be a teret.
Mindig preferáltam a hotel hangulatú kis vendégtörölközőket, mert elegáns és higiénikus megoldás, de ilyen vírusos időszakban még célszerűbb ezeket használni.
Készítsünk ki vendégeinknek kézkrémet is, olyat, aminek az illata harmonizál a szappanéval. És legutolsó sorban, ha tudjuk, oldjuk meg, hogy szóljon halk zene. Tapasztalatból mondom: ettől az apróságtól tíz emberből nyolc elalél.
Ha a barátok éjszakára is maradnak, itt találtok további ötleteket a vendégszobákról szóló írásomban.
Egy spontán forró fürdőnek egy itallal nincs párja!
Egy relaxáló fürdőnek egy ízletes koktél csak emeli a hangulatát. Mivel a tigris éve van, mi mást ajánlhatnék, mint a Comforting Tiger elnevezésű koktélt, kis módosítással, mert szerintem így finomabb!
Comforting Tiger koktél 1 főre
- 2 cl brandy
- 2 cl Southern Comfort
- 2 cl édes vermut
A brandyt, Southern Comfortot és a vermutot egy törtjéggel félig töltött koktél shaker-be öntjük és jól összerázzuk, hogy lehűljenek az italok, majd a jég nélkül, előhűtött martinis poharakba töltjük, és kezdődhet is a kényelmes koktélozás. Ha kicsit erősnek érezzük, tegyünk a pohárba még egy kis jeget.
Kellemes februárt a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!